Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Svět ekologů a svět korporací

13. 08. 2020 10:38:31
Když občas nahlédnu skulinkou do světa korporací a myšlení určovaného optikou peněz, je to pro mě jako rána pěstí do žaludku. Ačkoli se my ekologové můžeme přetrhnout, pořád poznamenáváme společnost jako celek jen velice málo.

Po loňském roce, kdy se středoškolská a jiná mládež vzepjala k vlně protestů proti tomu, jak lidská společnost ignoruje klimatickou hrozbu, kterou sama způsobila, jsem měla pocit, že se tahle témata už dostala do „hlavního proudu“ lidského myšlení a prakticky nikdo už je nemůže ignorovat.

Jenomže to tak není.

Nedávno jsem na iDNES zahlédla článek o tom, že finanční skupina PPF vydala výroční zprávu za loňský rok.Zřejmě je to dokument velice důležitý,kterýurčuje, jak se říká, tep doby. Ano, tentokrát měl pokornější ladění, ale vůbec ne kvůli klimatické hrozbě.Kreflexia „návratu ke kořenům“ (táborovému ohýnku, rodině, rodným městečkům...)přiměl Petra Kellneraa jeho kolegykoronavirus.Ohledněklimatickýchzměnzůstávajíabsolutně bezstarostní.

"V roce 2019 se světu ještě dařilo,“stojí na začátku textu výročky.Protože skupina PPF nerušeně vydělávala a to se počítá. Teprve koronavirus se do jejích výdělků citelně zakousl,a až tohle hryznutí finančníky trochu probralo.

Nepochopitelný svět velkých peněz

Drásá mě, jak se ty dva světy ignorují – tedy že PPF a Kellner ignorují ekology, to je samozřejmé, ale kupříkladu já sama taky volím životní strategii ignorovat svět byznysu a korporací. Což je vlastně strašně krátkozraké... protože mantinely toho, co můžeme dělat MY (jako například provozovat kutilské DIY samozásobitelství), bohužel určují ONI, a kdyby se naše hnutí opravdu rozrostlo, začalo být masovější a lidé by přestali nakupovat zbytečnosti a začaly by krachovat supermarkety a automobilky, tak... si myslím, že by ONI asi násilně (tedy pomocí zákonů, ale razantně) omezili možnosti, jak ten „velký systém“ korporací ignorovat a žít si skromně mimo něj.

Bylo by užitečné, kdybychom se dokázali vžít do myšlení té druhé strany. Jenomže je to opravdu těžké.

Z Kellnerových výroků, které ve zprávě jsou, vysvítá, že tento muž žije ve stavu jakéhosi opojení prací, jejímž možná jediným cílem je vydělávat stále víc a víc miliard: je to hra, která ho nesmírně baví,testosteronový let, který ho unáší do stratosféry. Nějaké etické nebo ekologické dopady toho, co čeho investuje, neřeší.

A to ještě podnikání skupiny PPF není nejhorší.Ještě příznačnější je výrok Pavla Tykače, který nedávno hodlal koupit od ČEZu pověstnou velmi znečišťující tepelnou elektrárnu Počerady.Ten údajně prohlásil:„Uvažoval jsem tak, že když něco zákon nezakazuje, je možné to dělat.“

Ale přece jen... nemusí to tak být vždycky.

Takový Bill Gates klimatickou změnu opravdu řeší. Podívejme se, co píše na webu gatesnotes.com – překládám: „Patřím do skupiny investorů do soukromého fondu nazvaného Breakthrough Energy Ventures (podniky průlomové energetik), který vkládá přes miliardu dolarů do pomoci společnostem, u kterých existuje příslib, že přenesou skvělé myšlenky z laboratoří na běžné trhy. Svými investicemi se snažíme řešit pět hlavních úkolů, které jsem vyjmenoval (tím myslí podíly na produkci skleníkových plynů: výroba elektřiny 25 %, zemědělství 24 %, s velkým podílem chovu dobytka, výroba všeho možného 24 %, doprava 14 % a stavby 6 %)“.

Setrvačná společnost

Na nejvšednější každodenní rovině zůstává naše společnost vůči klimatickým hrozbám pořád netečná a spíš to vypadá tak, že citlivější jedinci se uchylují k individuálním řešením na úrovni prepperů a hromadí si zásoby, které jim umožní přežít všeobecný kolaps. Je pravda, že například plány na rozšíření letiště v Ruzyni se odsouvají a možná se nikdy nezrealizují, ale příčinou je zase spíš koronavirus než to, že bychom se vespolek dohodli, že další expanzi letecké dopravy nebudeme podporovat kvůli její uhlíkové stopě. Nebo si vezměte restaurace a jejich neutuchající nabídku masitých jídel a žádných jiných. Například i v ZOO Praha – kde by člověk tak trochu čekal, že půjdou příkladem v environmentálním myšlení – nemají v restauracích a u stánků ani jediné veganské jídlo, a z vegetariánských jedině smažený sýr. A to ani nemluvím o jednorázových obalech, hlavně kelímcích na nápoje...

Je pravda, že letos se u nás ve střední Evropě můžeme nechat ukolébat celkem příznivým počasím, kdy přiměřeně prší, ale kupříkladu v Británii mají teď v létě zatím bezprecedentní horka... a celosvětově je počasí pořád extrémnější. A až roztaje permafrost na Sibiři a bílý pokryv Grónska a Arktidy, mohou se podmínky na Zemi úplně vymknout všem představám.

Nedávno jsme si ověřili, že společnost dokáže převrátit svůj život vzhůru nohama a lidé se celkově velmi disciplinovaně podřizují nařízeným opatřením a přijímají omezení – ale k tomu zřejmě potřebují mít přímo pod nosem naprosto konkrétní a názornou hrozbu.

Autor: Eva Hauserová | čtvrtek 13.8.2020 10:38 | karma článku: 10.52 | přečteno: 639x

Další články blogera

Eva Hauserová

Pěstitelské mýty a magie, díl třetí

Tentokrát o biodynamice, což je obor, který aspoň v některých svých částech připomíná magii nejvíc ze všeho, co jsem tu probírala. Lidé usilující o hospodaření v souladu s přírodou často biodynamické metody používají. Má to smysl?

11.4.2021 v 8:28 | Karma článku: 6.90 | Přečteno: 180 | Diskuse

Eva Hauserová

Zahrádkářské mýty a magie, díl druhý

Tentokrát o horninových moučkách a užitečných mikroorganismech: jak moc nám pomáhají? A stojí za to investovat do nich peníze, čas a námahu?

6.4.2021 v 7:32 | Karma článku: 11.62 | Přečteno: 322 | Diskuse

Eva Hauserová

Pěstujte si květiny k řezu

Domácí samozásobitelství květinami do váz není nic obtížného, chce to hlavně nadšení... a taky mít k ruce šikovné návody.

1.4.2021 v 7:57 | Karma článku: 6.14 | Přečteno: 177 | Diskuse

Eva Hauserová

Mýty, domněnky, magie a pravda na zahrádce

V zahrádkaření se tradují některé postupy a metody, které nemusí mít reálný podklad a někdy hraničí až s magií. Nedělám si nároky na to, že bych znala pravdu, ale k určitým věcem jsem kapku skeptická...

29.3.2021 v 8:29 | Karma článku: 11.88 | Přečteno: 436 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Stisk Studentský deník

Koniklecová louka čelí davům návštěvníků. Pošlapané rostliny nemusí znovu vykvést

Koniklece na Kamenném vrchu čelí velkému nebezpečí. Přívětivé počasí totiž přilákalo na koniklecovou louku stovky lidí. Návštěvníci si tyto vzácné rostliny fotí, nedrží se na stezkách a koniklece bývají často pošlapané. Poškozená

10.4.2021 v 8:32 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 189 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Teď by měla Greta začít opravdu křičet

Bohužel se děje přesně to, před čím se snažím varovat. Údajně „zelené“ plány se začínají naplňovat, ovšem životní prostředí i klima zapláče. V hlavních rolích biomasa, plyn, vychytralí politici a hloupí aktivisté.

6.4.2021 v 11:29 | Karma článku: 42.78 | Přečteno: 2042 | Diskuse

Mirek Matyáš

Skryté náklady při provozu elektromobilu

Při pečlivém srovnání nákladů na provoz elektromobilu a klasického automobilu se spalovacím motorem se ukazuje, že některé položky jsou u elektromobilu více jak desetkrát vyšší. Jsou prostě věci, které vám elektromobilisté zatají.

1.4.2021 v 7:07 | Karma článku: 28.60 | Přečteno: 1226 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Uhlíkové clo: Řešení, nebo rozbuška?

EU nutí firmy ve svých členských zemích k plnění stále přísnějších ekologických norem. To je pochopitelně drahé, a vzhledem k tomu, že zbytek světa v čele s Asií zdaleka tak přísné normy nemá, je to pro evropské firmy likvidační.

26.3.2021 v 7:54 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 362 | Diskuse

Tomáš Flaška

A jde to i bez čínských šuntů

V těchto dnech si připomínáme první výročí toho když se naši ústavní činitelé pokorně, skoro po kolenou, plazili na pardubickém letišti před první dodávkou čínského ochranného šuntu za předražené peníze.

26.3.2021 v 7:14 | Karma článku: 31.33 | Přečteno: 650 | Diskuse
VIP
Počet článků 345 Celková karma 9.61 Průměrná čtenost 2229

Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-2, sestavuji  edici brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.   

Najdete na iDNES.cz