Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Konec světa podruhé

27. 11. 2020 7:12:11
Kniha Magdaleny Vožické Jak přežít konec civilizace – už dávno beznadějně rozebraná – nyní vychází podruhé v rozšířené a aktualizované podobě. Není tak pochmurná, jak by se podle názvu mohlo zdát!

Ve skutečnosti vás kniha uvede do celkem přívětivého a útulného světa – i když, pravda, naplněného tvrdou prací – našich prababiček a pradědečků, kteří si museli většinu jídla vyprodukovat v malém domácím hospodářství sami a celkově žili velmi úsporně a skromně. Dnes se o takový způsob života – daleko zdravější než je ten většinový – zajímáme i v případě, že se žádné pohromy neobáváme. Blíž to popisuju ve svém blogu z roku 2016, který se týká prvního vydání knihy: https://hauserova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=490751

Ve stínu hrozících katastrof

Kniha má samozřejmě i svoji temnou stránku, je znát, že autorka nad možným koncem civilizace, jak ji známe, hodně přemýšlí. Citlivě předjímá, co a jak by mohlo probíhat (myslím si, že ji takové noční můry opravdu trápí nebo trápily a takhle se s nimi vyrovnává), a provází nás velmi živými a barvitými představami, jak by mohl život „potom“ vypadat.

Naše vize civilizační katastrofy či katastrof se za poslední desetiletí hodně posunuly. Proměnila se především podoba katastrofy, které se obáváme. Už to není ten náhlý konec světa předpověděný podle mayského kalendáře, náraz asteroidu nebo jaderná apokalypsa. Na takovou jedinou obří katastrofu se konečně moc připravovat ani nelze. Spíš si úzkostně domýšlíme, že půjde o pozvolný úpadek či rozklad lidské civilizace. A jde o to, co by mohlo být nejpravděpodobnější příčinou nebo příčinami takového propadu, a jak by to všechno vypadalo.

V posledních desetiletích jsme se obávali především vyčerpání zásob fosilních paliv, následků takzvaného „ropného zlomu“ - bodu, kdy zásob nafty začne citelně ubývat a nastane takzvaný „energetický pokles - energy descent“. Ne že by to dnes úplně přestalo hrozit, ale lidstvo na tento problém zareagovalo svou vynalézavostí a ještě silnějším kořistěním z přírodních zdrojů i za cenu devastace životního prostředí, jako to udělalo už mnohokrát předtím (příkladem může být takzvaná zelená revoluce 60. - 70. let 20. století, kdy si lidé zajistili dostatek potravin, ovšem za drastickou cenu pro planetární ekosystémy).

Před několika lety se na povrch vynořil další problém a lidé ho začali pociťovat doslova na vlastní kůži – ano, jde o hrozbu klimatických změn a všeho, co s sebou už dnes přinášejí a v budoucnosti téměř jistě přinesou. Globální změny klimatu se ve střední Evropě nejpravděpodobněji projeví obdobími ničivého sucha, nebo zas přívalových dešťů a povodní, zvyšováním teplot, odumíráním lesů, mizením vody ze studní... zatímco tam, kde dřív byly subtropy, se rozšíří poušť. Miliony migrantů se vydají na pochod... vypuknou války, nastane ekonomický propad, pak úplný rozklad, chaos, krach bank, peněžního systému, selhání sítí – nebude elektřina, voda, zásobování zbožím...

K těmto vyhlídkám se přidala poslední a nejnovější hrozba, která nás asi všechny zaskočila. Pandemie! Stačí si představit, že by virus zmutoval a zabíjel by podstatné procento infikovaných lidí. Důsledky by byly podobné, snad až na to moře migrantů, které by nás zavalilo – rozpad všech sítí, které udržují v chodu náš život tak, jak jsme zvyklí. Bylo by čím dál důležitější umět se o sebe po všech stránkách postarat.

V čem spočívá soběstačnost

Ocitli bychom se tedy v situaci trosečníků na pustém ostrově. Vlastně ne pustém – zdroje bychom měli kolem sebe, jen se na takový případ předem připravit a umět je využívat. Ale také bychom měli kolem sebe další lidi a ne všichni by byli zrovna vlídní a nápomocní...

Některé své základní potřeby, jako pěstování jídla, bychom zvládli uspokojovat v rámci vlastní domácnosti – tady se hodí všechny ty prababičkovské recepty. Na něco bychom potřebovali součinnost se sousedy, prostě svůj „kmen“ - například kvůli lovu zvířat, větším stavbám, nebo k obraně osady před kořistníky a nájezdníky. Protože kdyby se situace nelepšila, nepřipraveným lidem by nezbylo než rozbíjet výlohy a rabovat obchody – a až by nebylo co loupit, vyrazili by do venkovské krajiny a hledali by jídlo a útočiště tam. I takových věcí se autorka okrajově dotýká a domýšlí to, i když vám přímo neporadí, jaké zbraně si ideálně pořídit. Ale podá vám pomocnou ruku a provede vás krajinou tak těžko představitelné – a zdánlivě tak vzdálené – postkatastrofické budoucnosti.

Magdalena Vožická, Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti, Walden Press 2020

Autor: Eva Hauserová | pátek 27.11.2020 7:12 | karma článku: 14.42 | přečteno: 663x

Další články blogera

Eva Hauserová

Jak to chodí v tyrkysových firmách

Občas jsem slyšela někoho mluvit o tyrkysových firmách, ale měla jsem jen mlhavou představu, oč běží. Konečně jsem objevila knihu, která to důkladně objasňuje - Budoucnost organizací od Frederica Lalouxe.

20.3.2023 v 8:24 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 475 | Diskuse

Eva Hauserová

Rozinky i hořké pilulky z oblasti evoluce

Přiznávám, že název knihy obsahující slovo „vymírání“ mě spíš odstrašoval, možná i proto se mi tahle publikace, vydaná už před čtyřmi lety, dostala do rukou až teď. Ale spíš než depresivní byla nad očekávání zajímavá.

4.1.2023 v 7:54 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 251 | Diskuse

Eva Hauserová

Zápisky infantilní babičky

Se svými vnoučátky ve věku osmi, šesti a čtyř let si v současnosti báječně vyhraju. Je to ten nejlepší věk, pravý věk hravosti! A tím myslím i svých osmašedesát let...

22.12.2022 v 8:33 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 352 | Diskuse

Eva Hauserová

Půda očima permakultury

O víkendu se konala v Praze na Toulcově dvoře už tradiční permakulturní konference a pěkně se vydařila. Letos měla velké a nesmírně aktuální téma půdy a jejího obdělávání.

9.11.2022 v 9:13 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 346 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev bez modré krve aneb Zejdlicové ze Šenfeldu nejsou totéž, co Schönfeldové

Jeden z nejsledovanějších pořadů ČT tvořený Kinsky Art Media si získal vysokou popularitu, ale s vysokou popularitou přišly i hrubé chyby, které tvůrci přehlížejí a k výtkám volí jednoduchý přístup – mlčení.

18.3.2023 v 16:34 | Karma článku: 32.08 | Přečteno: 2433 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Šokující srovnání Michala Prokopa

Vynikající muzikant, zejména pokud jde o jeho rockovou tvorbu, Michal Prokop, a lidsky vzato fajn člověk, byl hostem podcastu „Boomer Talk“, jehož hostitelem na serveru Seznam Zprávy je neméně vynikající moderátor Miloš Pokorný.

18.3.2023 v 10:02 | Karma článku: 24.31 | Přečteno: 1133 | Diskuse

Dita Jarošová

Pochod za mír?

Naši vlast obchází takzvané pochody za mír. Co tím chce vlastně básník říci? U nás přece mír je, nedochází zde k žádným násilným střetům skupin... Dokonce nyní rázují už i ženy, které se tak zvedly od svých seriálů a telenovel...

17.3.2023 v 22:42 | Karma článku: 18.60 | Přečteno: 536 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Někdo klepe na dveře - 60 %

Mladý pár s dcerou je zajat skupinou fanatiků, kteří je postaví před nezáviděníhodné rozhodnutí. Blíží se konec světa a jedině oni tři tomu mohou zabránit tím, že jednoho obětují na oltář smrti.

17.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 127 | Diskuse

Marketa Moore

Oskaři 2023 aneb když jsou skutečné příběhy lepší než filmy

Život mnohdy píše lepší příběhy než by si kdokoliv z nás dokázal vymyslet. Nebo vysnít. Oskarový triumf vietnamského herce Ke Huy Quan je důkazem toho, že je třeba svým snům věřit, i když se všem okolo mohou zdát nereálné

15.3.2023 v 2:53 | Karma článku: 7.32 | Přečteno: 182 | Diskuse
VIP
Počet článků 374 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2123

Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.   

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...