Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mami, proč jsi mě vychovala tak technokraticky?

Předvánoční doba je v naší rodině dost drásající. Moje maminka (87) byla až do prvního prosincového týdne zcela soběstačná. Aspoň jsme si to mysleli. Netušila jsem, jak rychle se může stav starého člověka změnit a všechno se rázem zhroutí: jeho vědomí, pohyblivost, paměť …

Moji rodiče vědci a zejména matka biochemička mě vychovali totálně technokraticky, v duchu, že jedině aktivní život naplněný prací má smysl a všechno ostatní je odporné živoření, se kterým je třeba co nejrázněji skoncovat. Matka mi snad po celý život – a v posledních letech zvlášť – stále  opakovala, že se nechce dočkat konců, kdy by byla bezmocná a závislá na něčí péči, to radši euthanasii, a když to holt nejde, určitě ji mám nechat někde v nemocnici... ale teď to samozřejmě má úplně jinak, protože když se člověk v té situaci ocitne, nelítostné racionálno ho opustí, spadne z něj jako slupka a zůstane instinktivní jádro duše a touha žít, dětská hladina vnímání; matka chce domů, v nemocnici trpí a lpí na tom, abych se o ni starala.

Víkend po Mikuláši jsem si krásně užila, byla jsem v Brně a absolutně mě nenapadlo dělat si o maminku starosti. Přitom jisté známky, že pomalu schází, se vypozorovat daly… ale pořád to vypadalo jako drobná podivínství způsobená vysokým věkem. Jako například že každá maličkost představuje ohromný problém, který se musí dlouze řešit, občasné popletené reakce, horšící se sluch a zrak, zkrátka každé domlouvání bylo jako přes hustou záclonu. Taky jako by se jí „prodlužovalo vedení“, třeba nastoupit do tramvaje jí trvalo několik vteřin, ne kvůli kloubům, ale jako by měla strašně pomalou koordinaci pohybů. Po ulici chodila nejistě a šouravě, přitom pořád odmítala zkusit hůl. Na jaře jsem jí jednu koupila (podle mě to byla elega ntní vycházková hůlka, za kterou nebylo třeba se stydět), ale ona ji nechtěla používat – připadala jí jako stigma? Nebo si s ní prostě nevěděla rady a hůl jí neposkytovala žádnou oporu? S matkou jsem nebyla zvyklá mluvit na tak důvěrné úrovni, abych do tohohle dokázala šťourat. Naše soukromí byla oddělená a strhnout tu hranici pro mě bylo těžké.

Přes to všechno matka stále s ohromným zájmem sledovala politiku a nadávala na ni, luštila sudoku a křížovky, ohromně prožívala veškeré rodinné oslavy a pedanticky je plánovala dopředu.

No. Tak jsem se tedy vrátila z víkendu a v pondělí  devátého prosince jsem se tedy matky zašla zeptat, zda nepotřebuje něco nakoupit – a nechápala jsem, proč je najednou tak popletená. S ohromnou vervou na mě chrlila nekonečný monolog o souvislostech náledí (které v tu chvíli vůbec nebylo), kapek proti glaukomu, ovládání dvou různých mobilů, otékání nohou, nemožnosti jíst, střídání světla a tmy, složenek a úředních dopisů, se kterými si neví rady. Šokovalo mě to, byl to u ní obrovský skok, sešup do propasti, vždyť doteď bezchybně rozpočítávala inkaso podle pater našeho domku a chodila je na poštu platit. Rozhodla jsem se s ní jít k praktickému lékaři a zjistit, jaké léky tedy má brát a zda mají nějaké vedlejší účinky. Chtěla jsem to udělat ve čtvrtek, jelikož mezitím jsem sama měla několik lékařských kontrol a CTček, na která se objednává hodně dopředu. Podotýkám, že my bydlíme v přízemí rodinného domku a matka v prvním patře, takže jsem si byla jistá, že kdyby potřebovala pomoc, zavolala by mi na mobil nebo zazvonila na domácí zvonek mezi patry.

Jenomže ve čtvrtek už bylo všechno jinak – ráno jsem matku našla v posteli úplně zhroucenou, zmatenou a neschopnou chůze. Sanitka ji odvezla do střešovické nemocnice. Tam zjistili, že je dehydrovaná, tak si  ji nechali na infuzích, ale psychicky jim ještě připadala v pořádku. Šla jsem k obvoďákovi zjistit, jaké brala léky, a ukázalo se, že ten náhlý zlom způsobilo zřejmě předávkování lexaurinem. Navíc ty její složité mentální konstrukce způsobily, že vlastně nic nejedla a nepila – domnívala se, že nemůže, dokud se nedopátrá složitých pravidel, jak brát léky.

Pobytem  v nemocnici na interně se sice zotavila fyzicky – je hydratovaná a hltavě jí – ale mentálně se rychle dostala do stavu, kdy jí mozek nefunguje už vůbec. Zmateně bloudí útržky vzpomínek, poháněný marnou, ale tím úpornější snahou poskládat si z různých vzájemně nesouvisejících jevů smysluplný obraz – všechny ty věci a jevy musí přece souviset, plynoucí čas, světlo a tma, členové personálu, zdi a dveře budovy, kapačky a obvazy na oteklých nohou…  to všechno jsou prvky nějakého tísnivého spiknutí.

Podle lékařů už nemá smysl cokoli dělat, mozek je prostě postižený stářím. Jelikož už s matkou nic dalšího dělat nemohou, nastal čas na domácí péči. Sice mi dali na vybranou, zda ji nechci nechat na nějakém jiném oddělení nemocnice, ale to mi připadalo opravdu drásající, s ohledem na to, jak se matka cítí nešťastná a jak blízko jsou Vánoce. Přiznávám ale – a tady jsem zpátky u vlivu své technokratické výchovy – že mě ta vyhlídka spíš děsí než těší. Neumím pečovat o starého člověka jako o malé dítě. Snad bych měla být schopná do té role instinktivně vplout, ale vůbec si tím nejsem jistá. Necítím se v tom přirozeně. Spoléhám na rady a tipy zdravotnic a pečovatelek, které sem občas zajdou.

Zítra, den před Štědrým dnem,  dostanu matku domů, snad se nám podaří s ní prožít pohodový Štědrý večer. Ale víc se toho bojím, než abych se té zkušenosti poddávala a přijímala ji.

 

 

Autor: Eva Hauserová | neděle 22.12.2013 8:01 | karma článku: 28,03 | přečteno: 2072x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,53 | Přečteno: 469x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,35 | Přečteno: 568x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 572x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 695x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 908x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Znepokojivá čísla. Každý druhý Alžířan žijící v Německu je podezřelý ze zločinu

23. dubna 2024  14:18

Premium Německé úřady zveřejnily znepokojivé kriminální statistiky: podle nich tvoří podezřelé z trestných...

Pošli peníze pro hladové děti, máš 5 sekund, vydírali muže kvůli erotickému videu

23. dubna 2024  14:15

Policisté na Ostravsku vyšetřují případ, kdy se obětí internetových vyděračů stal invalidní...

Meningokok zabil malé dítě. Zvažte očkování, vakcínu hradí stát, radí odborníci

23. dubna 2024  14:12

Smrtící meningokoková bakterie, které podlehne každý desátý nakažený, se od covidu objevuje v Česku...

Problémy ve zdravotnictví se nevyřeší dalším přidáváním peněz, míní premiér

23. dubna 2024  14:02

Problémy českého zdravotnictví se podle premiéra Petra Fialy (ODS) nevyřeší jen dalším přidáváním...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2104x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.