Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Pěstitelské mýty a magie, díl třetí

11. 04. 2021 8:28:51
Tentokrát o biodynamice, což je obor, který aspoň v některých svých částech připomíná magii nejvíc ze všeho, co jsem tu probírala. Lidé usilující o hospodaření v souladu s přírodou často biodynamické metody používají. Má to smysl?

Abych vyloučila vlastní zaujatost a domněnky, budu tady veškeré informace o biodynamice čerpat z knihy Biodynamické zahradničení od Monty Waldina, vydal Knižní klub v roce 2016.

Jde o záležitost historickou, vymyšlenou antroposofem Rudolfem Steinerem zhruba před sto lety. V zásadě se jedná o vyladění pěstebních postupů na přírodní cykly, lunární vlivy a obecněji na dění ve vesmíru, takže tato nauka jednou nohou vězí v astrologii, druhou nohou, jak uvidíme, zase v homeopatii.

Biodynamika hlásá úzký a osobní vztah hospodářů k půdě a krajině a řada jejích rad a postupů se shoduje s permakulturními: soběstačnost farmy, která se nemá specializovat jen na jeden typ produkce, ale má uzavírat své koloběhy zdrojů a živin, podpora volně žijících živočichů a opylovačů, pěstování ve smíšených kulturách, péče o kompost, používání rostlinných výluhů a jích k ošetřování a hnojení/posilování rostlin... to všechno rozvíjí staré selské tradice a je to velmi pěkné a prospěšné. Také na následující metodice – pěstování podle fází Měsíce – může něco být.

Fáze Měsíce

Nejde jen o úplněk, noc, ubývání a přibývání měsíčního kotouče, které můžeme snadno sledovat, ale také o apogeum a perigeum, tedy o větší či menší vzdálenost Měsíce od Země (protože ji obíhá po oválné dráze), a k tomu ještě také o ascendent a descendent, tedy jak měsíc stoupá či klesá na obloze a jak je právě vysoko. Všechny tyto faktory ovlivňují „vytahování“ vláhy v rostlinách, růst či zrání jejich pletiv, a přejí nebo nepřejí různým úkonům. Je to tak složité, že se tím můžete řídit jedině s pomocí speciálního kalendáře, jako jsou Výsevní dny podle Marie Thunové, vydávané vždy na určitý rok (vydává společnost Pro-Bio).

Dovedu si představit, že když Měsíc působí příliv a odliv, a například se jím řídí i rozmnožovací cykly láčkovců z korálových útesů, má asi vliv i na rostliny. Ale je tu ještě jedna věc, která mi nejde na rozum: roli také hraje to, kterým znamením Měsíc na své dráze právě prochází (což podle mého laického chápání znamená, které souhvězdí má právě „za zády“). Například Kozoroh přeje vykopávání plevele, Střelec sklízení plodů a tak dále. Tohle tedy pokládám za čirou magii – a navíc mi připadá pravděpodobné, že tyto „astrální“ vlivy budou občas působit i opačně než ty „čistě lunární“ a rušit jejich účinky.

Celkově si myslím, že pokud Měsíc nějaký vliv na rostliny má, daleko silnější vlivy asi budou mít jiné faktory: například když chci něco vysít nebo sklidit, bude hodně důležité momentální počasí, teplota, vlhkost, u sklizně správná zralost a tak dále. A kvůli lunárnímu kalendáři bychom mohli snadno propást ten nejsprávnější moment.

Biodynamické preparáty

Jde o devět dosti složitě získávaných přípravků, které pracují s rostlinami, zvířecími produkty a minerály. Jejich příprava kombinuje dobře pochopitelné prvky (jako nechat pořádně uležet hnůj, než jím pohnojíme půdu) s prvky a úkony už opravdu čistě magickými. Navíc je jejich dávkování v některých případech téměř homeopatické – to znamená, že se přípravky ředí tak, že v nich účinná látka už téměř není a to, co účinkuje, je paměť vody, do které se daná látka vtiskla.

Například u nejznámějšího roháčku se vezme kravský roh (z krávy, která měla několik telat), naplní se hnojem a zakope přes zimu do půdy, aby se rozležel a absorboval životní sílu krávy a půdy. Chrání se stříškou a na jaře se vykope dřív, než si na zetlelém hnoji stačí pochutnat žížaly.

Použití: Nejde o hnojivo, ale postřikování (třeba smetáčkem) má dodávat půdě životní sílu. V tomto případě se dávkuje kulička uleželého hnoje (odhadem 20-50 gramů) na kbelík, což není tak málo a připomíná to aerovaný kompostový čaj (kdy se trocha kompostu ponoří do vody a vzduchuje se třeba vzduchovacím akvaristickým motorkem, a tak se ve vodě pomnoží užitečné bakterie). Také dynamizace – promíchávání a okysličování vody se zetlelým hnojem – po dobu jedné hodiny velmi připomíná aeraci kompostového čaje. Mohlo by tedy jít o očkování půdy prospěšnými mikroorganismy, které by ovšem šlo provádět jednodušším způsobem.

Protějškem roháčku je křemenáček, který se připravuje obdobně, ale z drceného práškového křemene a naopak leží v půdě přes léto. Má doplňovat zemitou energii roháčku o energii slunce a vzduchu. Z praktického hlediska jde vlastně o křemitou minerální moučku, ale její dávkování je nižší – zarovnaná lžička přijde do 50 litrů vody a aplikuje se na celý hektar půdy. Účinek křemene se opět posiluje dynamizací. V tomto případě tedy jde o působení homeopatické, protože minerální moučky se do půdy přidává asi tak stotisíckrát víc.

Ostatní preparáty se připravují podobně a potřebujete k tomu různé části zvířat, jako močový měchýř jelena, čerstvou vepřovou lebku nebo kravské mezenterium - blánu obklopující trávicí orgány krávy – což mi nápadně připomíná čarodějnické kotlíky pohádkových ježibab, obsahující žabí žluč nebo netopýří lejno. Jejich účinky jsou ještě abstraktnější – kopřivový preparát usnadňuje proudění, pampeliška harmonizuje, kozlík uzavírá děje. Šťáva z vylisovaných květů kozlíku, zředěná dvacetkrát a dynamizovaná, dokonce po rozstříkání otepluje vzduch a chrání před mrazíky!

Co si o tom všem myslet

Samozřejmě že „čarodějnické“ zvířecí přísady byly před sto lety v selských hospodářstvích běžně dostupné, ale biodynamici na nich podle všeho lpějí i dnes a nesnaží se je nahradit něčím, co je dostupnější zase v současnosti. Toto lpění na původním učení Rudolfa Steinera podle ně naznačuje, že jde skutečně spíš o jakousi mystickou víru nebo až náboženství, než o praktickou metodiku, kde se snažíme pochopit, jak to funguje, a třeba postupy dál vylepšovat.

Vždycky, když slyším o biodynamice, se mi vybaví, jak jsem v jednom biodynamickém hospodářství viděla usilovnou dynamizaci roztoků (tuším) přesličkového preparátu, který měl zabránit zarůstání střechy mechem (protože mech patří na zem a ve vzduchu nemá co dělat), a myslím že kopřivového preparátu proti konfliktům v lidském společenství... a pro to pilné míchání vody a rozstřikování neměli místní lidé ani čas na krocení plevele, který jim dusil pěstované rostliny, což se mi jevilo jako daleko akutnější úkol.

Z mých popisů ezoteričtějších biodynamických postupů je asi zřejmé, že jim nevěřím ani za mák. Ale nějaký účinek přesto mít mohou – sbližují hospodáře s ekosystémem pozemku. V permakultuře se říkává, že nejcennějším zdrojem je náš čas a naše pozornost. Biodynamika vás přiměje, abyste se do svého hospodářství daleko víc „vciťovali“, spolužili s ním, vytvářeli si k němu vztah. Trávíte se svou půdou, rostlinami a zvířaty společně čas, jak se říká, „quality time“, což je důležité, obdobně jako když máte děti. Myslím si ale, že kdybyste svým rostlinám recitovali básničky, pouštěli hudbu nebo jim tančili, vyšlo by to nastejno.

Autor: Eva Hauserová | neděle 11.4.2021 8:28 | karma článku: 9.72 | přečteno: 353x

Další články blogera

Eva Hauserová

Jak to chodí v tyrkysových firmách

Občas jsem slyšela někoho mluvit o tyrkysových firmách, ale měla jsem jen mlhavou představu, oč běží. Konečně jsem objevila knihu, která to důkladně objasňuje - Budoucnost organizací od Frederica Lalouxe.

20.3.2023 v 8:24 | Karma článku: 7.06 | Přečteno: 474 | Diskuse

Eva Hauserová

Rozinky i hořké pilulky z oblasti evoluce

Přiznávám, že název knihy obsahující slovo „vymírání“ mě spíš odstrašoval, možná i proto se mi tahle publikace, vydaná už před čtyřmi lety, dostala do rukou až teď. Ale spíš než depresivní byla nad očekávání zajímavá.

4.1.2023 v 7:54 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 251 | Diskuse

Eva Hauserová

Zápisky infantilní babičky

Se svými vnoučátky ve věku osmi, šesti a čtyř let si v současnosti báječně vyhraju. Je to ten nejlepší věk, pravý věk hravosti! A tím myslím i svých osmašedesát let...

22.12.2022 v 8:33 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 352 | Diskuse

Eva Hauserová

Půda očima permakultury

O víkendu se konala v Praze na Toulcově dvoře už tradiční permakulturní konference a pěkně se vydařila. Letos měla velké a nesmírně aktuální téma půdy a jejího obdělávání.

9.11.2022 v 9:13 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 345 | Diskuse

Další články z rubriky Hobby

Táňa Lišková

Buďto Vám kočka vadí nebo se aury sladí... :)

Že jsou kočky falešné? Ani nápad - jsou prostě své! Vycítí i to, co nevidíme - a pokud se chovají nepříjemně, vždy pro to mají svůj důvod....

14.3.2023 v 15:35 | Karma článku: 18.36 | Přečteno: 384 | Diskuse

Stanislava Boudová

Zasekla se ruční brzda? Žádný problém! Bublinky to jistí!

Česká vás dlouhá cesta. Chcete dojet natankovat, abyste ráno neriskovali, že pumpa bude zavřená! Nastartujete, zařadíte zpátečku a chcete vyjet z garáže! Auto poskočí jako kozlík a nehne se! Zasekla se ruční brzda! Estráda? Bude!

8.3.2023 v 16:55 | Karma článku: 40.39 | Přečteno: 3117 | Diskuse

Táňa Lišková

Dovolená bez kočky...

I když je dovolená skvělá, přesto se člověku po kočičce stýká - to Vám potvrdí každý, který tohle úžasné zvíře má :) Jak jsem se měla bez své kočky v Itálii?

28.2.2023 v 10:46 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 349 | Diskuse

Táňa Lišková

Jak Kolíček chytal myš

I bytová kočka je duší predátor! Napadlo Vás někdy, jak asi myslí? Nahlédněte se mnou do jejího dobrodružství! Bytem se řítí, očima svítí... :)

18.2.2023 v 15:43 | Karma článku: 5.49 | Přečteno: 76 | Diskuse

Helena Herynková

Zahrádka rozzáří i nejmenší balkon

Pro čerstvé rajče nebo bylinky do polévky nemusíte jen do obchodu. Zkuste se inspirovat krásně vyvedenou knihou Vyvýšené záhony na balkoně a vypěstujte si na malém prostoru vlastní bohatou úrodu.

12.2.2023 v 21:06 | Karma článku: 3.84 | Přečteno: 102 | Diskuse
VIP
Počet článků 374 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2123

Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.   

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...