Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O stromech trochu příliš populárně

Kniha Petera Wohllebena Tajný život stromů je prý světovým bestsellerem. Pro mě bylo poněkud těžké se do ní začíst, a to pro její pouťově-vyvolavačský tón. Přitom její obsah vůbec není špatný!  

Autor je lesník a jistě má mnoho zkušeností získaných vlastním pozorováním, načetl i mnoho odborné literatury, ze které cituje. Ale dostat se k zajímavému jádru toho, co sděluje – a kde jsem se opravdu o mnohém poučila – bylo pro mě docela těžké. Po prvním prolistování v obchodě jsem knihu odložila a nezakoupila, protože jsem nabyla dojmu, že zřejmě jde o senzacechtivé nafukování jakýchsi polopravd. Teprve když ji laskavé nakladatelství Kazda poslalo naší neziskovce do knihovny a k recenzování a měla jsem víc času na to, abych se do ní začetla, pochopila jsem, že pod jejím křiklavým povrchem se skrývá zajímavé a většinou pravdivé jádro.

Čtenář se tu možná poprvé seznámí s „Wood-Wide-Webem“ kořenů a mycelií hub, propojujícím pod zemí celé lesní systémy – málo se o tom ví, a přitom jsou signály a případně živiny, které si stromy navzájem posílají, pro ně i pro celý les důležité. Když pěstujeme stromy „vytržené z kontextu“, některé druhy tím mohou trpět a my netušíme, proč se jim nedaří.

Osobně jsem neznala význam toho, že mladé buky rostou dlouho pod korunou svého rodiče, a jak jsou na tyto podmínky adaptované. Přímo „aha efekt“ na mě mělo upozornění, že zatímco v Evropě si chráníme v původním stavu jen mizivé procento lesů, od zemí globálního Jihu vyžadujeme, aby chránily lví podíl své přírody. Nevěděla jsem, jakou úlohu má datel jako doslova „průkopník“ stromových dutin, ani jakými procesy se pak dutiny zvětšují. Plně jsem si neuvědomovala všechny faktory, mezi kterými musí stromy neustále udržovat citlivou rovnováhu: jsou to jejich nároky na světlo, vodu, potřeba růst, přitom uchovávat pevnost pletiv a bránit se proti houbám a býložravcům…

 

Co mi vadilo

Mohu to přesně označit: je to přehnaná a nepřiměřená antropomorfizace rostlin. Autor si je toho vědom, ale obhajuje to a říká, že na tom není nic špatného. Podle mě je. Jistá míra vžívání se do rostlin je určitě v pořádku, ale tohle už je moc. Například stromy dovedou rozlišit chemické látky ve slinách zvířat (a podle toho vyrobit příslušné obranné látky, které zvířatům nechutnají) – což podle autora „svědčí o tom, že mají chuťové buňky“. Nebo tvrzení, že „v kořenech možná sídlí něco jako mozek jedince.“ Stromy se umí učit (tj. reagují na opakované podněty – třeba mimóza přestane svěšovat listy, pokdu podnět není nebezpečný) – podle autora tedy „musí být v jejich organizmu vyhrazeno nějaké místo pro sbírání a ukládání zkušeností“. Ale proč by muselo být? To je pohled živočicha, který si neumí představit „paměť“ bez mozku, tedy že by se něco takového dělo v rozptýlených sítích spojů a na molekulární úrovni. Ale proč by to nebylo možné? Co třeba rozptýlená nervová soustava láčkovců? Co celá oblast epigenetiky? Sorry, ale tohle by autor měl vědět...

Problém je v tom, že nerespektováním až popíráním rozdílů mezi námi lidmi a rostlinami ničemu nepomáháme, spíš škodíme, protože pak se do jiných organismů vžíváme naprosto nevhodným způsobem. Že analogie mezi člověkem a stromem skutečně nefunguje vždycky, si můžeme ukázat na běžném příkladu: když odřízneme ze stromu větvičku, může zakořenit a vznikne z ní celý nový strom, takže uříznutí větvičky není barbarství srovnatelné s tím, když člověku uříznete prst. Podobně to platí i pro kopicování - v historii oblíbené pravidelné „sklízení“ kmínků stromů třeba každých patnáct let, kdy se odřízly u země a nechaly se vyrašit další kmínky, typicky třeba pro milíře uhlířů. Dělalo se to proto, že síla kmenů byla právě vhodná pro další zpracování, když lidé ještě neměli vyspělou techniku. Autor ale tvrdí, že „obyvatelstvo bylo příliš chudé a nemohlo si dovolit čekat na nové dřevo“ - přitom to bylo opačně, kopicování se přestalo vyplácet v 19. století, kdy se dřevo začalo těžit průmyslově.

Autor co chvíli vloží do textu zděšené „jauvajs“, když někdo stromům tak či onak ubližuje – ale jen si pomyslete, jak by se museli trápit vegani, kdykoli si uříznou třeba hlávku zelí nebo salátu a rostlinu tak zabijí nebo zmrzačí. Co se bolesti týče, dokonce ani mezi lidmi a živočichy nelze univerzálně dělat takové paralely – například jsem v časopise New Scientist četla o pozorování luční kobylky, která s chutí požírala nějaký list, zatímco zadní půlka jejího těla už mizela v kusadlech a břiše kudlanky. Jinými slovy, tento hmyz necítí bolest. Nemůžeme tedy tvrdit, že rostliny bolest určitě cítí.

Jeho sentimentální až křečovité antropomorfizace mi připomínají viktoriánská vycpaná zvířátka – jako myšky, krtky a drobné ptáčky – navlečená do drobných šatiček jako pro panenky a usazená v drobném nábytečku, kde jako popíjejí čaj, která jsem viděla v kterémsi muzeu. Působí to groteskně až obludně a při četbě se mi to dost často vybavovalo.

Do této kategorie spadá celá kapitola „Etiketa pro stromy“, tedy její název sám – označující zákonitosti růstu „dříví v lese“ (které si vůbec neroste, jak chce, ale naopak má značně předurčený vývoj a životní dráhu), tedy to, jak je který druh a typ stromů přizpůsoben místním podmínkám, větru, dešti, sněhu, stínu či slunci a podobně.

Někdy mi taky připadalo, že autor nerozlišuje jevy převažující a podstatné od jevů druhotných a méně důležitých. O zemědělských monokulturách tvrdí, že jsou němé, nevydávají signály, a proto se stávají obětí škůdců. Jenomže monokultury si „koledují“ daleko důležitějšími faktory – jejich obrovské rozlohy přehnojované dusíkem (což oslabí jejich obranné schopnosti a činí je zvlášť šťavnatými a křehkými) a zbavené přirozených nepřátel škůdců se přece samy nabízejí konzumentům jako prostřený stůl.

Když to mám všechno nějak shrnout, jde o knihu upřímného nadšence, kde se ledacos dozvíte, ale je třeba ji brát (a číst) s rezervou.

 

Peter Wohlleben: Tajný život stromů – co cítí a jak komunikují, objevování fascinujícího světa, Kazda 2017

Autor: Eva Hauserová | pátek 23.6.2017 8:49 | karma článku: 16,02 | přečteno: 461x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,53 | Přečteno: 470x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,35 | Přečteno: 568x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 572x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 695x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 908x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno 

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Narušitelé jsou všude. Čínská rozvědka přitvrzuje, chlubí se i českým zářezem

23. dubna 2024

Premium Čínské tajné služby v posledních letech posilují svůj vliv a nebojí se ani prezentace na sociálních...

Sami máme málo. Evropa váhá nad systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu

23. dubna 2024  19:53

Mnohé evropské státy včetně Francie nejsou ochotné zříci se ve prospěch Ukrajiny svých...

Ursula von der Leyenová přijede v rámci předvolební kampaně do Prahy

23. dubna 2024  19:38

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přicestuje v úterý 30. dubna do Prahy. V rámci...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2104x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.