Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Vyberte si svoji permakulturní knížku

22. 03. 2021 7:20:43
Uvažujete o tom, že byste se blíž seznámili s permakulturou z nějaké knihy či příručky? Pozor, v jejich tématice a zaměření jsou velké rozdíly. Tady je přehled toho hlavního, co v češtině vyšlo.

Zásadní je, jestli vám jde čistě o zahradničení, protože permakultura má daleko širší záběr a některé knihy se zaměřují na permakulturní design obecně – tímhle způsobem můžete klidně navrhovat třeba domy nebo lidské skupiny. A knížek o přírodním zahradničení je na trhu mnohem víc než těch o permakultuře, nebo zahradnických, ve kterých se permakultura aspoň zmiňuje. Takže tady máte takovou hromadnou recenzi pro snazší orientaci.

1. Bill Mollison: Úvod do permakultury

„Otec zakladatel“ a „vynálezce“ permakultury vydal tuto knihu v roce 1991 a razí v ní základní pojmy a koncepty. Není tak obsáhlá jako jeho „permakulturní bible“ - takto se označuje asi tisícistránkováPříručka designéra(Designer'sManual), která v češtině nevyšla – ale spolehlivě vás provede základními permakulturními principy, přístupy,permakulturní etikou, prací spřírodnímivzory,sezónamia tak dále. Velmi dobře z ní pochopíte proces permakulturního designu.Názorně uvidíte, že permakultura opravdu není jen o zahradničení, zvláštní kapitola jevěnovánaměstským a komunitním strategiím.

Kniha vám výborně zprostředkuje permakulturní způsob myšlení, ale čtenáře někdy zklame, že názorné příklady designů, které jsou v ní uvedené, nemůžeme v ČR prostě kopírovat – pracují se subtropickou vegetací, velkým nebezpečím požárů, zato s nulovou pravděpodobností mrazů, neřeší se tu obživa lidí a zvířat v zimním období a podobně.

2. David Holmgren: Permakultura: Principy a cesty nad rámec trvalé udržitelnosti

Spoluzakladatel permakultury a Mollisonův žák se snažil převést permakulturu i na akademickou úroveň a tato kniha předkládá sofistikované myšlenkové nástroje, které permakulturní obor provazují se soudobými vědeckými či kybernetickými metodami a postupy. Bohužel česko/slovenský překlad se mírně řečeno nepovedl, navíc se kniha sežene už jen v antikvariátech, ale permakulturní principy podle Holmgrena (formuloval 12 vlastních) si snadno vygooglujete v řadě článků na internetu.

3. Patrick Whitefield: Permakultura ve zkratce (starší vydání: Permakultura v kostce)

Anglická klasika. Poprvé vyšlo 1993, krásně jednoduché, stručné a srozumitelné, vše podstatné je tu shrnuto na stovce stránek pohlednicového formátu. Je ovšem trochu znát, že se svět od té doby vyvinul (například permakultura ve městě je chápána pouze jako pěstování jídla na balkonech a v parcích, nikoli jako udržitelné bydlení nebo komunitou podporované zemědělství). Přesto k pochycení základů postačuje.

4. Patrick Whitefield: Jak se dělá lesní zahrada

Rozsáhlejší anglická klasika od stejného autora, zaměřená na permakulturní zahradničení. Seznámí vás s principy a designem lesní zahrady (neboli po americku jedlého lesa), s postupy, které se typicky využívají při permakulturním pěstování, a věnuje se podrobně jednotlivým skupinám a druhům rostlin. Kniha nemá barevné obrázky a velkým množstvím černobílých nákresů, schémat a tabulek připomíná spíš skripta, je velmi přehledná. Zaměřuje se především na malé zahrádky u rodinných domů, kde je třeba šetřit místem (což je v Anglii typická situace).

5. Toby Hemenway: Zahrada Gaii, domácí příručka permakultury

Autor je Američan a kniha se svým charakterem liší od té předchozí: má mnoho atraktivních barevných fotek, svým nadšeným tónem dokáže strhnout i zatím nepřesvědčené zájemce a je vhodná pro začátečníky, kteří se chtějí pustit do přírodního a permakulturního pěstování.

Najdete tu důkladné vysvětlení principů přírodní a permakulturní zahrady, seznámení s postupem designu zahradních společenstev i jedlého lesa, nechybí ani řada tabulek s výběrem vhodných rostlin.

6. Aranya: PK design krok za krokem

Pod indickým přízviskem (které znamená v sanskrtu „les“) se skrývá anglický lektor a designér. Jde o velmi návodnou, podrobnou a názornou příručku do kapsy či do batohu, když jdete dělat design přímo do terénu – provede vás sledem jednotlivých kroků. Vhodné spíš pro pokročilejší permakulturníky, třebaže autor dobře a srozumitelně vysvětluje i úplné základy a souvislosti. Ideální doplněk ke kurzu permakulturního designu.

6. Masanobu Fukuoka

Revoluce jednoho stébla slámy

Slavný japonský farmář-filozof vysvětluje svůj přístup nezasahování; jde o nalezení rovnováhy systému, a pak dokážete pěstovat třeba obilí bezorebně. Z knížky nevyčtete přesné agrotechnické postupy, které byste mohli s úspěchem začít uplatňovat, spíš z ní načerpáte odhodlání začít samostatně a radikálně odlišně myslet a experimentovat. Ještě víc než v jiných permakulturních knihách je tu zvýrazněna důležitost dlouhého a vnímavého pozorování, než se do čehokoli pustíte.

7. Tomas Remiarz: Lesní zahrady v praxi, ilustrovaný praktický průvodce pro domácnosti, komunity i podniky

Autorem je zkušený anglický lektor, který občas učí i v ČR. Začíná širším záběrem a uvedením do souvislostí, láká čtenáře k přemýšlení nad tím, jak fungují přírodní i společenské systémy. Hlavní část knihy nás seznamuje s 18 konkrétními projekty od malých zahrádek až po mnohahektarové komunitní, produkční či výukové zahrady, které autor navštívil v Evropě a v USA a předkládá nám je jako zdroj inspirace. A to včetně fungování komunit, které projekty realizují. V závěru knihy vás provede procesem designu vašeho vlastního projektu.

8. Helena Vlašínová: Zdravá zahrada

Dostáváme se k našim domácím autorům, jejichž knihy přesně odrážejí místní podmínky ČR.

Tahle velmi zasvěcená, moudrá a laskavá knížka sice pojednává o přírodním a samozásobitelském zahradničení a permakultura je v ní zmiňována jen okrajově, ale její duch či filozofie – jak s přírodou v praxi spolupracovat a nebojovat s ní – je naprosto permakulturní. Zaměřeno především na pěstování polykultur, zeleniny, bylinek, jedlých plevelů a léčivek (ovocnaření tu nehledejte), obsahuje také mnoho receptů na přírodní způsoby ochrany rostlin.

9. Jarda Svoboda: Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku

Knihy Jardy Svobody, oblíbeného guru soběstačného a přírodního pěstování, mají schopnost vyvolat ve čtenářích nadšení a odhodlání měnit svět (a začít v malém u sebe), které autor sám ve velké míře vyzařuje a uplatňuje. Zábavným a přístupným způsobem vás provede filozofií ekozahrad, procesem designu, metodami pěstování, a poskytne dobrý přehled našich domácích druhů rostlin, především dřevin.

10. Jaroslav Svoboda, Lada Svobodová: Zelenina z ekozahrady pro radost i soběstačnost

Kniha je obrovská co do formátu i počtu stran, obsahuje spoustu barevných fotografií a stejně obrovské množství návodů na pěstování zeleniny a souvisejících technik a postupů. Vše založeno na konkrétních zkušenostech ze „záhonoviště“ autorů. Nechybí ani kapitolka o drůbeži a psech, návody na kuchyňské zpracování produkce a kalendář prací během roku.

11. Edice Klíč k soběstačnosti

Monotematické brožurky vycházejí dvakrát ročně a vždy obsahují permakulturní pohled na dané téma, což je dáno tím, že je vydává spolek Permakultura CS. Nejvíc se toho o permakulturním designu pozemků dozvíte ve dvou z nich: Jak na permakulturní design aneb Koupili jsme hektar, pomoc, co s ním?(číslo 9) a Jedlý les (číslo 12).

12. Články Marka Kvapila na webu Potravinovezahrady.cz

Nejde sice o knihu, ale když bude článků přibývat, klidně by se z nich dala knížka sestavit. Obecné a teoretičtější informace hledejte ve starších článcích, ty novější se stále víc zaměřují především na semenaření.

Autor: Eva Hauserová | pondělí 22.3.2021 7:20 | karma článku: 8.46 | přečteno: 547x

Další články blogera

Eva Hauserová

Jak to chodí v tyrkysových firmách

Občas jsem slyšela někoho mluvit o tyrkysových firmách, ale měla jsem jen mlhavou představu, oč běží. Konečně jsem objevila knihu, která to důkladně objasňuje - Budoucnost organizací od Frederica Lalouxe.

20.3.2023 v 8:24 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 475 | Diskuse

Eva Hauserová

Rozinky i hořké pilulky z oblasti evoluce

Přiznávám, že název knihy obsahující slovo „vymírání“ mě spíš odstrašoval, možná i proto se mi tahle publikace, vydaná už před čtyřmi lety, dostala do rukou až teď. Ale spíš než depresivní byla nad očekávání zajímavá.

4.1.2023 v 7:54 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 251 | Diskuse

Eva Hauserová

Zápisky infantilní babičky

Se svými vnoučátky ve věku osmi, šesti a čtyř let si v současnosti báječně vyhraju. Je to ten nejlepší věk, pravý věk hravosti! A tím myslím i svých osmašedesát let...

22.12.2022 v 8:33 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 352 | Diskuse

Eva Hauserová

Půda očima permakultury

O víkendu se konala v Praze na Toulcově dvoře už tradiční permakulturní konference a pěkně se vydařila. Letos měla velké a nesmírně aktuální téma půdy a jejího obdělávání.

9.11.2022 v 9:13 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 346 | Diskuse

Další články z rubriky Hobby

Táňa Lišková

Buďto Vám kočka vadí nebo se aury sladí... :)

Že jsou kočky falešné? Ani nápad - jsou prostě své! Vycítí i to, co nevidíme - a pokud se chovají nepříjemně, vždy pro to mají svůj důvod....

14.3.2023 v 15:35 | Karma článku: 18.36 | Přečteno: 384 | Diskuse

Stanislava Boudová

Zasekla se ruční brzda? Žádný problém! Bublinky to jistí!

Česká vás dlouhá cesta. Chcete dojet natankovat, abyste ráno neriskovali, že pumpa bude zavřená! Nastartujete, zařadíte zpátečku a chcete vyjet z garáže! Auto poskočí jako kozlík a nehne se! Zasekla se ruční brzda! Estráda? Bude!

8.3.2023 v 16:55 | Karma článku: 40.39 | Přečteno: 3117 | Diskuse

Táňa Lišková

Dovolená bez kočky...

I když je dovolená skvělá, přesto se člověku po kočičce stýká - to Vám potvrdí každý, který tohle úžasné zvíře má :) Jak jsem se měla bez své kočky v Itálii?

28.2.2023 v 10:46 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 349 | Diskuse

Táňa Lišková

Jak Kolíček chytal myš

I bytová kočka je duší predátor! Napadlo Vás někdy, jak asi myslí? Nahlédněte se mnou do jejího dobrodružství! Bytem se řítí, očima svítí... :)

18.2.2023 v 15:43 | Karma článku: 5.49 | Přečteno: 76 | Diskuse

Helena Herynková

Zahrádka rozzáří i nejmenší balkon

Pro čerstvé rajče nebo bylinky do polévky nemusíte jen do obchodu. Zkuste se inspirovat krásně vyvedenou knihou Vyvýšené záhony na balkoně a vypěstujte si na malém prostoru vlastní bohatou úrodu.

12.2.2023 v 21:06 | Karma článku: 3.84 | Přečteno: 102 | Diskuse
VIP
Počet článků 374 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2123

Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.   

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...