Co máte proti nahým mužům?

Tak jsem se v rubrice Ona dočetla, že v nahotě si muži a ženy prý nikdy nebudou rovni. Jenže když se nad tím trochu zamyslíte, hned uvidíte, že dnešní stav věcí je otázkou několika desetiletí, nejvýš staletí, a vůbec není důvod, proč by se to nemohlo změnit.

Při pohledu na antické sochy je to víc než jasné: krásní nazí mladíci určitě převažují nad ženami. V antice byli ovšem mladí muži běžně chápáni jako sexuální objekty pro starší muže, ženy zůstávaly v této kultuře trochu jakoby „uklizeny stranou“. V naší současné kultuře se ale ženy dostávají do role subjektů, tedy osob pozorujících a obrazy konzumujících, a tak je podle mě jen otázkou času, kdy se přestanou stydět a budou se otevřeně kochat obrazy více či méně obnažených mladíků.

Jasně, auta a další předměty se prodávají s pomocí poloobnažených modelek, zatímco v reklamách na žehličky a sporáky zatím ještě nevidíme žehlící a vařící zajíčky v plavkách. Zkoumal ale někdo, zda by takové reklamy právě nezabraly? Tedy ono je možné, že by je ženy pokládaly za urážku dobrého vkusu, ale spíš kvůli tomu, že v plavkách se obvykle nežehlí a nevaří, než proto, že by jim vadila mužská těla sama o sobě. Zeptejte se heterosexuálních žen za dvacet třicet let, nebo možná už dneska, zda by se jim líbilo mít kolem sebe víc obrazů hezkých zajíčků v plavkách. Mně osobně by se to líbilo půl na půl, když už tedy všude nějací lidé v plavkách musí být.

Dále uvažte, jak se rozmáhá pánský striptýz coby zábava pro dámskou společnost. A taky: muži čím dál více chodí do posiloven, dokonce se začínají po těle holit, prostě záleží jim na zevnějšku stejně jako ženám. Čili současný stav, kdy všude kolem nás převažují obrazy polonahých žen, vůbec není neměnný a navždy od přírody daný. Právě naopak. Vsadila bych boty, že časem se poměr polonahých žen a mužů vyrovná.

Ano, zatím je to tak, že muž, který se obnažení na veřejnosti, vzbuzuje pohoršení, kdežto veřejně obnaženou ženu by pánové asi chápali jako příjemný bonus a rádi by se na ni koukli. Máme v sobě ještě zažito, že žena si své tělo hlídá a pohled na něj dává jako dárek. Ani to ale nemusí být neměnné. Často slýchám, jak přibývá mladíků, co se cítí uháněni a pronásledováni dívkami, které se jim samy nabízejí. Je možné, že to bude mít vliv i na vnímání nahoty a že i obnažené ženské tělo bude časem také chápáno jako atak na pozorovatele, vpád do jeho soukromí.

V článku v rubrice Ona dostal (jako obvykle v podobných případech) slovo sexuolog Petr Weiss a (jako obvykle v podobných případech) označil momentální stav za věčný a neměnný. Nedovede se totiž odpoutat od toho, co vidí kolem sebe, a udělat něco tak jednoduchého, jako se rozhlédnout po historii. Kromě zmiňované antiky najdeme spoustu dalších případů, kdy mužské oblečení zdůrazňovalo tvary mužského těla, ať už to bylo kvůli ženám nebo kvůli jiným mužům – konkurentům. Muži ve středověku i v renesanci, a ještě v napoleonských dobách nosili přiléhavé nohavice nebo uzoučké kalhoty, které co nejvíce zdůrazňovaly všechny tvary jejich těl od pasu dolů. Teprve před takovými sto padesáti lety začali pánové zahalovat svá chátrající těla do obleků, které zůstaly v podstatě dodneška nezměněny. Ideálně se totiž hodí pro tvory, kteří nedobývají denní obživu ani přízeň svých samiček fyzickou činností, ale mozkem, a tudíž potřebují své nepříliš lákavé tělo zakamuflovat. Ale po naprostou většinu lidské historie tomu bylo jinak.

Co se týče často opakovaného tvrzení pana Weisse, že mužské tělo ženy vizuálně nevzrušuje tolik jako ženské tělo muže, možná tady nějaký menší rozdíl je, ale není zas tak obrovitý, jak se nám snažila vsugerovat Petra Paroubková svým výrokem o sexy mozku. Nesetkala jsem se se ženou, která by se s ní ztotožnila a jejího manžela jí snad záviděla. Je snad pravda, že my ženy se nenecháme tak snadno zlákat pouze hezkým zevnějškem, ale vůbec není pravda, že by nám byl úplně ukradený. Hodnotíme vlastnosti svého protějšku v mixu všech důležitých kvalit.

A jestli se otevřeně nekocháme nahými mužskými těly tak jako muži ženskou nahotou, je to dáno především společenským tlakem. Pořád ještě se to pro nás tak úplně nesluší.

Autor: Eva Hauserová | pátek 3.9.2010 8:45 | karma článku: 24,25 | přečteno: 2705x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,53

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,35

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04