Tak se nám ten Gottwald nějak zkazil...

12. 06. 2019 8:26:40
Přiznávám, že jsem vůbec netušila, co skrývají vnitřnosti Národního památníku na Vítkově. Vypravili jsme se tam hlavně kvůli výstavě o balzamování Klementa Gottwalda, ale zjistila jsem, že dojmy z celé stavby jsou ohromující!

Moc jsem si s tím hlavu nelámala, ale mlhavě jsem si tenhle památník ztotožňovala s komunistickým režimem a předpokládala jsem, že asi pochází z padesátých let. Jenomže to tak vůbec není! Tahle na dnešní poměry pompézní, monumentální a patetická stavba pochází z první republiky, jednotlivé její části připomínají jakési ateistické kaple či katedrály oslavující oběť pro vlast a boj, a všechny prostory jsou prošpikovány díly slavných dobových umělců, vlastně podobně jako budova Národního divadla. Stavba samotná je krásně vyvedená v co nejvznešenějším stylu, mramor, kov, vysoké sloupy, tlumené denní světlo... největší sál kupříkladu zdobí čtyři reliéfy s postavou vojáka napresovanou do obdélníkového formátu s náměty Útok, Obrana, Umírání a Smrt.

Co všechno je v Památníku k vidění

Když jsme s přítelem supěli nahoru do kopce parkem na Vítkově, očekávala jsem vcelku jednoduchý zážitek – asi nějaký vybílený prostor bez oken, kde je jednoduchá výstava o historii ČR pro cizince, aby se jim nezavařily mozky a bylo to stravitelné, a těšila jsem se na to, že v suterénu uvidíme výstavu fotek o balzamování „prvního dělnického prezidenta“ Gottwalda. Ale všechno, co jsem v prostorách Památníku viděla, bylo daleko zajímavější, doslova fascinující.

Tak především samotné osudy této stavby. Vznikala v letech 1928-1938 jako Památník osvobození, čili památník legionářům. Měla se slavnostně otevřít v roce 1938 (dvacet let trvání republiky) - a jak jsem pochopila, celé její poselství mělo národ duševně připravovat na nadcházející boj s Němci – ale kvůli Mnichovu z toho sešlo. V duchu připomínání tohohle traumatu české historie 20. století i dalších podobných (procesů padesátých let a srpna 1968) se nese i výstava v hlavním prostoru, nazvaná „Křižovatky české a československé státnosti“ – člověk to všechno sice tak nějak ví, ale představované reálie vás vtáhnou.

Momentálně můžete navštívit i menší roztomilou výstavu o turistice v Čechách, nazvanou „Zdrávi došli!“ a představující reálie, které si pamatuju ze 60. a 70. let... a po druhé světové válce byla skutečně přistavěná jedna část připomínající kapli - síň Rudé armády s nadživotními mozaikami rudoarmejců a verši Vítězslava Nezvala. Památník má ještě několik dalších, většinou velmi monumentálních, prostor a menších výstavek, a objevovat je vám může zabrat celé odpoledne. Potěšila mě i krásná střešní vyhlídka na Prahu s kavárničkou.

Mauzoleum s pitevnou a chladícím boxem

Ovšem zlatým hřebem pro mě podle očekávání byla suterénní expozice nazvaná „Laboratoř moci“ - sem do podzemí každou noc spouštěli speciálním výtahem balzamované Gottwaldovo tělo, nějak ho upravovali či znovu napouštěli, aby ještě vydrželo, a ukládali do lednice... jsou tu dochované elektrické rozvody, měřiče a spínače, bílé kachličky jako v pitevně, a běží tu dokument vysvětlující, že s balzamováním se správně má začít ihned po smrti, což v Gottwaldově případě propásli a pustili se do toho až po mnoha dnech, takže dílo bylo prakticky od začátku odsouzeno k neúspěchu. Odinstalovali ho teprve v roce 1962. Pamatuju se, jak se tehdy mezi lidmi povídalo, že se Gottwald „zkazil a museli ho dát pryč“... ale vůbec jsem nečekala, že všechno uvidím tak zblízka.

Když to shrnu, na Vítkově vás čeká silná dávka moderních českých dějin, právě vhodná pro takové týpky jako jsem já, které se o dějiny nijak zvlášť nezajímají, nebo možná pro dospívající mládež, která tady může dostat názornou a velmi působivou „rychlonalejvárnu“.

Autor: Eva Hauserová | středa 12.6.2019 8:26 | karma článku: 18.74 | přečteno: 676x

Další články blogera

Eva Hauserová

Malá zahradní Sahara

Už to vypadá, že každé léto bude naše krajina žíznit. V malém to vidím na své zahrádce a je to drásající.

10.7.2019 v 8:13 | Karma článku: 18.82 | Přečteno: 545 | Diskuse

Eva Hauserová

Jak jsem vyvražďovala živáčky

Pustila jsem se do amatérského studia půdní mikrobiologie a vůbec života v půdě, což obnáší i provádění „sčítání lidu“ - tedy živých tvorů. Jenomže metody jsou kapku drsné...

8.7.2019 v 9:01 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 229 | Diskuse

Eva Hauserová

Jak komunisté ničili lidské životy

Před pár měsíci vyšla kniha nazvaná Láska v exilu 1949-1950, která autenticky zachycuje osudy dvou mladých protagonistů a jejich blízkých, nucených emigrovat po nástupu komunistů k moci.

13.6.2019 v 10:22 | Karma článku: 22.68 | Přečteno: 829 | Diskuse

Další články z rubriky Praha a střední Čechy

Radek Pálka

Kam zmizeli číšníci?

Asi před půl rokem jsem psal článek, kam zmizeli kuchaři. Můžete najít mezi mými články na blogu Idnes.cz. Ne. Že by se situace na trhu práce nějak rapidně změnila.

4.7.2019 v 6:00 | Karma článku: 33.25 | Přečteno: 1795 | Diskuse

Martin Zbela

FOTOREPORT: Je to peklo, když nejezdí metro

První prázdninový den nezačal pro „zpovykané Pražany“ příliš šťastně. Na týden nám zavřeli metro mezi stanicemi Pražské povstání a Kačerov. Hned zrána cestující dlouho vyhlíželi náhradní autobusy. A na eskalátory se čekalo...

1.7.2019 v 15:46 | Karma článku: 36.74 | Přečteno: 3347 |

Jan Dvořák

Babiš chystá proti-demonstraci: Půl miliónu kobližek za premiéra

Náčelník oddělení propagandy hnutí ANO Richard Brabec, vedlejším zaměstnáním ministr ŽP, vypracoval pro nejvyššího šéfa Andreje Babiše taktický plán bleskové reakce na nedělní demonstraci na Letné.

24.6.2019 v 18:47 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 463 | Diskuse

Tomáš Kubálek

Úhrada léčebného konopí schválena. A co dál?

V pátek 21.06.2019 Poslanecká sněmovna schválila úhradu léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění. To je pro pacienty důvod k malé, ale bezvýznamné oslavě. Zůstali jsme totiž na půli cesty.

21.6.2019 v 18:26 | Karma článku: 10.54 | Přečteno: 203 | Diskuse

Stanislav Cigánek

Mariánský sloup na Staroměstské náměstí – ano či ne?

Ať bojovníci za Mariánský sloup spojí svou aktivitu s apelem na své biskupy, aby po vzoru italského politika Salviniho zvedli posvátný růženec Blahoslavené Panny Marie a zahájili růžencové tažení za vystoupení Česka z EU.

20.6.2019 v 21:31 | Karma článku: 7.51 | Přečteno: 217 | Diskuse
VIP
Počet článků 316 Celková karma 15.46 Průměrná čtenost 2364
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, www.hauserova.cz.Pořádám dílny tvůrčího psaní, viz www.tvurci-psani.cz, a také radím s pořizováním téměř bezúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Pracuji v neziskovce Permakultura (CS), viz www.permakulturacs.cz.

Najdete na iDNES.cz