Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Exkurze do království soběstačného farmáře

30. 09. 2021 7:24:01
Hospodaření v souladu s přírodou, obnova zničené půdy a vodního režimu, potraviny i další potřebné věci vyprodukované vlastníma rukama.

S tím vším se můžete podrobně seznámit v českém překladu knihy amerického permakulturního designéra a farmáře Bena Falka Resilient Farm and Homestead, který právě vyšel pod názvem Rodinné hospodaření v měnícím se světě.

Na vydání téhle knihy jsem se podílela jako redaktorka, a tak mohu čtenáře s jejím obsahem podrobněji seznámit.

Dílo přeložila permakulturistka Maja Venerová a obě jsme se shodly, že nám autor svým nadšením, láskou k životu v sepětí s přírodou i svým individualismem trochu připomíná našeho českého permakulturního guru Jardu Svobodu. Ben Falk v knize vypráví svůj osobní příběh a popisuje své hospodaření na čtyřhektarové farmě ve Vermontu, kde jsou klimatické podmínky hodně podobné našim středoevropským. Detailně se tu seznámíte s tím, jak realizoval různé své nápady, včetně těch, které vedly jen do slepých uliček, ale naprostá většina byla úspěšná.

Ben Falk žasne nad životaschopností a silou přírodních procesů, které – když jim trochu napomohl – dokázaly v krátké době obnovit bohatství života v krajině s degradovanou půdou. Ta byla poškozená nejprve intenzivní pastvou, později zarostla lesem, který byl ale zlikvidovaný holosečí, takže horní vrstva půdy byla jen tenká a nekvalitní. Brzy se v ní ale objevil humus a všechno začalo bujet: „Viděl jsem, jak mohou lidské ruce spolu se semínky, houbami, zvířaty a deštěm za poměrně krátkou dobu přeměnit poškozenou krajinu ve vzkvétající živá společenstva. Mohu s čistým svědomím říct, že lidská práce může urychlit ozdravení přírodních systémů. Jak se říká v permakulturních kruzích: ‚Jsme příroda v praxi‘.“ A ještě: „Síla je regenerativní, když zrychluje proces přeměny minerálního materiálu na složité živé organismy. Základní nástroje takového designu jsou jednoduše: podloží, voda, sluneční svit, atmosféra a člověk. Nezdolný hospodář není ani tak tvůrcem, jako spíše zprostředkovatelem zajišťujícím přítomnost prvků (vody, rostlin, zvířat, dřeva, lidí, a tak dále) a vztahů mezi nimi (v čase a prostoru). Člověk má za úkol maximalizovat rychlost, kterou se odumřelý materiál promění na živý a podloží a spodní minerální vrstvy půdy se stanou živou půdou.“

V publikaci najdete podrobné plánky a nákresy designu, kterými se můžete inspirovat při vlastní práci, a také 72 rad a tipů pro regenerativní design, založených na autorových zkušenostech.

Příprava na kolaps civilizace

Kniha má do jisté míry prepperský charakter – Falkova farma je navržena tak, aby umožňovala skupince svých obyvatel přežití bez závislosti na okolí. Najdete zde řadu úvah a návodů na téma, jak se obejít bez civilizačních vymožeností. Tyto rady ale mohou být velmi užitečné i pro kohokoli, kdo se chce připravit pouze na změny a výkyvy klimatu, které nás čekají, nebo už jsou tady.

Zajímavé je úspěšné pěstování rýže jako jedné ze základních potravin – je jen třeba vybrat odrůdu s krátkou vegetační sezónou, která na podzim stačí dorát.

Na konci knihy jsou připojeny velmi užitečné tabulky a můžete zde i otestovat, jak na tom jste se svými dovednostmi a s odolností nebo nezdolností, a zda byste v případě kolapsu civilizace byli ostatním co platní! Jsou tu i seznamy důležitých nástrojů, potřeb a pomůcek pro samostatné přežití.

Se snahou odpoutat se od civilizace pravděpodobně souvisí autorova nápadná posedlost zdravím, DIY léčitelstvím a zvyšováním vitality – na farmě se pěstují a používají houby reishi, česnek, klanopraška, rakytník... s překladatelkou Majou jsme k textu občas přičiňovaly poznámky vycházející z našeho přírodovědného vzdělání, které trochu „snášejí na zem“ třeba přeceňování některých škodlivých vlivů prostředí a jídla.

Doplnění o českou realitu

Každá kapitola má ještě dovětek od další permakulturistky, Aleny Anežky Gajduškové, kde vysvětluje, jak se věci mají v naší české realitě a v čem musíme počítat s odlišnostmi. Také tyto vstupy jsou založeny na vlastních zkušenostech a jsou tedy velmi inspirativní.

Konečně je v úplném závěru kniha doplněna o příklady českých permakulturních farem a designů, včetně podrobného popisu hospodaření překladatelky Maji a ukázek designu A. A. Gajduškové. Zkrátka je tu spousta inspirace pro každého.

Ben Falk, Rodinné hospodaření v měnícím se světě, permakulturní příručka udržitelného zemědělství, potravinové soběstačnosti, regenerace krajiny a odolnosti člověka, Walden Press 2021

Autor: Eva Hauserová | čtvrtek 30.9.2021 7:24 | karma článku: 11.63 | přečteno: 504x

Další články blogera

Eva Hauserová

Elektromobil do každé domácnosti!

Odpůrci elektromobility tvrdí, že je to slepá ulička a z různých důvodů na elektřinu nikdy nebude jezdit většina aut. Vidím to jinak.

19.8.2022 v 9:20 | Karma článku: 10.45 | Přečteno: 1089 | Diskuse

Eva Hauserová

Temná ruská chapadla

Na jedné z eko akcí, které objíždím, jsem narazila na neuvěřitelné výsledky ruského trollení. Až do této chvíle jsem proruskou propagandu ignorovala – jak člověk už tak doufá, že když si něčeho nebude všímat, samo se to vytratí...

16.8.2022 v 9:51 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 892 | Diskuse

Eva Hauserová

Z německého koncentráku do sovětského Ruska

Evelina Merová byla ještě jako dítě a dospívající dívka vězněna v nacistických koncentrácích, jako válečný sirotek se dostala do Leningradu a prožila tam většinu života. Její vzpomínky jsou dojemné, fascinující - a také varovné.

1.6.2022 v 8:25 | Karma článku: 22.82 | Přečteno: 626 | Diskuse

Eva Hauserová

Zemědělství rozhoduje o zdraví krajiny

Poslední květnovou středu jsem strávila na semináři nazvaném Šetrné metody hospodaření na zemědělské půdě, který se konal ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby (VÚRV).

30.5.2022 v 8:35 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 287 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Kateřina Kešnerová

Klimaaktivisté už překračují veškeré meze

Greenpeace a další ekologické organizace zahájily právní kroky proti Evropské komisi kvůli rozhodnutí zařadit jadernou energii a zemní plyn mezi takzvané zelené investice. To vše v době, kdy v Evropě hrozí obří energetická krize.

20.9.2022 v 9:05 | Karma článku: 36.50 | Přečteno: 1004 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Zelení aktivisté v ruském žoldu

Občas někdo vysloví podezření, že působení zelených aktivistů nahrává Rusku a Číně a zda jimi nejsou placeni. Dosud se však vše pohybovalo jen v rovině spekulací bez nějakých silných důkazu. Nyní se ale dají tato tvrzení doložit.

15.9.2022 v 9:01 | Karma článku: 47.19 | Přečteno: 9300 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Pochválí Greta zeleného německého ministra?

Německý ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck odmítá prodloužit životnost posledních tří německých jaderných elektráren. Jádro podle něj není nejlevnější ani nejbezpečnější pro zásobování Evropy a světa v budoucnosti.

22.8.2022 v 9:03 | Karma článku: 17.53 | Přečteno: 542 | Diskuse

Alice Barešová

Mikroplasty. Už prý jsou všude.

Ačkoli už dlouho řešíme otázky životního prostředí a pořád „zlepšujeme“ kvalitu ovzduší a vod, jsou věci dávno objevené a zase zapomenuté. A přes všechny zlepšováky se stále nedaří dost odmořovat.

16.8.2022 v 19:34 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 256 | Diskuse

Petr Říha

Hoří má panenko - Hubáčková

Náš nejmladší národní park opět prochází zkouškou ohněm. Hořelo zde již několikrát, ovšem v rozsahu, kdy je zničeno téměř 14% plochy, to ještě nebylo. Nicméně ty menší požáry byly varování, varování, že je něco špatně.

8.8.2022 v 19:54 | Karma článku: 16.05 | Přečteno: 351 | Diskuse
VIP
Počet článků 368 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2149

Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-2, sestavuji  edici brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.   

Najdete na iDNES.cz