Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Zahradničení s dětmi

15. 03. 2021 7:55:19
V našem domku žije pět dětí ve věku čtyř až sedmi let, z toho dva kousky jsou moji vlastní vnoučci – s těmi teď zahradničím docela často. Ale i tři děti z druhé rodiny se náramně zajímají o to, co na zahrádce dělám.

Předškoláci jsou ohromně nadšení vším, co dělají dospělí, a chtějí to dělat taky. Začne to dotazem: „Co to děláš?“ To mě nadchne, protože nesmírně ráda poučuju, a tak dětem všechno ochotně vysvětlím a ukážu. Hned se do toho vrhnou taky, zmocní se náčiní a začnou si to dělat více či méně po svém. Chrlí hravé nápady, a tak je lepší zapomenout na svoji původní vizi, například že člověk zkypří a odplevelí záhonek pro výsev semínek, a pozměnit program, například začít na záhonku vykopávat skryté poklady a kosti dinosaurů.

Ale i když se drží zahradničení, mají předškolní děti sklony většinu prací tak trochu přehnat, takže když se něčeho ujmou, je to hotovo bleskově a i přes vaše neustálé rady je to nasázené nebo vyseté moc hluboko nebo moc mělce, celý pytlík semínek je vysypán na jedno místo a zalit prudkým proudem vody, která je zas vyplaví ven, ředkvičky nejsou vyjednocené na vzdálenost pěti centimetrů, i když jim to názorně ukážete, ale totálně vytrhané... a tak dále. Ale to dětské nadšení je krásné a myslím, že děti přitom přece jenom rámcově pochytí, co, jak a proč se na zahrádce dělá.

Platí, že čím mladší dítě, tím je nadšenější. Čím je starší, tím sice zahradničení zvládá lépe, ale kdybyste ho chtěli využít k „vykořisťování dětské práce“, nadšení by rázem opadlo až do záporných hodnot. A kdybyste přesto trvali na výsledku srovnatelném s „dospělou“ prací, museli byste se uchýlit k donucování – a to je cesta do pekel, jelikož tím vzniká stereotyp, který bohužel postihuje spoustu lidí a který vypadá takhle: „Já jsem dlouho neměl/a k zahradničení dobrý vztah, protože mě v dětství rodiče nutili plít záhonky, a tím mi to totálně otrávili“.

Popravdě, vždyť by to nebavilo ani dospělého. Protože co nás na zahrádce baví? Právě ta kreativita, to, že se stáváme tvůrci svého malého světa.

Jak děti zaujmout

Přestože jsou děti obecně tak nadšené, některé věci je zaujmou výrazně víc a jiné míň.

Co se týče pěstovaných rostlin, jednoznačně vítězí produkce typu „zobání“, které se dá sníst okamžitě zasyrova, od malin a jahod přes hrášek a mrkvičku až třeba po melouny. A to už od okamžiku, kdy danou rostlinu vyséváte nebo vysazujete. Děti jsou kapku netrpělivé a chtěly by, aby semínko vyklíčilo hned, tři dny nebo týden jim připadají jako nedohledně dlouhá doba.

To je asi také ten důvod, proč je víc baví zvířátka než rostliny: pohybují se a hned je s nimi zábava. Od pozorování žížal, které vyryjeme při výsadbách, přes nahlížení pod kameny, kde se to hemží hlavně stínkami, nebo pozorování prvoků z jezírka pod mikroskopem, až po zachraňování myši před kocourem, který si s ní chce trochu pohrát, než ji zakousne. Do „zvířátkové“ kategorie také patří rozvěšování lojových koupí pro sýkorky, pozorování kocoura, který koule pokládá za hračky a shazuje je na zem, nebo výroba hmyzích domečků.

Přitažlivost jakéhokoli úkolu zvýší, když si děti mohou označit výsledky své práce jmenovkami a je tak jasné, co je čí, nebo nad čím má kdo patronát. (Což máme my dospělí mimochodem také tak – když si nevyjasníme kompetence, všechno se zamotá a vázne.)

Hmyzí domečky

Domeček pro škvora získáme tak, že vezmeme terakotový květináč, zavěsíme ho na strom dnem vzhůru a dovnitř nacpeme seno. Květináč musí viset tak, aby se dotýkal kmene stromu, protože škvor do něj nevleze přes závěsný provázek, ale přes strom. Pomůže to chránit strom proti mšicím.

Domeček pro samotářské včelky opylovačky získáme z nějaké dřevěné bedničky s jednou otevřenou stěnou. Hustě do ní naskládáme duté stonky, třeba rákos, bambus a suché stonky nejrůznějších vyšších bylin, a to otvůrky ven, aby tam včelky mohly vlézt. Část domečku můžeme vyplnit senem. Zavěsíme nebo postavíme na nějaké slunné místo.

Domácí modelovací hlína

Na podzim jsem při kopání zvýšeného záhonku dala stranou menší kbelík jílu, který byl v tom místě a hloubce asi 50 cm už napohled docela pěkný, vazký a měl příjemný červenohnědý odstín.

Pak jsem hledala návody, jak takový jíl vyčistit na modelovací hmotu. Zjistila jsem, že ho můžete buď úplně vysušit, roztlouct a prosít („suchá cesta“), nebo jít naopak „mokrou cestou“, rozmíchat ho s větším množstvím vody a nechat usadit jednotlivé vrstvy – ideálně ve skleněné nádobě, kde jsou jednotlivé vrstvy dobře vidět: docela nahoře bude voda s organickými zbytky, pod tím jemný jíl, který chcete, a na dně zůstanou kamínky.

S vnoučky jsme vzali pětilitrové okurkové sklenice a důkladně v nich rozmíchali jíl s vodou. Vrstvy se už po půlhodině krásně vytvořily, vodu s kořínky se nám podařilo slít, ale oddělit jemný jíl od kamínků bohužel ne – na to byste museli mít jinou skleněnou nádobu s daleko širším hrdlem, ideálně třeba akvárium, a nedloubat se lžící v okurkové lahvi. Celý obsah jsme tedy vyndali do mělkého truhlíku, kamínky jsme vybrali ručně a současně jíl uhnětli a rozemnuli hrudky. Samozřejmě měl ještě konzistenci řídkého bláta a vyžadoval dosušení – a my jsme měli ruce olepené dokonalými rukavicemi z bláta. Ještě že jsem předem připravila kbelík s vodou na opláchnutí!

Po několika dnech jílová hmota dostatečně vyschla a mohli jsme se pustit do modelování. Buď bez jakéhokoli přídavku, nebo s trochou písku – dobré bylo přidat tak čtvrtinu objemu. Když jsem zkusila směs jílu a písku jedna k jedné, už se to rozpadalo. Snad proto, že náš jíl nebyl úplně čistý a obsahoval nějaké hrubší částečky.

Teď asi po týdnu slepuju disperzním lepidlem kousky, které se rozpadly – hlínu je potřeba poměrně silně zkompaktňovat (smačkávat) a to děti úplně nedělaly, i když jsem se jim to snažila říkat.

Vymodelovali jsme figurky a mističky – ovšem jen hrubých tvarů, jak to šlo - a po pár dnech schnutí jsme je pomalovali temperami. Docela hezky jsme se na tom vyřádili, ale praktický smysl tenhle postup v takhle malém měřítku asi nemá – respektive procedura čištění jílu by se musela vylepšit.

Pak by takhle šlo vytvořit třeba malé mělké pítko pro včely, hmyzí domeček s otvůrky, a kdyby se někdo pořádně rozmáchl, možná i cihly z nepálené hlíny na nějakou stavbičku...

Autor: Eva Hauserová | pondělí 15.3.2021 7:55 | karma článku: 14.10 | přečteno: 306x

Další články blogera

Eva Hauserová

Jak to chodí v tyrkysových firmách

Občas jsem slyšela někoho mluvit o tyrkysových firmách, ale měla jsem jen mlhavou představu, oč běží. Konečně jsem objevila knihu, která to důkladně objasňuje - Budoucnost organizací od Frederica Lalouxe.

20.3.2023 v 8:24 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 475 | Diskuse

Eva Hauserová

Rozinky i hořké pilulky z oblasti evoluce

Přiznávám, že název knihy obsahující slovo „vymírání“ mě spíš odstrašoval, možná i proto se mi tahle publikace, vydaná už před čtyřmi lety, dostala do rukou až teď. Ale spíš než depresivní byla nad očekávání zajímavá.

4.1.2023 v 7:54 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 251 | Diskuse

Eva Hauserová

Zápisky infantilní babičky

Se svými vnoučátky ve věku osmi, šesti a čtyř let si v současnosti báječně vyhraju. Je to ten nejlepší věk, pravý věk hravosti! A tím myslím i svých osmašedesát let...

22.12.2022 v 8:33 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 352 | Diskuse

Eva Hauserová

Půda očima permakultury

O víkendu se konala v Praze na Toulcově dvoře už tradiční permakulturní konference a pěkně se vydařila. Letos měla velké a nesmírně aktuální téma půdy a jejího obdělávání.

9.11.2022 v 9:13 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 346 | Diskuse

Další články z rubriky Hobby

Táňa Lišková

Buďto Vám kočka vadí nebo se aury sladí... :)

Že jsou kočky falešné? Ani nápad - jsou prostě své! Vycítí i to, co nevidíme - a pokud se chovají nepříjemně, vždy pro to mají svůj důvod....

14.3.2023 v 15:35 | Karma článku: 18.36 | Přečteno: 384 | Diskuse

Stanislava Boudová

Zasekla se ruční brzda? Žádný problém! Bublinky to jistí!

Česká vás dlouhá cesta. Chcete dojet natankovat, abyste ráno neriskovali, že pumpa bude zavřená! Nastartujete, zařadíte zpátečku a chcete vyjet z garáže! Auto poskočí jako kozlík a nehne se! Zasekla se ruční brzda! Estráda? Bude!

8.3.2023 v 16:55 | Karma článku: 40.39 | Přečteno: 3117 | Diskuse

Táňa Lišková

Dovolená bez kočky...

I když je dovolená skvělá, přesto se člověku po kočičce stýká - to Vám potvrdí každý, který tohle úžasné zvíře má :) Jak jsem se měla bez své kočky v Itálii?

28.2.2023 v 10:46 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 349 | Diskuse

Táňa Lišková

Jak Kolíček chytal myš

I bytová kočka je duší predátor! Napadlo Vás někdy, jak asi myslí? Nahlédněte se mnou do jejího dobrodružství! Bytem se řítí, očima svítí... :)

18.2.2023 v 15:43 | Karma článku: 5.49 | Přečteno: 76 | Diskuse

Helena Herynková

Zahrádka rozzáří i nejmenší balkon

Pro čerstvé rajče nebo bylinky do polévky nemusíte jen do obchodu. Zkuste se inspirovat krásně vyvedenou knihou Vyvýšené záhony na balkoně a vypěstujte si na malém prostoru vlastní bohatou úrodu.

12.2.2023 v 21:06 | Karma článku: 3.84 | Přečteno: 102 | Diskuse
VIP
Počet článků 374 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2123

Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.   

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...