Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč o rozvod žádají častěji ženy?

31. 01. 2010 10:25:03
Rozvody v České republice, stejně jako ve všech vyspělých zemích, iniciují častěji, asi ve dvou třetinách, ženy. Znamená to, že mají nad muži navrch?

Tahle podivná otázka by mě vůbec nenapadla, kdybych nezabrousila na webovky globálního maskulinistického hnutí (viz vše, co najdete ve vyhledavačích pod Men‘s Righs, nebo Men’s Movement). Tito muži soudí, že ženská emancipace už zašla příliš daleko a společnost dnes nadržuje ženám natolik, že muži už jsou na celé čáře utlačovaní. Ženy nejen že se s nimi rozvádějí jako na běžícím pásu, ale odmítají jim svěřovat do péče děti, a přitom od nich vymáhají výživné. Z pohledu maskulinistického hnutí tedy ženy vycházejí z rozvodových bitev jako vítězové a muži jako poražení, ochuzení o finanční prostředky i rodinu.

Troufám si říct, že už v tomhle pohledu na rozvod jako na bitvu, která má jasného vítěze a poraženého, se odráží mužské myšlení. Neznám ženu, která by se z rozvodu radovala, nebo by dokonce už při vstupu do manželství kula plány na to, jak muže opustí a oškube. Jediným a velmi jednoduchým důvodem, proč ženy žádají o rozvod častěji, je prostě to, že častěji nemohou v manželství vydržet. To automaticky neznamená, že by muži jako partneři byli v průměru nesnesitelnější než ženy jako partnerky. Znamená to, že ženy jsou citlivější a náročnější v tom, co od manželství očekávají. Mužům často nevadí, když si se svou ženou nerozumí, když ve vztahu nepanuje pohoda a když se vytratila samotná podstata manželství – aspoň zbytková láska a úcta, přátelství a svornost. Ženy tím trpí víc, což je dáno tím, že jsou zaměřenější na vztahy, víc jimi žijí.

Pokud jde o to, že muži dostávají poměrně málokdy děti do péče, pak si také nemyslím, že by šlo o nějaké spiknutí proti mužům. Kolik mužů zůstává doma na otcovské dovolené nebo na ošetřovačkách s nemocným dítětem? Právě těmto mužům bych děti do péče bez obav svěřila, ale vůbec se nedivím, že matky nebo soudy tak úplně nevěří otcům, kteří se o dítě v životě sami nestarali, že by to zvládli.

Z argumentace maskulinistů se úplně vytratil vysoký podíl případů, kdy otec naopak nejeví o dítě nejmenší zájem, ačkoli by mu ho matka ráda občas svěřovala, natož aby platil výživné. Podle jednoho amerického výzkumu 25 % rozvedených otců neposkytovalo svým dětem žádné finance, 50 % platilo výživné jen nepravidelně a pouze čtvrtina jich plnila finanční závazky vůči svým dětem pravidelně a v takové výši, v jaké je vyměřil soud (viz Heterington, E. M., Kelly, J. 2003. For Better or for Worse. Divorce Reconsidered. New York: Norton., s. 48.). Zdá se tedy, že v oné rozvodové bitvě si pánové nevedou zas tak špatně!

A mimochodem, maskulinisté také pokládají za projev útlaku mužů to, že se muži v průměru dožívají o několik let nižšího věku než ženy. Zřejmě se na nátlak žen udřou k smrti.

Pravda je taková, že estrogeny chrání ženy před cévními chorobami, takže je infarkty a mrtvice začínají ohorožovat až kolem šedesátky. Tehdy se ale ocitají na stejné startovní čáře, na jaké byli muži už ve třiceti nebo čtyřiceti letech. Navíc i testosteron v krvi působí rizikově – žene mladé muže do životu nebezpečných situací.

Maskulinisté kupodivu nenavrhují nabízející se řešení, že si se ženami vymění role a zůstanou tedy v domácnosti, protože to se jeví být zdravější. Těžko říct, co vlastně chtějí: aby společnost znovu uznala mužskou dominanci? Asi ano. Působí na mě dojmem, že by se jim ulevilo, kdyby byl muž znovu pasován na hlavu rodiny, která rozhoduje o osudu ženy a dětí, a kdyby byly ženy zatlačeny zpátky z veřejné sféry do soukromé, k plotnám a na dobře oplocené dvorky.

Autor: Eva Hauserová | neděle 31.1.2010 10:25 | karma článku: 27.60 | přečteno: 3855x

Další články blogera

Eva Hauserová

Proč nejsem veganka

Přiznávám, že se vegankou asi nikdy nestanu, i když uznávám planetární prospěšnost veganství, a pokusím se vysvětlit své důvody.

13.10.2017 v 8:59 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 735 | Diskuse

Eva Hauserová

Ostrovy uprostřed civilizace

Jak tak jezdíme po různých permakulturních projektech, navštívili jsme i jeden ostrovní systém. To je dům naprosto nezávislý na okolí, co se týče inženýrských sítí, na jaké jsme z civilizace zvyklí.

5.9.2017 v 8:05 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 336 | Diskuse

Eva Hauserová

S malým Felixem do Kadaně

Vůbec poprvé jsem se se svým vnoučkem vypravila na dvoudenní výlet. Užila jsem si to a doufám, že on taky!

24.7.2017 v 8:29 | Karma článku: 24.83 | Přečteno: 493 | Diskuse

Eva Hauserová

O stromech trochu příliš populárně

Kniha Petera Wohllebena Tajný život stromů je prý světovým bestsellerem. Pro mě bylo poněkud těžké se do ní začíst, a to pro její pouťově-vyvolavačský tón. Přitom její obsah vůbec není špatný!

23.6.2017 v 8:49 | Karma článku: 13.38 | Přečteno: 323 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Zpověď až na samotnou dřeň.

Vrcholový fotbal je dnes, pokud se týmu daří i v Evropských pohárech, zlaté prasátko. Tomu odpovídají i milionové odměny za účast v pohárech. Hráči na to v mnoha případech nejsou připraveni a je snadné překročit hranici.

24.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 8.20 | Přečteno: 212 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Pro koho jsou víceletá gymnázia?

Příslušné instituce se stále častěji zamýšlejí nad samou podstatou víceletých gymnázií. Masivní odchod chytrých dětí ze základních škol, „kastování“ dětí, zhoršující se výsledky – to vše vyvolává diskuse.

24.11.2017 v 19:11 | Karma článku: 16.77 | Přečteno: 487 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Nahustit pneumatiky v Ústí nad Labem? Úkol téměř nadlidský!

Možná to znáte sami. Máte malý problém a myslíte si, že to rychle vyřešíte. Ale ono se to prostě nějak zadrhne, nebo co. A jak z toho pak ven?! Tak tohle potkalo mého přítele s kompresorem v Ústí nad Labem...

24.11.2017 v 19:02 | Karma článku: 12.05 | Přečteno: 298 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K masakru na Sinaji

O hrůzostrašném teroristickém útoku v sinajském městě Bir Al Abd jsem se dozvěděl za zvláštních okolností. Přišel k nám po vyučování desetiletý vnuk Tom, s nímž už léta jezdíme do Egypta na dovolenou.

24.11.2017 v 18:23 | Karma článku: 18.83 | Přečteno: 414 | Diskuse

Alena Kulhavá

Co je úplným odevzdáním se smrti na konci života? Jaký vztah to má se smyslem lidské

existence? Jde to vůbec dohromady? Co můžeme vědět o tom, co je po smrti a co jsou jen různé koncepce? Jak se můžete dotknout vlastní připoutanosti a vztahu ke smrti? I nečekanost smrti podporuje dobrý život. Jak?

24.11.2017 v 17:55 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 192 |
VIP
Počet článků 285 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2529
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, www.hauserova.cz.Pořádám dílny tvůrčího psaní, viz www.tvurci-psani.cz, a také radím s pořizováním téměř bezúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Pracuji v neziskovce Permakultura (CS), viz www.permakulturacs.cz.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.