Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Temná ruská chapadla

16. 08. 2022 9:51:50
Na jedné z eko akcí, které objíždím, jsem narazila na neuvěřitelné výsledky ruského trollení. Až do této chvíle jsem proruskou propagandu ignorovala – jak člověk už tak doufá, že když si něčeho nebude všímat, samo se to vytratí...

Teď mi ale docela šokem došlo, jak je to už všudypřítomné a jak se to vkrádá do mozků lidí, kteří už různé historické reálie zapomněli, a záludně je to prorůstá. Takže jsem neodolala nutkání sepsat, co si o těch nehorázných lžích myslím.

Šlo o debatu dvou lidiček, přibližně mých vrstevníků, kteří si náramně notovali, zatímco já jsem většinou jen lapala po dechu a občas jsem něco namítla, ale naprosto mě to zaskočilo. Rozmlouvali spolu místní sympatický pán, který nás učil kosit, a sluníčkově působící výtvarnice s hřívou zářivě stříbřitých vlasů... pan lektor nám začal zajímavě povídat o různých srazech a soutěžích kosáků, co jich je po republice. Výtvarnice se ho po nějaké chvíli zeptala, co říká dění kolem covidu, a už to jelo. Oba usměvaví, s veselými jiskřičkami v očích, inteligentní... člověk by čekal, že hlas lidu, hlas boží. Ale proboha, co začali říkat! Možná jsem takové věci občas okrajově zaslechla, ale pokládala jsem je za bizarní anomálii.

Takže tohle se jim linulo ze rtů:

- Američani nás schválně bombardovali, když už druhá světová válka skončila, rozbombardovali i Staroměstskou radnici (lež, nálety byly v březnu 1945, když se Němci ještě zuřivě bránili, a radnici zapálili Němci při Pražském povstání)

- Američani se tváří, že válku vyhráli oni, přitom ji vyhráli Rusové a Američani na ní jen nehorázně vydělali (s penězi to může být pravda, ale jinak nepozoruju, že by Američané ruskou účast popírali, spíš naopak, Rusové umenšují tu americkou – a řekla bych, že dnes po osmdesáti letech už na tom nezáleží nikomu jinému než Rusům, protože si na tom dodnes budují image)

- Američani k nám dosadili podle přesného scénáře Havla, Klause a další, stejně jako teď dosadili na Ukrajinu Zelenského (čili spiklenecká teorie – evidentní nesmysl, to si mohli dosadit loajálnější lidi; a i kdyby to tak bylo, co by asi na jejich místě dělali Rusové, ti by snad nikoho nedosazovali?)

- po světě Američané dělají ta nejhorší zvěrstva, zatímco Rusko nikdy nikoho neokupovalo (Tohle je opravdu neuvěřitelná lež, když začnu sovětským Ruskem, tak to okupovalo pobaltské státy, část Polska, snažilo se zabrat Finsko, mělo prsty ve Vietnamu, Koreji, v 50. letech krvavě potlačilo povstání ve východním Německu a v Maďarsku, 1968 okupovalo Československo, a zase mělo prsty v Pákistánu, Angole, Izraeli, Somálsku, pak 1980 okupovalo Afghánistán, no a Ruská federace se roztahuje na mnoha místech, kde existují ruské menšiny: Moldávie a Podněstří, Osetie, Tádžikistán, Abcházie, Gruzie, Čečensko... Ukrajina je jen vyvrcholením této tendence. A k tomu samozřejmě ještě Sýrie a Írán...)

- když jsem upozornila, jak traumatickou zkušenost mám z roku 1968 a z normalizace, prohlásili, že oni měli šťastné dětství – je to možné? Lidé, kteří už byli v 70. letech dospělí, si nepamatují, jak byla ta univerzální nesvoboda příšerná a dusivá? Nepustili vás cestovat, pracovat nebo studovat v zahraničí, nesehnali jste knihy, které vycházely v cizině, neměli jste svobodu projevu, jakákoli iniciativa byla v zárodku utínána, museli jste plíživě hledat cestičky, jak neustálá omezování obcházet, a všemožně švejkovat... pořád se snažím přece jenom rozlišovat mezi Sověty a Rusy, ale copak nám Rusové nabízejí něco lepšího? Měli bychom snad pod jejich nadvládou větší svobodu než dnes?)

- u nás taky není žádná svoboda, je cenzura, nemůžeme říkat, co chceme (nesmysl, proti Rusku je u nás úžasná svoboda, i když uznávám, že média jsou skoupena různými uhlobarony, řepkobarony a podobně)

- Putin má pravdu, když se brání tomu, aby NATO proniklo až k hranicím Ruska (nemá pravdu, neexistuje o tom žádná mezinárodní dohoda a Putin tím zasahuje do suverenity jednotlivých států)

- na Ukrajině skutečně jsou nacisté a skutečně tam vraždí etnické Rusy (hloupost, neonacisté jsou všude, pod takovou záminkou mohou Rusové vtrhnout kamkoli)

- uprchlíci z Ukrajiny ve skutečnosti vůbec utíkat nemuseli, vyžírají nás, dělají si tu dovolenou na naše útraty, najednou jsou pro ně byty i místa ve školkách, která pro Čechy nejsou! (Zřejmě bychom tedy měli podporovat Rusko v jeho imperialismu? Z té představy se mi dělá úplně špatně.)

- v zimě zmrzneme, protože odmítáme ruský plyn (totéž – řešením jako má být, že se vrhneme Putinovi do náruče?)

Všimla jsem si, že tohle ruské trollení je vždycky takové nedořečené. Zastavuje se u nadávání (většinou lživého) na současnou situaci Česka, ale už nenabízí konkrétní představy o tom, jak by to dopadlo, kdybychom tedy zvolili jinou možnost.

Ono by to totiž dopadlo katastrofálně.

Hu! Až fyzicky cítím, jak se po mně natahují ty temné ruské pařáty, nebo slizká chapadla...

Autor: Eva Hauserová | úterý 16.8.2022 9:51 | karma článku: 29.04 | přečteno: 892x

Další články blogera

Eva Hauserová

Elektromobil do každé domácnosti!

Odpůrci elektromobility tvrdí, že je to slepá ulička a z různých důvodů na elektřinu nikdy nebude jezdit většina aut. Vidím to jinak.

19.8.2022 v 9:20 | Karma článku: 10.45 | Přečteno: 1089 | Diskuse

Eva Hauserová

Z německého koncentráku do sovětského Ruska

Evelina Merová byla ještě jako dítě a dospívající dívka vězněna v nacistických koncentrácích, jako válečný sirotek se dostala do Leningradu a prožila tam většinu života. Její vzpomínky jsou dojemné, fascinující - a také varovné.

1.6.2022 v 8:25 | Karma článku: 22.82 | Přečteno: 626 | Diskuse

Eva Hauserová

Zemědělství rozhoduje o zdraví krajiny

Poslední květnovou středu jsem strávila na semináři nazvaném Šetrné metody hospodaření na zemědělské půdě, který se konal ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby (VÚRV).

30.5.2022 v 8:35 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 287 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Několik otázek českým kremlomilcům

Kreml naplánoval na pátek 30. září další dějství šíleného představení, kterým jeho šéf šokuje svět od 24. února letošního roku; ten můžeme nazvat rokem válečným. V přímém přenosu budeme svědky dalšího gangsterského lupu.

29.9.2022 v 22:07 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 171 | Diskuse

Renata Pospiechová

Nepoučitelní?

Existuje - zřejmě početně stálá - skupina obyvatel, kteří jsou nepoučitelní. Nebo spíše nepřístupni jakémukoli poznání či faktům či historii či ... prostě se zdráhám napsat přímo, že jsou hloupí.

29.9.2022 v 19:24 | Karma článku: 19.91 | Přečteno: 384 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak nám Pitomio zařídí levný plyn přímo od Putina

Jediný, kdo může, dle svých vlastních slov, odvrátit už takřka neodvratnou katastrofu je Tomio Okamury, jelikož je schopen vyjednat s Putinem dodávky levného ruského plynu

29.9.2022 v 17:04 | Karma článku: 19.97 | Přečteno: 325 | Diskuse

Jan Ziegler

Jana Nagyová by měla zmizet z politiky

A rovněž se vzdát kandidatury do Senátu a věnovat se soudu, u kterého je obviněna z dotačního podvodu. Výpověď klíčového svědka Jana Bareše ji velmi přitížila.

29.9.2022 v 16:34 | Karma článku: 21.37 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Putin již zjevně hraje vabank

"Havárie" Nord Stream, zločinná anexe ukrajinských území, šílenstvím zavánějící mobilizace. Stále více se ukazující převaha západních zbraňových systémů nad těmi ruskými. V Kremlu musí být velmi horko.

29.9.2022 v 15:27 | Karma článku: 32.64 | Přečteno: 2662 | Diskuse
VIP
Počet článků 368 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2149

Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-2, sestavuji  edici brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.   

Najdete na iDNES.cz