Kdo nebo co může za zdražování energií?

5. 01. 2022 10:40:21
Ke svému údivu pozoruji, že z prudkého růstu energií je nejčastěji obviňována zelená politika a nástup zelených technologií, ať už v podobě Zelené dohody (Green Deal) pro Evropu, nebo uhlíkových povolenek.

Jenomže opravdovým viníkem je nebezpečná závislost Evropy na energetických zdrojích pocházejících odjinud.

Charakteristické je, že i sám prezident republiky vyzývá k tomu, aby se náš stát vyvázal ze zelené dohody pro Evropu, a upadá přitom do myšlenkové pasti, kterou si dobře pamatuji už z dob komunismu – totiž domněnky, že ekologické počínání se rovná zchudnutí společnosti. Ve jménu tohoto přesvědčení se těžilo hnědé uhlí bez ohledu na zdraví lidí v severních Čechách, aniž se hledělo na to, že se škody napáchané na životním prostředí odrazí třeba v nákladech na zdravotní péči, nebo ve výpadcích pracovní síly, když už se tedy nebral ohled na krajinu a přírodu samotnou.

Dnes se potýkáme s globální změnou klimatu a řešíme snižování uhlíkových emisí, abychom se pokusili zachovat budoucnost, ve které snad půjde žít. Opravdu by nám pomohlo, kdybychom dál spalovali uhlí a chrlili do vzduchu víc uhlíku než dřív?

Ten nešťastný plyn

Přetlumočím zde názory odborníka, který se energetikou zabývá systémově (na rozdíl ode mě), jenom své texty zatím nikde nepublikoval - ale doufám, že se to spraví a že už brzy vydá knížku). Je to Petr Vermouzek, který mimo celou situaci sleduje v přímém přenosu na webu electricitymap.org, což doporučuji i čtenářům, které tohle téma zajímá do hloubky.

Takže PV říká, že zelené technologie včetně obnovitelných zdrojů energie (ze slunce, větru...) už jsou dnes ve skutečnosti dobře dostupné a všechno by mohlo hladce fungovat v duchu Zelené dohody, jenomže stav naší společnosti za stavem technologií pokulhává. A to na obě nohy.

Již od konce roku 2020 a pak hlavně v roce 2021 se ceny elektřiny na trzích s energiemi (pro obchodníky) několikanásobně zvýšily,ale obchodníci na to nedokázali dost pružně zareagovat a někteří v důsledku toho dokonce zkrachovali. Hlavním důvodem tohoto enormního zvýšení cen bylo ještě enormnější zvýšení cen zemního plynu, které zase mělo geopolitické důvody a projevilo se jen v Evropě.

Do této těžké situace bychom se nedostali, kdybychom už čerpali energii z místních obnovitelných zdrojů, a také kdybychom místo sítě obchodníků a překupníků měli zavedeny technologie umožňující chytré obchodování s energií, které je nejen levnější, ale také stabilizuje a optimalizuje síť a funguje v reálném čase – takzvané Smart Grids. Rychlá reakce ceny na okamžité poměry v síti totiž vytváří potřebnou zpětnou vazbu, která může optimalizovat naše chování. Přitom zavedení potřebných technologií by stálo jen zlomek toho, co nás bude stát dnešní krize, a otevřelo by cestu k rozvoji levných obnovitelných technologií.“

Při současném nastavení určuje cenu elektřinycena nejdražšího zdroje, který elektrárny pro udržení stability sítě potřebují, a to je za nynější situace plyn, přesněji produkce německých plynových elektráren. Protože tak skokově zdražil a protože k nákladům na výrobu elektřiny musíme přičíst i náklady na řízení sítě, odstavování a najíždění elektráren atd., opravdu dojdeme k dnešním závratným cenám.

Je jasné, že ostatním typům elektráren,které vyrábějí levněji, tím narůstají zisky, jenomže od sebe nejde „odpojit“ různě vyráběnou elektřinu a čerpat ji jen z levnějších zdrojů – nestačila by poptávce .

A ještě Petr Vermouzek: „O tom, že pro Evropu je důležité potlačit závislost na dovozu energetických surovin, se mluví už od první ropné krize z počátku 70. let, tenkrát ale ještě neexistovaly technologie, které by umožnily naše odpoutání od fosilních zdrojů. Dnes je máme, jsou i ekonomicky výhodnější než ty klasické, a v jejich masivním nasazení nám brání jen setrvačnost našeho myšlení a nevhodné obchodní postupy.“

Příčiny růstu cen energií

Situace je způsobená kombinací ekonomických a environmentálních faktorů, jak se lze dočíst na webu Centra pro evropskou reformu (Centre for European Reform) v článku na téma, proč ceny energie v Evropě vylétly vzhůru, https://www.cer.eu/insights/why-have-europes-energy-prices-spiked

Přetlumočím tu hlavní body:

- svět se vzpamatovává po covidu a Evropa s Asií spolu soupeří o dodávky plynu – Čína a Indie jsou ochotny platit víc než Evropa za tekutý plyn převážený v lodích

- v Norsku si opravují plynovou infrastrukturu a omezili proto dodávky do Evropy

- v severní Evropě v létě 2021 málo foukal vítr a bylo z něj málo elektřiny

- největším evropským dodavatelem plynu je Rusko, v srpnutampožár zničilzařízení na jehoúpravu a to vedlo k omezení dodávek

- Rusko má zájem dotlačit Evropu (Německo) k souhlasu, aby Gazprom směl používat nový plynovod Nord Stream 2,pak by Rusové mohli omezit dodávky plynu na Ukrajinu

- Rusku velmi záleží na tom, aby se evropská „zelená transformace“ zpomalila a udržela se evropská závislost na ruském plynu,takže hlasy, abychom vycouvali z Green Dealu, mohou mít tento prapůvod

- Evropa se snaží omezit využívání uhlí, a současně ještě nemá dostatečně vybudovanou síť uchovávání a přesouvání energie z obnovitelných zdrojů

- strategie dekarbonizace („oduhlíkování“) energetiky představuje nejlepší dlouhodobou záruku stabilních cen energie

Mohou za to uhlíkové povolenky?

Smyslem uhlíkových povolenek je „poštouchnout“ vývoj správným směrem, což je jistě lepší než spalování uhlí prostě zakázat. Nízkouhlíkové obnovitelné zdroje jsou tak na evropském trhu zvýhodněny a peníze získané dražbou povolenek jsou určeny k podpoře modernizace energetiky, tedy k potřebným investicím.

Zpočátku byla cena povolenek nízká, teprve v posledních letech začala prudce stoupat, až koncem roku 2021 dosáhla 80 Eur za tunu vypuštěného oxidu uhličitého. Přitom ale cena povolenek tvoří stále jen malou část dnešní ceny energie. Podle výše uvedených zdrojů to vychází na zhruba 13 % z kurzovní ceny elektřiny. Vliv vysokých cen plynu na ceny elektřiny je devětkrát vyšší než vliv ceny emisních povolenek.

Mýtus o jaderné energii

Pomůže nám jaderná energetika? Cituji PV: „Na dražbě povolenek vybereme cca 80 mld Kč/rok, což například může každý rok zaplatit výstavbu chytré sítě s 1,6 GWp malé domácí fotovoltaiky s akumulací s roční produkcí cca 1,6 TWh, tedy cca 2,7% naší spotřeby. Pokud peníze vložíme jako půjčku, kterou budou majitelé splácet výnosem z investice, a tyto splátky budeme opět vkládat do malé domácí či komunitní energetiky, překoná získaná produkce produkci zamýšleného nového bloku Dukovan za cca 5 let. Hlavně však potlačí naši závislost na dovozu energetických surovin, sníží ceny energie, předejde dalším krizím a posílí naši konkurenceschopnost.“

Čili jaderná energetika se mohla zdát jako řešení ještě před několika lety, kdy byly technologie pro fotovoltaiku a akumulaci energie příliš drahé, ale ceny těchto technologií prudce klesají, a tak už dnes „jádro“ nepředstavuje rozumnou alternativu.

Cesta ven je v obnovitelných zdrojích

Evropská „zelená agenda“ nepředstavuje problém, ale řešení –místo aby jednotlivé státy „zelenou transformaci“ brzdily, měly by se ji naopak snažit urychlit.

Už dnes mají obnovitelné zdroje na produkci elektřiny v Evropě docela velký podíl.

V roce 2021 to bylo (přes nedostatek větru v severní Evropě) 42 % od dubna do června a 36 % od července do září, podíl fosilních paliv byl ve stejných obdobích 32 % a 35 %. Zvyšování podílu obnovitelných zdrojů bude trh s energiemi chránit před výkyvy, jaké dnes zažíváme.

Zelená dohoda pro Evropu nepovede k poklesu životní úrovně a ekonomického výkonu, právě naopak, pokud dokážeme využít příležitostí, které nabízí.

Autor: Eva Hauserová | středa 5.1.2022 10:40 | karma článku: 12.70 | přečteno: 1094x

Další články blogera

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 449 | Diskuse

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 481 | Diskuse

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 479 | Diskuse

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma článku: 15.45 | Přečteno: 609 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 538 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6056 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
VIP
Počet článků 380 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2103

Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.   

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...