Komunistická totalita versus ódéeska

28. 10. 2018 9:33:04
Máme dnes osmadvacátého října, tak aspoň malý příspěvek k četným ohlédnutím za uplynulými roky v tomto státě...

Můj přítel Cyril prohlásil doslovně, že ODS tady od roku 1989 napáchala víc škody než komunisti od roku 1969.

To mě tedy hodně popíchlo.

ODS fakt nemám ráda a uznávám, že Cyril právem tvrdí, že tu „rozkradli všechno, co nebylo přišroubované“. Navíc se mi příčí jejich arogance vůči otázkám životního prostředí a celá jejich liberálně ekonomická víra. Ale na druhé straně si myslím, že cokoli tu provedli a napáchali v devadesátých a nultých letech, zůstává pořád o několik levelů méně příšerné a zločinné, než co tu provedla a napáchala KSČ v dobách normalizace.

Ten obrovský a pro mě rozhodující rozdíl spočívá v tom, že ODS se nedopustila naprostého omezování až rušení osobní svobody, blokování toků informací, brutální invaze do lidského soukromí, zničení možností osobního rozvoje a iniciativy v tom, co člověk chtěl dělat... jasně, v devadesátkách v mediálním prostoru převládaly „tržně komsomolské“ informace, děla se spousta nepravostí, aniž si na ně někdo investigativně posvítil, ale pořád jste si mohli říkat, co jste chtěli, a mohli jste se to i snažit různými kanály šířit, a nikdo vás za to nešikanoval, nevyhazoval z práce a nezavíral. A hlavně se otevřely úžasné, předtím neexistující možnosti - cestování, vzdělávání a práce v cizině, podnikání a sdružování, pořádání akcí... to se za komunistů vesměs nemohlo nebo nesmělo a bylo potřeba vynakládat ohromnou, naprosto nepřiměřenou energii na to, aby se na komunistech kousíčky tohohle samozřejmého „živného prostředí“ vyvzdorovaly, zamaskovaly pod hlavičkou nějakých SSM nebo Svazarmů a různými lstmi jim vyfoukly pod nosem. Výsledkem byl přidušený a frustrovaný život v izolační bublině, kdy člověk ani netušil, o co přichází a jaké možnosti by ve svobodnějším systému mohl mít.

Jistěže i komunisti „ukradli všechno, co nebylo přišroubované“, ale i to, co přišroubované bylo, proplýtvali, promarnili a zničili svou neschopností. Tím, že strana rozhodovala úplně o všem, taky všechno automaticky brzdila, protože nic nešlo udělat spontánně; na výjimkách jako byly Slušovice, kde všeobecný byrokratický marasmus poněkud povolil, je vidět, jak by se věci byly rozvíjely bez neustálého poručníkování.

Snažím se Cyrila chápat: vyrůstal v Británii, kde v době jeho dětství a mládí vládli dosti nepovedeně labouristé, a pak rázně převzala žezlo Thatcherová a (ve zkratce) její razantní opatření způsobila, že se Cyrilova generace nemohla uplatnit ve vědě, výzkumu, na univerzitách a podobných oblastech, které při velmi omezené podpoře státu trpěly „podvýživou“. Ekonomické problémy socialismu měly svou protiváhu v ekonomických problémech na Západě, počínaje ropnou krizí, která se na Východě ani tolik neprojevila... jenže to přece neznamená, že plánované socialistické hospodářství je snad lepší, nebo že by bylo – dejme tomu – stejně hrozné jako kapitalistická ekonomika. Plánování za socialismu bylo příšerně nepružné, čas se měřil v celých pětiletkách i pro výrobu naprostých detailů, a hlavně bylo nekompetentní a primitivní – všeho mělo být prostě pořád víc a plány se měly překračovat, čím víc, tím líp... přitom se pamatuju na regály v obchodech se spotřebním zbožím, které bylo naprosto nepoužitelné (ty hnusné silonové svetříky...), na totální a katastrofální nedostatek (nebo spíš nedosažitelnost) bytů, na složité manévry, uplácení a shánění přes známé, když člověk potřeboval třeba nějaký materiál na stavbu domku, spotřebič nebo auto... a celý ten systém z principu ani fungovat nemohl, protože v něm chyběly jakékoli zpětné vazby typu „vidím poptávku, tak vymyslím nabídku a vydělám si na tom.“

Asi jsme v ten kapitalismus v roce 1989 trochu naivně věřili a po třiceti letech máme důvody ke zklamání, protože tenhle systém má taky své absurdní a stinné stránky, je silně manipulativní a běžný člověk nemá na jeho tvářnost takový vliv, jak by si přál. A lidé, kteří vyrůstali na Západě, mají důvody na základě svých vlastních zkušeností brblat a být skeptičtí. Ale byla by dost velká tragedie, kdybychom se kvůli tomu všemu začali zříkat i demokracie a svobody. Protože jakmile začneme tyhle dvě věci umenšovat, bude všechno, co nastane, jen mnohem, mnohem horší.

Autor: Eva Hauserová | neděle 28.10.2018 9:33 | karma článku: 15.26 | přečteno: 673x

Další články blogera

Eva Hauserová

Fíkovníkové háje v Čechách? Už brzy

Na zahrádce v Praze mi pod oknem roste zcela nechráněný fíkovník. Letos na něm postupně dozrálo dobrých pět kilo slaďoučkých plodů...

30.10.2018 v 8:14 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 621 | Diskuse

Eva Hauserová

Na skok v Dublinu

Protože evropské setkání přívrženců permakultury se letos v létě konalo v Irsku, jako obvykle jsem k tomu přidala dva dny turistiky – a počátkem srpna jsem vyrazila do Dublinu.

15.8.2018 v 9:04 | Karma článku: 7.89 | Přečteno: 321 | Diskuse

Eva Hauserová

Šťastný život pod zeleninovou oblohou

Právě vyšla nová kniha známého propagátora permakulturního zahradničení Jardy Svobody. Spoluautorkou je jeho žena Lada Svobodová. Knihu bych charakterizovala jako jedno velké pohlazení po duši pro nás alternativce a ekology.

7.6.2018 v 17:36 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 436 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Vašíček

Jak stát ztrácí důvěru občanů

Aneb "Pomáhat a chránit v praxi". Máme považvat za úspěch, ze naše policie zatim obcany jen urazi a mlati a zatim nerozpousti kritiky v kyseline jako v Saudske Arabii

15.11.2018 v 14:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Trčálek

JUDr. Stanislav Gross se musí při pohledu na Andreje B. obracet v hrobě

Ano, nejde o padesát miliónů, ani o rybaření na Artěku. S. Gross kdysi neodstoupil kvůli privatizaci Unipetrolu, řízené Andrejem B., ale kvůli necelému miliónu, který si půjčil na byt. To byly časy! Někdo dal pade, někdo dvacet

15.11.2018 v 14:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Ivo Hnilica

Čapí hnízdo - chrti a hon na zajíce!

Pouze tak lze hodnotit neuvěřitelnou podlost, jaká se přihodila vpádem do obytných prostor, možná chodby, tak na mě působily kamerové záznamy, k nemocnému člověku. Ne aby pomohli, ale dehonestovali A. Babiše předsedu vlády ČR - je

15.11.2018 v 13:00 | Karma článku: 27.18 | Přečteno: 554 | Diskuse

Zdenka Ulmannová

U nás v Babišově, aneb vítejme v zemi estébáků!

Čapí hnízdo se stalo novodobým symbolem neodpornějších koloritů minulé totalitní éry a komunistické, estébácké moci. Pokud sociální demokraté setrvají ve vládní koalici s Babišem, podřezali sami sobě větev v příštích volbách.

15.11.2018 v 9:55 | Karma článku: 28.42 | Přečteno: 813 | Diskuse

Jan Dvořák

Vyzná se někdo v premiérovi? Je to mafián, nebo anděl?

Překotný vývoj událostí spuštěných nikoli až „odvážnou reportáží“, ale už před deseti lety, a to pochybným čerpáním dotací dnešního premiéra – jak zdůrazňuje demoblok – neblaze přispívá ke značné dezorientaci veřejnosti.

15.11.2018 v 9:33 | Karma článku: 11.28 | Přečteno: 331 | Diskuse
VIP
Počet článků 300 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2448
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, www.hauserova.cz.Pořádám dílny tvůrčího psaní, viz www.tvurci-psani.cz, a také radím s pořizováním téměř bezúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Pracuji v neziskovce Permakultura (CS), viz www.permakulturacs.cz.

Najdete na iDNES.cz