Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč vy feministky nemáte rády chlapy?

29. 11. 2009 14:31:14
Nebo: Proč vy feministky nechápete, že muži a ženy nejsou úplně stejní? Tyto otázky občas stále slyším navzdory tomu, že v naší společnosti jsou už skoro dvacet let dostupné informace o tom, čeho se feminismus ve skutečnosti týká. Už mě fakt nebaví na ně odpovídat. Ale na druhé straně se za těch dvacet let přece jen hodně věcí změnilo a posunulo.

Krásně to uvidíte, když zalistujete sborníkem Gender a demokracie: 1989 – 2009, který právě vydala neziskovka Gender Studies a editovala Linda Sokačová. Hned v úvodu shrnuje socioložka Jiřina Šiklová: „Tento sborník je dokladem toho, že v této republice se již etablovala tematika gender i feminismu, že veřejnost i média se o problematiku žen zajímají, ženy se samy organizují a učí se, či se již naučily zakládat občanská sdružení a organizace, jimiž se prosazují.“

Ze sborníku je taky zřejmé, že situace má stále daleko k ideálu. Stereotypy stále v masivním měřítku přežívají – nejtypičtěji jsou nižší platy žen za stejnou práci nebo automatický předpoklad, že o domácnost a rodinu bude pečovat převážně žena. Média i zaměstnavatelé ale přece jen k problematice rovných příležitostí začínají přistupovat vstřícně. Také tématika domácího násilí a obtěžování („harašení“) na pracovištích se přece jen otevřela, i když se značným zpožděním – obtěžování na vysokých školách se v médiích začíná propírat dokonce až letos!

Diskuse o kvótách v politice už nejsou tabu, velké části veřejnosti vadí, že nemáme v politice víc žen, a samotné političky upozorňují na to, že v politických stranách vládnou „pánské kluby“ bránící ženám v proniknutí na volitelná místa kandidátek. (Zároveň je pravda, že naše politické prostředí je pro ženy strašlivě nelákavé až odpuzující – typická reakce potenciálních političek zní JÁ OSOBNĚ TAM NECHCI!!! - obdoba známého NE NA MÉM DVORKU!!! - NOT IN MY BACKYARD!!! – kterým lidé reagují na projekty dálnic, jaderných elektráren a podobně.)

Pamětnice typu Jiřiny Šiklové nebo Aleny Wagnerové ve sborníku připomínají, že v socialismu měly ženy paradoxně silnější a samostatnější postavení než v zemích západní Evropy před nástupem druhé vlny feminismu – tedy ještě v 70. letech. S tím mohly souviset pocity počátečního odporu a nedůvěry českých žen vůči feminismu po roce 1989 – na to se ostatně pamatuju taky, převládal pocit „jsme beztak už přetížené, tohle nám ještě scházelo, co to je zase za rozmar zpovykovaných zápaďaček?“ – ale postupně nám došlo, oč běží, a dnes už nevidím po této stránce mezi Češkami a jinými Evropankami podstatnější rozdíly.

Tak proč se tedy stále setkávám s těmi hloupými otázkami, které jsem citovala v úvodu, nebo s projevy ještě silnější agresivity? Vysvětlení tuším: rozvíjející se feministické aktivity vyvolávají odpor podle pravidla, že akce vyvolává reakci. Antropologové by nám řekli, že genderové rozdělení rolí (ať už je jakékoli) tvoří samotné základy snad každé lidské společnosti už od pravěku. Jen se podívejme, jak na svých genderových pravidlech lpějí dnešní muslimové! I u nás se někteří lidé cítí v nejhlubší podvědomé rovině – ve svém plazím mozku – ohroženi tím, že by se na genderových stereotypech mělo cokoli měnit. „Všeho už jste dosáhly,“ křičí, „a teď mlčte!“

Konzervativní reakce se často nesou v duchu „nechci, aby z mých daní dostávali granty feminističtí a genderoví aktivisté“ – tuším, že to byl poslanec Marek Benda, kdo prohlásil, že tato praxe je politováníhodná. Tito lidé by chtěli mít z Čech jakýsi skanzen klausovského ekonomického liberalismu typu „urvi, co můžeš, a ostatní ať chcípnou“, respektive možná skanzen středověce-katolický typu „rodina s mnoha dětmi a ženou v domácnosti se o své členy postará, a cokoli navíc je od ďábla“.

Ta úvodní věta vlastně ani nebývá formulována jako otázka, natož aby byl tazatel zvědavý na moji odpověď a skutečně ji vnímal. Ne. Je to konstatování: „Vy feministky nemáte rády chlapy.“

Autor: Eva Hauserová | neděle 29.11.2009 14:31 | karma článku: 19.21 | přečteno: 2748x

Další články blogera

Eva Hauserová

Proč nejsem veganka

Přiznávám, že se vegankou asi nikdy nestanu, i když uznávám planetární prospěšnost veganství, a pokusím se vysvětlit své důvody.

13.10.2017 v 8:59 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 735 | Diskuse

Eva Hauserová

Ostrovy uprostřed civilizace

Jak tak jezdíme po různých permakulturních projektech, navštívili jsme i jeden ostrovní systém. To je dům naprosto nezávislý na okolí, co se týče inženýrských sítí, na jaké jsme z civilizace zvyklí.

5.9.2017 v 8:05 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 336 | Diskuse

Eva Hauserová

S malým Felixem do Kadaně

Vůbec poprvé jsem se se svým vnoučkem vypravila na dvoudenní výlet. Užila jsem si to a doufám, že on taky!

24.7.2017 v 8:29 | Karma článku: 24.83 | Přečteno: 493 | Diskuse

Eva Hauserová

O stromech trochu příliš populárně

Kniha Petera Wohllebena Tajný život stromů je prý světovým bestsellerem. Pro mě bylo poněkud těžké se do ní začíst, a to pro její pouťově-vyvolavačský tón. Přitom její obsah vůbec není špatný!

23.6.2017 v 8:49 | Karma článku: 13.38 | Přečteno: 323 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Petr Gabriel

Dokument NASA s názvem Power Point o strategických záležitostech pro přežití.

Tento dokument vysvětluje veřejnosti, jak se bude měnit náš svět, lidi i podmínky k životu. Nebudou to mít vůbec lehké se přizpůsobit, neboť bez válek také určitě nebudou. Kdo vše zvládne, tak přežije S tím se museli vyrovnat i př

24.11.2017 v 20:12 | Karma článku: 3.09 | Přečteno: 79 | Diskuse

Aleš Kubíček

?????? ????????

Noire vendredi, schwarzer Freitag, já tomu rozumím, ale nechápu to. Pomalu od dušiček to na nás řve nejenom zelený skřet.

24.11.2017 v 10:55 | Karma článku: 5.35 | Přečteno: 94 | Diskuse

Pokorná Mirka

Asi přestanu psát blog

Můj článek Politická korektnost versus skutečnost byl přesunut do sekce "Soukromý blog", moje reakce na email adminů do sekce "Hydepark", viz níže. Rozděl a panuj?

23.11.2017 v 12:43 | Karma článku: 9.87 | Přečteno: 200 |

Pokorná Mirka

Politická korektnost a Kodex blogera

Cituji email, který jsem dnes dostala. Po publikování svého blogu Politická korektnost versus skutečnost. Citace je označena uvozovkami a odlišným typem písma. Má reakce následuje.

23.11.2017 v 11:41 | Karma článku: 22.09 | Přečteno: 421 |

Petr Gabriel

Šestnácté výročí události, která dosud nebyla veřejnosti vysvětlena.

Jakýkoliv nedostatek v jejím provedení by vzbudil podezření nezúčastněných civilních vědců, kteří dodnes tápou a vysvětlení hledali u kolegů v Kanadě, protože doma by byli nejen sledováni, ale vystaveni šikaně a možné smrti, jako

15.11.2017 v 22:21 | Karma článku: 11.18 | Přečteno: 1285 | Diskuse
VIP
Počet článků 285 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2529
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, www.hauserova.cz.Pořádám dílny tvůrčího psaní, viz www.tvurci-psani.cz, a také radím s pořizováním téměř bezúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Pracuji v neziskovce Permakultura (CS), viz www.permakulturacs.cz.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.