Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Co když přijde blackout?

29. 07. 2021 9:30:32
Blackout – tedy několikadenní výpadek elektřiny – může nastat celkem snadno a skepticky uvažující jedinci tvrdí, že k němu dříve či později dojde zcela jistě. Co s tím?

Asi jste slyšeli o hnutí prepperů, kteří se metodicky připravují na konec civilizace, nebo dokonce sami mezi preppery patříte. To já ani ne, protože bez civilizace bych beztak nepřežila (například nemám štítnou žlázu a jsem závislá na jejím syntetickém hormonu), a ani bych přežít nechtěla - mám na mysli situace, kdy by došlo na zbraně a násilí. Ale takový blackout trvající dva tři dny je docela možná až pravděpodobná věc – rozvodná energetická síť může z nějakého důvodu zkolabovat, a pak bude potřeba pár dní vydržet bez elektřiny ze sítě, což jsem si uvědomila třeba při četbě knihy Ruka noci podaná od Václava Cílka a dalších autorů. Buď se rozvodná síť prostě porouchá nebo nevydrží výkyvy nad- a podprodukce, nebo to může způsobit pořádná vichřice, uragán či tornádo.

V létě by to ještě šlo, nejspíš bychom si na zahrádce zapálili gril, svítit by se moc nemuselo, tak bychom doufali, že se nám nevybijí baterky. Ale co kdyby se to stalo uprostřed zimy, když by zrovna hodně mrzlo? V tom případě by nám přestal topit plynový kotel – a to i kdyby se dodávky plynu nepřerušily, což není jisté... takže bychom se choulili ve spacácích, nemohli bychom si vůbec nic uvařit, nebo bychom se snažili odjet někam, kam blackout nezasáhl? Což by ale asi udělali všichni, takže bychom uvízli v nekonečné zácpě? A co kdyby to byl blackout obrovského středoevropského dosahu? Obchody by zřejmě zavřely, takže by člověk byl odkázaný jenom sám na sebe.

Kdyby dům dokonce promrzl, začaly by zamrzat a praskat vodovodní trubky... tedy pokud by vůbec tekla voda... aha, takže by bylo potřeba dům aspoň nějak vytemperovat, ale čím?

Napadlo mě pořídit záložní kotel, nebo aspoň kamínka na dřevo. Včetně zásoby paliva, což není úplně malý objem dřeva. Jenomže to už je velký projekt, přišlo by to na hodně peněz, a hlavně bych musela všem okolo otevřeně přiznat své úzkosti a připadala bych si jako plašanka a zkrátka trochu šíleně. Na druhé straně by to byl dobrý krok k samozásobitelství a soběstačnosti.

Existuje další možnost, přenosná propanbutanová kamínka a desetikilová bomba... asi to vyčerpává v interiéru kyslík, není to nejzdravější, ale je to levné a jako provizorium se to jeví nejrozumněji... ale zase je to krám navíc, možná úplně zbytečná koupě, což se mi příčí. A zase, kdybych je kupovala čistě z tohohle důvodu, připadala bych si trochu jako panikařící hysterka.

Jako dobrá investice, která ovšem neřeší problémy s vytápěním domu, mi připadá solární vařič či trouba. Je to trochu drahá legrácka, ale kdyby svítilo sluníčko, na přípravu jídel by to fungovalo a je to eko. A už teď to můžeme používat místo grilu.

Čímž jsem u otázky jídla, těch nefungujících obchodů a nemožnosti nakupovat potraviny! Nejdůležitější by byly zásoby pitné vody, pokud by netekla (haha, té mám asi tři litry v PETkách) a jídla (luštěniny, rýže... což by člověk měl cyklicky obnovovat)... tak já mám prosím jeden pohotovostní balíček knackebrotu, a přes léto obvykle zavařím celou polici různých džemů. A taky máme neustále obrovské zásoby kočičích konzerv (jelikož ty naše zmlsané potvůrky vyžadují složité krmení), takže kočky by kratší blackout asi přežily docela dobře a v nejhorším bychom si ty jejich konzervy přisolili a také nějaké snědli. Jinak si člověk může dát třeba i dvoutýdenní půst a nemělo by mu to vadit (i když osobně za sebe neručím, v hladovém stavu bych asi byla příšerně podrážděná).

No, tak já tohle povídání uzavřu tím, že vám přiznám, co jsem už pořídila, ale je to dost málo radikální: powerbanku na dobití mobilů, zásobu svíček, a konečně maličký propanbutanový táborový vařič s jednou plotýnkou. To všechno jsem mohla koupit, aniž to bylo nápadné a aniž jsem si připadala jako paranoik. Asi tak na jeden den by to pomohlo. Dobrý, ne?

Autor: Eva Hauserová | čtvrtek 29.7.2021 9:30 | karma článku: 23.78 | přečteno: 887x

Další články blogera

Eva Hauserová

Štěstí je v jednoduchosti

Indicko-britský aktivista, autor a myslitel Satiš Kumár předkládá čtenářům své náhledy na to, jak uzdravit naše nespokojené duše, jak reformovat lidskou společnost a jak zajistit její zdravé a přirozené fungování.

15.9.2021 v 8:27 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 271 | Diskuse

Eva Hauserová

Na Karlovarsku vzniká ekovesnice

V Doupovských vrších, v místě zaniklé osady Pěčkovice, začíná vznikat ekovesnice se vším všudy. Má několik desítek členů, odhodlaných žít ekologicky a společně budovat zdejší komunitu.

2.8.2021 v 9:11 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 467 | Diskuse

Eva Hauserová

Pohnutý výlet na Červenou Lhotu

Před pár dny jsem cestou domů z jižních Čech navštívila Červenou Lhotu – o prázdninách jsem tam dělávala průvodkyni zhruba před (pro mě neuvěřitelnými) pětačtyřiceti lety!

23.7.2021 v 8:02 | Karma článku: 12.97 | Přečteno: 575 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Tomáš Flaška

Co se stane až budeme všichni jezdit elektromobily

A není to budoucnost nijak vzdálená. Zářné ekozítřky nás určitě strašně nadchnou. Podívejme se na jeden den v jedné čtvrti většího města.

20.9.2021 v 8:37 | Karma článku: 31.88 | Přečteno: 737 | Diskuse

Marek Hurt

Britové se klepou strachem z blackoutu

Požár vyřadil ze hry kabel, který přivádí pod mořem do Británie francouzskou elektřinu. Britové se ocitli v kritické situaci a na hraně blackoutu. Zatím nenastal, ale ceny elektřiny letí do nebes. Ekoaktivisté zřejmě dál tleskají.

16.9.2021 v 7:11 | Karma článku: 46.34 | Přečteno: 9340 | Diskuse

Renata Šindelářová

Odevzdat duše do vesmírného depozitu!

Naše planeta umírá. Pokud jste si toho dosud nevšimli, žijete buď ve sladké nevědomosti, při níž popíráte svůj selský rozum, nebo to zcela záměrně ignorujete - a tím pádem asi nemá smysl se k tomu víc vyjadřovat.

15.9.2021 v 22:54 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 300 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Už i Škodovka jde do biomasového podvodu

Automobilka Škoda Auto se se chystá zmodernizovat tepelné zdroje, aby minimalizovala produkci oxidu uhličitého. Problém ale je, že o snížení emisí půjde jen na papíře. Hlavní roli totiž hraje údajně bezemisní biomasa.

13.9.2021 v 11:09 | Karma článku: 20.11 | Přečteno: 254 | Diskuse

Marek Hurt

Vyberte si: dotace z EU, nebo dostupné teplo a elektřina?

Dilema Čechů, Němců, Poláků, Chorvatů, Dánů, Řeků, Bulharů a dalších národů v EU je takhle jednoduché, jak zní titulek. Jde o teplo, elektřinu, národní prosperitu, nikoli o světové klima. Kdo tvrdí něco jiného, bohapustě lže.

8.9.2021 v 10:15 | Karma článku: 36.66 | Přečteno: 791 | Diskuse
VIP
Počet článků 354 Celková karma 14.39 Průměrná čtenost 2188

Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-2, sestavuji  edici brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.   

Najdete na iDNES.cz