Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Strašidelní slimáci

13. 05. 2021 7:46:22
Zapršelo, oteplilo se a invaze slimáků už zase začíná! Přesněji řečeno jde o plzáky španělské. Tahle zvířátka nám jsou ze všech zahradních živáčků asi nejmíň sympatická.

Minulý týden jsem si přinesla ze zahradnictví a vysadila na záhonek rostlinu se slibným názvem záplevák – hmmm, ten by snad mohl na mé nízkoúdržbové zahrádce obstát. Načež jsem z ní druhý den našla jen oslintané pahýly.

To mě rozzuřilo.

Existuje spousta zvířátek, která mi na zahrádce něco okoušou či vysají a nijak mě to nerozhodí. Jenže španělští plzáci se vyznačují úpornou žravostí a neomylně si vybírají rostliny, na kterých mi zrovna nejvíc záleží, tedy ty čerstvě vysazené, nebo právě klíčící. To má snadné vysvětlení – mladá rostlinka nám lidem chutná také nejlépe, a oslabená rostlina, prožívající šok z přesazení, zase uvolňuje do svých tkání cukry, a tím je pak chutnější.

Asi bych už ani nemusela čtenářům připomínat, že k nám plzáci dorazili s vlnou oteplování klimatu a jako cizorodý druh nemají v naší přírodě dost přirozených nepřátel. Ale přesto se mi zdá, že se příroda jejich přemnožování brání i sama – když se objevili poprvé, tuším v roce 2015, způsobili na zeleninových záhonech úplnou katastrofu, sežrali naprosto všechno a nebylo před nimi obrany ani úniku. To už se pak neopakovalo, ale přesto jsou velmi nepříjemní a stále dychtivě čekají, co si na zahradu vysadíte nového, zajímavého a obzvlášť chutného.

Jak na ně

U větších pozemků se neomylně osvědčují kachny plemene indický běžec, ale ty potřebují plochu aspoň nějakých tisíc metrů čtverečních. Co když máte běžnou malou zahrádku u rodinného domku?

A) Přímé hubení

Lidé si vyvinuli spoustu metod hubení, z nichž některé jsou docela sadistické. Slimáky solí, přestřihávají, nabodávají, rozšlapávají, zavírají do igelitových pytlíků nebo plastových lahví a celé to pak vyhazují do popelnice... a já osobně je zalévám vařící vodou, protože mi to připadá nejrychlejší a působící obětem co nejmenší utrpení. Všechny tyhle metody ovšem vyžadují slimáky najít, případně posbírat.

B) Pasti

Co když na jejich sběr nemáte čas? Pak můžete klást různé pasti, funguje třeba slupka od melounu (ale z ní musíte slimáky včas sebrat, aby neutekli, protože za jídlem vycházejí, tedy se vyplazují, v noci), nebo mělká miska s pivem, do kterého slimáci vlezou a utopí se. Voda jim nevadí, ale i slabý alkohol na ně působí vražedně; doufám, že taková smrt v omámení je také dosti milosrdná, a loni jsem tyhle pasti neustále líčila, ale i levné pivo něco stojí, a výsledkem je tekutina s utopenými slimáky, která v kompostu velmi nepříjemně zahnívá, takže jsem ji nakonec ji musela naložit do uzavřeného kbelíku s bokaši kompostem (tam veškeré odpady zkvasí, tedy anerobně se rozloží, ale nepáchne to). Což znamená, že se mi celkově tahle metoda dost prodražila.

Letos zkouším jednoduše nastražit k záhonkům prkna, pod kterými udržuji vlhko, takže se tam slimáci přes den rádi uchylují. Do jisté míry to funguje.

C) Fyzické bariéry

Zkoušela jsem uzavírat VIP rostliny pod poklopy z PET lahví, ale slimáci stejně nějak pronikli dovnitř, nejspíš bariéry podlezli. Má nejnáročnější akce tohoto typu spočívala v nákupu dřevěných lišt, které jsem polepila smirkovým papírem a poskládala kolem záhonu. Vyšlo to o dost dráž než zmiňované pivní pasti. Efekt to nemělo žádný – myslím si, že se slimáci i v tomhle případě pod zábranami podplazili.

D) Biologické a chemické zbraně

Existují parazitické hlístice, kterými slimáky naočkujete a ony je zlikvidují; jenomže tyto přípravky jsou drahé, většinou vyprodané, jejich aplikace je poměrně složitá (terén nesmí vyschnout) a jejich působení je jen dočasné – není to tak, že byste hlísticemi snížili populaci slimáků na pozemku jednou provždy.

Chemické granule by se na přírodní zahrádce používat neměly, v ekorežimu je přípustný jedině Ferramol, což je sůl železa, která jinak (skoro) ničemu nevadí, ale ani ten neúčinkuje jako univerzální „stříbrná kulička“ řešící všechny problémy.

Slimáci jako etický problém

Hela Vlašínová ve své knize Zdravá zahrada popisuje soužití se slimáky, kde jejich stavy regulujete pouze likvidací jejich vajíček: odnášíte je na kompost, lákáte je tam, kde jsou prospěšní (kompostu prospívají, pomáhají ho rozkládat a jejich sliz je pro rostliny velmi výživný), a koncem léta jim připravíte pěkná prkna, pod která nakladou vajíčka. Pak prkna obrátíte spodní stranou nahoru, necháte na ně pražit sluníčko – a je to.

Tahle metoda je poměrně pracná a zlikviduje jen malou část slimáků, a tak se bohužel stále uchyluji k vraždění. To trápí mého staršího vnoučka, který slimáky lituje, zatímco jeho kamarádi a kamarádky je většinou pokládají za hnusné a jejich osud jim přejí.

Existuje také teorie „desátku“ - ta říká, že se s plzáky můžete domluvit na kompromisu; když se na ně přestanete zlobit a dopřejete jim nějaký podíl z úrody, vycítí to a přestanou se k vám a vašim rostlinám chovat extrémně nepřátelsky. - No, myslím, že v tomto případě člověk neoperuje se slimáky a jejich psychikou, ale se svými vlastními postoji. Ostatně jsem si mnohokrát v praxi ověřila, že jejich žravost není závislá na tom, jestli je momentálně nenávidím víc nebo míň; nejzáludnější útoky podniknou vždycky ve chvíli, kdy už pomalu zapomenu na jejich existenci. Spíše bych tedy řekla, že jsou povahy narcistní a chtějí být stále ve středu pozornosti a zájmu.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Eva Hauserová | čtvrtek 13.5.2021 7:46 | karma článku: 22.28 | přečteno: 577x

Další články blogera

Eva Hauserová

O indiánské spiritualitě

Kniha Opeřené slunce vás uvede do světa amerických prérijních indiánů, jejich spirituality a životního stylu, zcela neslučitelného s životním stylem „bílého muže“. Není to ale snadné čtení.

17.4.2023 v 8:11 | Karma článku: 6.04 | Přečteno: 163 | Diskuse

Eva Hauserová

Jak to chodí v tyrkysových firmách

Občas jsem slyšela někoho mluvit o tyrkysových firmách, ale měla jsem jen mlhavou představu, oč běží. Konečně jsem objevila knihu, která to důkladně objasňuje - Budoucnost organizací od Frederica Lalouxe.

20.3.2023 v 8:24 | Karma článku: 7.62 | Přečteno: 600 | Diskuse

Eva Hauserová

Rozinky i hořké pilulky z oblasti evoluce

Přiznávám, že název knihy obsahující slovo „vymírání“ mě spíš odstrašoval, možná i proto se mi tahle publikace, vydaná už před čtyřmi lety, dostala do rukou až teď. Ale spíš než depresivní byla nad očekávání zajímavá.

4.1.2023 v 7:54 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 260 | Diskuse

Eva Hauserová

Zápisky infantilní babičky

Se svými vnoučátky ve věku osmi, šesti a čtyř let si v současnosti báječně vyhraju. Je to ten nejlepší věk, pravý věk hravosti! A tím myslím i svých osmašedesát let...

22.12.2022 v 8:33 | Karma článku: 14.55 | Přečteno: 364 | Diskuse

Další články z rubriky Hobby

Jiri Borovy

Hokejové potěšení s NHL 09: Stahujte addony a hrajte s aktuálními sestavami a MS 2023

Pokud jste fanoušci hokeje a hry NHL 09, pak je důležité vědět, že existuje mnoho dodatků, které vám umožní hrát s nejaktuálnějšími sestavami, dresy, logy a dalšími grafickými prvky z různých soutěží.

17.5.2023 v 12:28 | Karma článku: 2.73 | Přečteno: 84 | Diskuse

Jiří Václavek

Zaniklé fotobanky

Seznam zaniklých fotobank v posledních x letech. Konkurence sílí a vzniká několik nejsilnějších fotobank

15.4.2023 v 17:21 | Karma článku: 4.06 | Přečteno: 175 | Diskuse

Jiří Václavek

Nové fotobanky vzniklé v posledních 5 letech

Článek o vývoji ve světě fotobank. Obsahuje rešerši na nově vzniklé fotobanky v posledních letech tedy od roku cca 2018 do roku 1921. Máte s některými jiné než negativní zkušenosti ?

15.4.2023 v 3:07 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 191 | Diskuse

Martin Vlasák

Dokonalá proměna kocoura Fanouše

Kočky bývají individualistická stvoření, která se moc nedají vychovat. U našeho kocoura se tyto poučky obrací naruby a nepřestává nás překvapovat svým chováním. Stupeň jeho socializace byl nepředvídatelný a překvapivý...

11.4.2023 v 14:59 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 500 | Diskuse

Stanislava Boudová

60+?!? Stařenka je hraběnka! Hrabe a hrabe!

Ano, je to hraběnka! Elegantní a decentní dáma! Štíhlá, vzpřímená, perfektní nehty i luxusní ohoz! Těžko si jde představit, že umí zacházet s obyčejnými vidlemi! Na přehazování peněz! ...nebo je to jinak?

5.4.2023 v 16:55 | Karma článku: 46.63 | Přečteno: 5335 | Diskuse
VIP
Počet článků 375 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2119

Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.   

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...