Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tajemství mateřské lásky

V časopise New Scientist jsem našla úžasné věci o vlivu oxytocinu na naši psychiku.

Oxytocin jsem znala hlavně z toho, že jím porodníci urychlují děložní stahy, ale tahle látka funguje i jako neurotransmiter, tedy prostředník komunikace mezi nervovými buňkami. A dost zásadně ovlivňuje naši psychiku.

Oxytocinu se přezdívá „hormon lásky“. Jeho hladiny v krvi dostupují vrcholu při orgasmu, právě on působí, že láskyplné doteky nás dokáží zkonejšit a magicky rozpustit náš stres. U pokusných osob, kterým byl podán, vyvolával velkorysost a štědrost.

Oxytocin se uvolňuje do krve nejen při sexu, ale také při sociálních interakcích. Takže když si s někým hezky popovídáte, přinese vám to podobný požitek jako sex.

Aha! zaradovala jsem se, když jsem si to přečetla. Konečně chápu vášeň starších (ale i mladších) lidí po tom, aby si mohli s někým povídat. Když jsem loni pobývala po nemocnicích, myslela jsem, že vylítnu z kůže z ostatních pacientek na pokojích, které nemohly ani na chvíli zůstat zticha. Nebavilo je číst, natož něco poslouchat ve sluchátkách, nechodily ani na televizi a toužily jen a jen tlachat, i za cenu, že už podesáté nebo podvacáté opakovaly totéž. Zuřila jsem. Teď vím, že povídání (bez ohledu na nudný obsah) poskytuje lidem oxytocinový rauš. Ale čím to, že já sama zažívám příjemný pocit z hovoru jen málokdy a daleko víc potřebuju samotu? I tohle jsem vypátrala: zřejmě mám snížený počet oxytocinových receptorů. A jak jsem na to přišla?

Jednoduše. Právě oxytocin působí, že si malé dítě začne spojovat sociální kontakty s pocitem štěstí, klidu, spokojenosti. Pokud kojenec není v úzkém styku s matkou nebo jiným pečovatelem, počet jeho oxytocinových receptorů atrofuje, sníží se už natrvalo. Přitom pokusy na zvířatech ukázaly, že oxytocin zásadně ovlivňuje vytváření mateřské vazby k potomkům a obecně schopnost sociálních vazeb. Krysy a myši zbavené oxytocinu opouštěly svá mláďata a ztratily schopnost poznat členy své skupiny.

Takže tady leží kořen toho, proč mají děti z kojeneckých ústavů později problémy v lidských vztazích, i když se třeba dostanou do láskyplné rodiny. Když totiž necháte miminko ležet, pouze ho přebalujete a krmíte a neposkytujete mu láskyplné doteky, přijde o své oxytocinové receptory. Dohaduji se, že ztráta oxytocinových receptorů může také exaktně vysvětlit povahový rys, který filozofující biolog František Koukolík označil jako „citové deprivantství“: jde o lidi, kteří v dětství prošli chladnější výchovu, třeba i v rodině, a to v dobách, kdy se pokládalo za správné miminka nechat ležet a nechovat je. To jim mohlo snížit počet oxytocinových receptorů. Po celý život jsou pak chladní, tvrdí a orientovaní spíš na věci nežli na vztahy.

No a já si myslím, že jsem taky tak trochu deprivantka: ani mě matka nechovala a nemazlila se se mnou, vůbec si nevzpomínám, že by se mě někdy rodiče láskyplně fyzicky dotýkali. Souvisí to s tím, že lidský kontakt – třeba ono povídání s náhodnými známými v nemocnici – snesu jen chvilku, a pak začnu být netrpělivá, tiše zuřím a rozbolí mě z toho hlava? A souvisí to i s tím, že jsem si o své dvě děti nikdy nedělala starosti a když byly malé, trpěla jsem pocitem, že se na mě až moc lepí a že bych se potřebovala volně nadechnout? Vsadím se, že ano. 

Můj starší syn Honzík mi neustále připomíná, jak jsem se před ním jednou prořekla, že těsně po jeho narození mě napadaly velmi podivné věci, například: „Co by se stalo, kdybych ho strčila do pračky?“ Myslím, že je to běžnější jev a matkám chvíli trvá, než se v nich „odstartuje“ mateřská láska, a nejspíš to taky souvisí s hladinami oxytocinu. Ale je taky klidně možné, že jsem naprůměrně krkavčí matka. Naštěstí to pro moje děti znamenalo zase nadprůměrně víc svobody, ale nevím, jestli to dostatečně ocenily. Tak už to s dětmi chodí, ať děláte co děláte, vždycky vám to vyčtou. Což jsem právě sama potvrdila tím, co jsem sem napsala o svých rodičích, kteří se o mě určitě starali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Autor: Eva Hauserová | úterý 8.7.2008 12:31 | karma článku: 31,73 | přečteno: 3968x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,53 | Přečteno: 471x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 571x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 572x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 695x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 908x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2104x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.