Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O indiánské spiritualitě

Kniha Opeřené slunce vás uvede do světa amerických prérijních indiánů, jejich spirituality a životního stylu, zcela neslučitelného s životním stylem „bílého muže“. Není to ale snadné čtení.  

Předem se připravte na to, že se v první části knihy budete muset prokousat méně záživnými pasážemi, což jsou zřejmě polemiky s jinými autory, znevažujícími spiritualitu prérijních indiánů. V dalších částech publikace budete ale odměněni krásnými popisy života, zvyklostí a obřadů kmenů původních severoamerických obyvatel.

Za vrchol knihy a hlavní důvod, proč si ji koupit, osobně pokládám reprodukce autorových obrazů – ty přímo vyzařují mystičnost, posvátnost, sepětí s přírodou, volný, hrdý a zároveň tvrdý život těchto kmenů, jejichž svoboda je vyvážena mnoha zákonitostmi a pravidly. Tento svět je utvářený přírodou a jejími prvky, oblohou, letícím orlem, bizonem, kameny, stromy, vše je prostoupeno spiritualitou a pro indiány to má tak základní význam, že se naprosto nemohli a nechtěli přizpůsobit způsobu života bělochů, tedy se asimilovat, a ve střetu obou civilizací pro ně byl přijatelnější zánik.

Další části knihy tvoří výňatky z deníku a korespondence, kde autor popisuje své zážitky a dojmy z pobytů mezi indiány v šedesátých letech minulého století, což je mnohem poutavější a informativnější četba.

 

Utloukání argumenty

Problém je možná v uspořádání publikace, kdy je čtenář ihned konfrontován s polemickými články. Ty mi připadají psané dosti klopotně, často repetitivně, jako by se autor nemohl dobrat podstaty toho, co chce říct. Zčásti zřejmě jde o běžnou odbornou filozofickou hantýrku, ale zčásti i o jakousi autorovu charakteristickou umanutost a posedlost. Asi ho namíchl někdo, kdo indiánům připisoval „primitivní“ duchovno a tím, že uctívají „jen“ kameny nebo stromy. Což není pravda, duchovnost indiánů zahrnuje přírodu a její prvky, ty jsou pro ni zásadní, je na nich založena a indiáni bez nenarušené okolní přírody nemohou existovat – ale zároveň vše sjednocuje univerzální duchovní princip, což přesně zapadá do rámce autorovy preferované filozofie religio perennis.

Co to je religio perennis? Vyhledala jsem si, že toto učení (též philosophia perennis) razí koncepci, že různým náboženským tradicím je společný jediný metafyzický základ nebo původ, z nějž pocházejí veškeré ezoterické a exoterické doktríny. Fajn, a co zde znamená to „ezoterické“ a „exoterické“? Esoterický: vnitřní, tajný, přístupný jen zasvěcencům; exoterický: běžně vyučované a sdílené znalosti a praktiky/zvyklosti.

Uvedu úryvek, který ilustruje autorův styl. Jeho první část docela dobře chápu: „Vyčítat indiánům nebo šintoistům, že uctívají modly nebo zvířata, znamená přiřknout jim antisymbolickou mentalitu, což odporuje reálným faktům. Pro indiány je bizon „božstvo“ - nebo „nositel božstva“ - ale už ta skutečnost, že jej loví, dokazuje, že jasně rozlišují mezi „skutečnou“ entitou a „nahodilou“ nebo „iluzorní“ formou.“ Bezprostředně ale navazuje věta, kterou jsem se marně snažila pochopit: „I kdybychom předpokládali, že v případě jednotlivce může v symbolickém myšlení existovat prvek „panteismu“, nebyl by tento omyl větší než myl „monoteisty“, pro kterého jsou věci jen tím, čím se jeví, a pro něhož je symbolika pouze jakousi nadbytečnou alegorií.“ - Cože, copak monoteisté, jako třeba křesťané, nemají opravdové symboly? - Dál text pokračuje podobně nesrozumitelně.

Překladatelka paní Jana Fořtová mi mé dojmy potvrdila a tuto konkrétní větu mi vysvětlila– cituju: „V tom úryvku jde o to, že normální běžný křesťan už tu symboliku v podstatě nevnímá. Řadoví křesťané se soustředí na světské věci a přežití, takže tyhle symboliky opomíjejí - kdežto indiáni (a asi i šintoisti) to berou každodenně vážně - i když uctívají ta zvířata - jenže je berou jako božstvo, takže jejich víra je v podstatě opravdovější než ta naše.“

A dodává: „To je prostě Schuon. Blázen. Mystik a malíř. Měl indiány rád a chtěl dokázat, že jejich myšlení a náboženství je na stejně vysoké úrovni jako to "západní". Že jsou vlastně dál než my.“

 

Něco málo o autorovi

Frithjof Schuon (1907-1998) byl výtvarník a spisovatel se zájmem o duchovno, výrazná osobnost filozofie religio perennis. Ta vychází z platonské ideje jednoty, ze které pochází vše existující, a její populárnější formou je universalismus – myšlenka, že všechna náboženství směřují k jediné základní pravdě. Do tohoto proudu patří třeba teosofie.

 

Frithjof Schuon, Opeřené slunce, kapitoly ze života prérijních indiánů, Barrister &Principal (dnes Lukáš a syn), 2021

Autor: Eva Hauserová | pondělí 17.4.2023 8:11 | karma článku: 7,51 | přečteno: 274x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,53 | Přečteno: 471x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 571x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 572x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 695x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 908x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Lesy chce předat mnichům bez soutěže. Smlouvu nachystal starosta předem

28. dubna 2024

Premium Mohlo to být jedno z rozhodnutí, jakých města jako osmitisícové Milevsko udělají ročně stovky....

Stavební úřady se děsí novely, mluví o nejistotě a nabírají nové pracovníky

28. dubna 2024  19:06

Stavební úřady napříč republikou se obávají reformy stavebního zákona. Kvůli nárůstu práce tak...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2104x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.