Archetypy, čakry, zvěrokruh… v jednom kotlíku

28. 12. 2018 10:01:31
Právě jsem dočetla knihu Posvátné smlouvy od americké autorky Caroline Myssové. Můj první dojem: je toho všeho nějak moc najednou. Druhý dojem: ona fakt věří v boha! (Proboha...)

Caroline Myssová je současná americká léčitelka a lektorka energetické a holistické medicíny (což laicky řečeno znamená, že hledá, kde máte zablokovanou jakou energii, a z toho se odvozují vaše nemoci; po vzoru tradiční čínské medicíny hledá souvislosti mezi tím, co se vám „zadrhlo“ ve vaší psychice a ve vašem těle).

Na rozdíl od jiných jejích knih se v tomhle díle věnuje poměrně méně léčení nemocí a zaměřuje se na vytvoření celkového „životního plánu“, který až překvapivě mnoha lidem chybí. To může být pochopitelně zdrojem jejich tápání, frustrací, depresí... a chorob.

Čakry, vesmír, minulé a budoucí životy...

Stručně shrnu postup, který je v knize detailně popsán: nejdřív si máte vybrat svých dvanáct archetypů, k nimž máte blízko, z celkové nabídky asi sedmdesáti možných. Jedná se spíš o životní role než o jungiánské archetypy vycházející z nevědomí a jsou pojaty mnohem praktičtěji a konkrétněji. Například abecedně: Advokát, Alchymista, Anděl, Básník, Bohyně, Bojovník...

Když máte dvanáctku svých archetypů, ke kterým cítíte vztah nebo se s nimi nějak identifikujete, máte je vztáhnout k osmi čakrám – autorka přidává osmou duchovní čakru a umísťuje ji nad naši hlavu – což už pro mě bylo moc, protože nazpaměť charakter jednotlivých čaker neovládám a oněch 12x8=96 různých kombinací už jsem nezvládala. A aby toho nebylo ještě dost, v dalším kroku této práce si sestavíte své Kolo archetypů: do kola dvanácti domů (odpovídajících znamením zvěrokruhu) zanesete archetypy, co dům, to archetyp – ale tohle přiřazování děláte jakýmsi náhodným losováním čísel, takže jde o proces podobný výkladu tarotových karet nebo věštbě I-ťingu. Pak přemýšlíte, proč vám ten který archetyp vyšel do toho kterého domu, a v průběhu veškeré téhle práce si toho hodně ujasňujete o svém životě.

Co se týče samotné „posvátné smlouvy“ nebo posvátných smluv z titulu knihy, o těch pojednává celý dlouhý úvod – ale vesměs o tom, jaké smlouvy měli různí historičtí proroci – takže konkrétní příklady tady chybí a vlastně trochu tápu v tom, jak by takové smlouvy v životě konkrétních lidí měly vypadat.

Věřím, že tahle poměrně složitá metodika může pomáhat lidem, kteří by se jinak nedokázali zastavit a zkoumat sebe sama, svůj život a jeho směřování. Přesto můj celkový dojem zní „takový americký stokrát dobrý dort“ - k tomu všemu, co jsem popsala, ještě přistupuje víra v minulé životy a stěhování duší...

Podivná přitažlivost náboženství

Při četbě mě hodně zaráželo autorčino lpění na objektivní existenci boha, nebo božského principu, který všechno vede a určuje... což byl taky důležitý důvod, proč jsem měla problém knihu a její rady přijímat. Jako totální ateistce je mi divné a vůbec nechápu, proč se lidé představy nějaké vševědoucí a všemocné vyšší síly tak houževnatě drží. Vůbec se nedivím, že pak zákonitě mají různé duchovní krize, nevědí, jak dál, a jsou bezradní a zoufalí, protože se jim jejich „bůh“ nebo „božská entita“ neozývá, nevede je, nebo dělá úplně jiné věci, než od něj očekávají.

Je přece ohromná úleva vůbec nic takového nečekat a spoléhat prostě jen na sebe. Celý svět se dá tak krásně interpretovat pomocí „cynicko-biologického světového názoru“ - tak bych asi označila svůj vlastní pohled – připadá mi to mnohem příjemnější, protože neočekávám vůbec žádné pozitivní odezvy od svého prostředí na to, co dělám (na meditaci, modlitbu, nějaká rozhodnutí...) - a spokojuju se s tím, že pracuju jen se svými vlastními zdroji. Nemůžu si pomoct, ale připadá mi to takové dospělejší, kdežto ta představa boha je přece docela nezralá, infantilní!

I jako stoupenci cynicko-biologického světového názoru přitom můžeme cítit nebo přijímat věci jako vyladění na krásu přírody a její cykly, vnímání řádu vesmíru, Zemi jako naši matku, zasluhující si úctu a uctívání... to všechno uznávám a sama to taky prožívám, je to nám lidem přece dáno jako biologickému druhu, jelikož jsme se vyvinuli na téhle planetě a jsme s ní propojení.

Ještě snad pár poznámek k překladu - občas jsem vytušila zakopnutí o anglický originál – například „Muhammad – poslední muslimský prorok“ - jak to, poslední? V originále bylo zřejmě „ultimate“ - základní, zásadně důležitý. Nebo „stínová stránka Bohyně se objevuje jako důsledek zkoumání ženské síly, včetně využívání nebo přílišného rozmazlování filmových hvězd a modelek“ - muselo jít o výrazy jako „exploitation“ a „using“, obojí může znamenat zneužívání.

Caroline Myssová: Posvátné smlouvy, Jak probudit svůj božský potenciál, DharmaGaia 2018

Autor: Eva Hauserová | pátek 28.12.2018 10:01 | karma článku: 7.60 | přečteno: 236x

Další články blogera

Eva Hauserová

Agrolesnictví: recept na zdravou a krásnou krajinu

Minulý týden jsem se zašla podívat na konferenci „Agrolesnictví – šance pro regionální rozvoj a udržitelnost venkovské krajiny“ na VŠZ v Suchdole. Mile mě překvapilo, že nová vlna agrolesnictví je v ČR na postupu!

17.12.2018 v 12:55 | Karma článku: 17.03 | Přečteno: 505 | Diskuse

Eva Hauserová

Evropou obchází strašidlo očkování...

Některé mé ekologické kolegyně nedávají své děti vůbec očkovat. Co je pro děti riskantnější, očkovat nebo neočkovat? Pokusím se o prozkoumání terénu na vlastní pěst.

27.11.2018 v 7:43 | Karma článku: 19.47 | Přečteno: 849 | Diskuse

Eva Hauserová

Fíkovníkové háje v Čechách? Už brzy

Na zahrádce v Praze mi pod oknem roste zcela nechráněný fíkovník. Letos na něm postupně dozrálo dobrých pět kilo slaďoučkých plodů...

30.10.2018 v 8:14 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 701 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Ofra Haza – Give Me A Sign

Ofra Haza byla izraelská herečka a zpěvačka jemensko-židovského původu. Stala se mezinárodně uznávanou zpěvačkou, předmětem pýchy především Izraelců jemenského původu. Její hlas byl označován jako dokonalý mezzosoprán.

20.1.2019 v 8:18 | Karma článku: 4.69 | Přečteno: 75 |

Jiří Ručka

Černá kniha rocku 2018.

Další rok uběhl. A do rockového nebe odešlo opět mnoho známých i méně známých hudebních osobností jak světových, tak domácích.

19.1.2019 v 19:31 | Karma článku: 14.67 | Přečteno: 414 | Diskuse

Karel Sýkora

Japonsko – sen o naší budoucnosti?

Japonsko je císařský ostrovní stát ve východní Asii. Na západě ho Korejský průliv odděluje od pobřeží Koreje, Japonské moře ho odděluje od Severní Koreje a Ruska. Japonské ostrovy Rjúkjú z východu ohraničují Východočínské moře.

19.1.2019 v 18:53 | Karma článku: 10.43 | Přečteno: 110 |

Karel Sýkora

Zygmunt Bauman – Výhody a nevýhody svobody

Tekutá modernita je sociologický pojem, který poprvé použil polský sociolog a filozof Zygmunt Bauman k popsání soudobé společnosti a jejích změn.

19.1.2019 v 15:58 | Karma článku: 6.22 | Přečteno: 100 |

Vlasta Pechová

Vlastínové divadlo

Občas si plním sny. Především, když zjistím, že jsou splnitelné a od jejich realizace mne dělí pouze vlastní akce. Když se ten sen splní, rozvíjí se dál. Tady je příběh Vlastínového divadla!

18.1.2019 v 19:28 | Karma článku: 6.13 | Přečteno: 127 | Diskuse
VIP
Počet článků 303 Celková karma 14.70 Průměrná čtenost 2433
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, www.hauserova.cz.Pořádám dílny tvůrčího psaní, viz www.tvurci-psani.cz, a také radím s pořizováním téměř bezúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Pracuji v neziskovce Permakultura (CS), viz www.permakulturacs.cz.

Najdete na iDNES.cz