Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Konec světa podruhé

27. 11. 2020 7:12:11
Kniha Magdaleny Vožické Jak přežít konec civilizace – už dávno beznadějně rozebraná – nyní vychází podruhé v rozšířené a aktualizované podobě. Není tak pochmurná, jak by se podle názvu mohlo zdát!

Ve skutečnosti vás kniha uvede do celkem přívětivého a útulného světa – i když, pravda, naplněného tvrdou prací – našich prababiček a pradědečků, kteří si museli většinu jídla vyprodukovat v malém domácím hospodářství sami a celkově žili velmi úsporně a skromně. Dnes se o takový způsob života – daleko zdravější než je ten většinový – zajímáme i v případě, že se žádné pohromy neobáváme. Blíž to popisuju ve svém blogu z roku 2016, který se týká prvního vydání knihy: https://hauserova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=490751

Ve stínu hrozících katastrof

Kniha má samozřejmě i svoji temnou stránku, je znát, že autorka nad možným koncem civilizace, jak ji známe, hodně přemýšlí. Citlivě předjímá, co a jak by mohlo probíhat (myslím si, že ji takové noční můry opravdu trápí nebo trápily a takhle se s nimi vyrovnává), a provází nás velmi živými a barvitými představami, jak by mohl život „potom“ vypadat.

Naše vize civilizační katastrofy či katastrof se za poslední desetiletí hodně posunuly. Proměnila se především podoba katastrofy, které se obáváme. Už to není ten náhlý konec světa předpověděný podle mayského kalendáře, náraz asteroidu nebo jaderná apokalypsa. Na takovou jedinou obří katastrofu se konečně moc připravovat ani nelze. Spíš si úzkostně domýšlíme, že půjde o pozvolný úpadek či rozklad lidské civilizace. A jde o to, co by mohlo být nejpravděpodobnější příčinou nebo příčinami takového propadu, a jak by to všechno vypadalo.

V posledních desetiletích jsme se obávali především vyčerpání zásob fosilních paliv, následků takzvaného „ropného zlomu“ - bodu, kdy zásob nafty začne citelně ubývat a nastane takzvaný „energetický pokles - energy descent“. Ne že by to dnes úplně přestalo hrozit, ale lidstvo na tento problém zareagovalo svou vynalézavostí a ještě silnějším kořistěním z přírodních zdrojů i za cenu devastace životního prostředí, jako to udělalo už mnohokrát předtím (příkladem může být takzvaná zelená revoluce 60. - 70. let 20. století, kdy si lidé zajistili dostatek potravin, ovšem za drastickou cenu pro planetární ekosystémy).

Před několika lety se na povrch vynořil další problém a lidé ho začali pociťovat doslova na vlastní kůži – ano, jde o hrozbu klimatických změn a všeho, co s sebou už dnes přinášejí a v budoucnosti téměř jistě přinesou. Globální změny klimatu se ve střední Evropě nejpravděpodobněji projeví obdobími ničivého sucha, nebo zas přívalových dešťů a povodní, zvyšováním teplot, odumíráním lesů, mizením vody ze studní... zatímco tam, kde dřív byly subtropy, se rozšíří poušť. Miliony migrantů se vydají na pochod... vypuknou války, nastane ekonomický propad, pak úplný rozklad, chaos, krach bank, peněžního systému, selhání sítí – nebude elektřina, voda, zásobování zbožím...

K těmto vyhlídkám se přidala poslední a nejnovější hrozba, která nás asi všechny zaskočila. Pandemie! Stačí si představit, že by virus zmutoval a zabíjel by podstatné procento infikovaných lidí. Důsledky by byly podobné, snad až na to moře migrantů, které by nás zavalilo – rozpad všech sítí, které udržují v chodu náš život tak, jak jsme zvyklí. Bylo by čím dál důležitější umět se o sebe po všech stránkách postarat.

V čem spočívá soběstačnost

Ocitli bychom se tedy v situaci trosečníků na pustém ostrově. Vlastně ne pustém – zdroje bychom měli kolem sebe, jen se na takový případ předem připravit a umět je využívat. Ale také bychom měli kolem sebe další lidi a ne všichni by byli zrovna vlídní a nápomocní...

Některé své základní potřeby, jako pěstování jídla, bychom zvládli uspokojovat v rámci vlastní domácnosti – tady se hodí všechny ty prababičkovské recepty. Na něco bychom potřebovali součinnost se sousedy, prostě svůj „kmen“ - například kvůli lovu zvířat, větším stavbám, nebo k obraně osady před kořistníky a nájezdníky. Protože kdyby se situace nelepšila, nepřipraveným lidem by nezbylo než rozbíjet výlohy a rabovat obchody – a až by nebylo co loupit, vyrazili by do venkovské krajiny a hledali by jídlo a útočiště tam. I takových věcí se autorka okrajově dotýká a domýšlí to, i když vám přímo neporadí, jaké zbraně si ideálně pořídit. Ale podá vám pomocnou ruku a provede vás krajinou tak těžko představitelné – a zdánlivě tak vzdálené – postkatastrofické budoucnosti.

Magdalena Vožická, Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti, Walden Press 2020

Autor: Eva Hauserová | pátek 27.11.2020 7:12 | karma článku: 13.77 | přečteno: 552x

Další články blogera

Eva Hauserová

Pěstitelské mýty a magie, díl třetí

Tentokrát o biodynamice, což je obor, který aspoň v některých svých částech připomíná magii nejvíc ze všeho, co jsem tu probírala. Lidé usilující o hospodaření v souladu s přírodou často biodynamické metody používají. Má to smysl?

11.4.2021 v 8:28 | Karma článku: 7.34 | Přečteno: 188 | Diskuse

Eva Hauserová

Zahrádkářské mýty a magie, díl druhý

Tentokrát o horninových moučkách a užitečných mikroorganismech: jak moc nám pomáhají? A stojí za to investovat do nich peníze, čas a námahu?

6.4.2021 v 7:32 | Karma článku: 11.63 | Přečteno: 322 | Diskuse

Eva Hauserová

Pěstujte si květiny k řezu

Domácí samozásobitelství květinami do váz není nic obtížného, chce to hlavně nadšení... a taky mít k ruce šikovné návody.

1.4.2021 v 7:57 | Karma článku: 6.14 | Přečteno: 177 | Diskuse

Eva Hauserová

Mýty, domněnky, magie a pravda na zahrádce

V zahrádkaření se tradují některé postupy a metody, které nemusí mít reálný podklad a někdy hraničí až s magií. Nedělám si nároky na to, že bych znala pravdu, ale k určitým věcem jsem kapku skeptická...

29.3.2021 v 8:29 | Karma článku: 11.88 | Přečteno: 437 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Eva Šamánková

Osudný okamžik

Dvě kamarádky, společně strávené odpoledne a jedna zdánlivě nevinná lež, která spustí dlouhý řetězec nedorozumění a tajemství. Může přiznaná pravda pomoci nebo spíše ublížit? Jak naložit s vlastními výčitkami svědomí?

11.4.2021 v 18:12 | Karma článku: 3.68 | Přečteno: 113 | Diskuse

Karel Ábelovský

Wokno do jinam ... svět se mění, a s ním se mění i muzika

... a většinou je to tak, že starší lidé, už nějak ty nové věci moc nemusí - no, já to mám trochu jinak, vůbec se totiž nebráním novým věcem, i když už jsem "starší", tedy to asi nebude o datu narození, ale o něčem úplně jiném.

11.4.2021 v 13:45 | Karma článku: 7.04 | Přečteno: 114 | Diskuse

Pavel Král

Hoditi zrnem

Hořčičné semínko patří k těm nejmenším. Co když je hozeno jen tak do zahrady ? Jakou šanci má vyrůst? V bibli je hořčičné zrno symbolem Božího slova. Jakou šanci má zakořenit a vyrůst jedno jediné slovo uprostřed našich starostí ?

11.4.2021 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Martin Faltýn

Co řekla Lucie Bílá

Představovat Lucii Bílou je zbytečné. ČT včera uvedla při příležitosti jejích pětapadesátin dokument natočený k padesátinám. Nicméně, některé výroky dělají dojem, jako by dokument vznikl včera.

11.4.2021 v 11:04 | Karma článku: 24.31 | Přečteno: 822 | Diskuse

Josef Prouza

Jak ze mě Česká televize udělala obludné monstrum

Už to natočili, sestříhali a tuto neděli (v hlavním vysílacím čase!) na ČT 1 odvysílají. Z důstojného blogera, platícího léta daně jak hodinky, stvoří odporného korupčníka a gamblera. A nic s tím neudělám.

9.4.2021 v 9:16 | Karma článku: 28.51 | Přečteno: 1808 | Diskuse
VIP
Počet článků 345 Celková karma 9.78 Průměrná čtenost 2229

Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-2, sestavuji  edici brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.   

Najdete na iDNES.cz