Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kuje na nás někdo celosvětově pikle?

Současná rozháraná doba s vyostřenými rozpory nejrůznějšího druhu úspěšně vyvolává bujení domněnek typu „zase na nás šijou nějakou boudu“… ale mně vesměs připadají nedotažené až zfušované.  

Pokusím se shrnout jednu takovou ucelenou „myšlenkovou soustavu“ či „světonázor“, jak tak koluje na internetu a občas se v různě pozměněných podobách vynoří znova. Rovnou k tomu napíšu, s čím souhlasím a k čemu už jsem skeptická, a pak se to pokusím zdůvodnit.

Takže:

Mezinárodní korporace manipulují lidmi pomocí médií a reklamy. (Souhlasím.)

Do vedoucích pozic v korporacích, politice a vůbec všude se velmi často proderou sociopatické typy lidí. Tedy egoisté, kterým chutná moc nade všechno ostatní. (Souhlasím.)

Tyto otrlé týpky nezastaví v jejich zhoubném počínání ani očividné příznaky hrozícího kolapsu, ať už ekologického, demografického nebo ekonomického. (Souhlasím.)

Počet obyvatel planety se nezastavitelně zvyšuje (nesouhlasím) a všichni chtějí životní úroveň vyspělých zemí (souhlasím jen částečně), což musí nutně vést ke zhroucení systému (souhlasím jen částečně).

Proto se mocní tohoto světa domluvili, spikli a připravili a už provádějí kolaps řízený. (Vůbec nesouhlasím.) Vyvolávají umělou nenávist a strach, a jako jeden z nástrojů k rozeštvávání lidí a zároveň i snižování populace používají i viry a očkování. (Tohle mi přijde až legrační.) To všechno se velmi hodí, aby mohla být omezována práva jedince a aby nad ním systém získal úplnou kontrolu. (Na tomhle ovšem zase něco je.)

 

Růst světové populace

O tomhle tématu je trochu tabu mluvit, protože vyvolává dotčené emotivní reakce typu „To lidé jako nesmějí mít děti?“ - Ve skutečnosti ke stabilizaci populace stačí průměr 2,3 dítěte na ženu, což je ažaž a statisticky se do toho vejdou i občasní „rodičovští nadšenci“, kteří mají větší počet dětí, protože to zase vyrovnají ti, kterým stačí dvě a méně dětí na rodinu. Porodnost dnes klesla na hodnotu 2,3 dítěte na ženu už i v Indii a populace už prakticky roste jen v arabských zemích a v části Afriky, takže je reálná naděje, že se počet obyvatel Země zastaví na devíti miliardách. Což je sice hodně, ale je to pořád ještě po ekologické stránce zvládnutelné. Tedy bylo by, kdyby...

 

...si všichni nepřáli mít životní standard vyspělých zemí

Podívejme se do wikipedie na hustotu obyvatel některých vybraných zemí, tedy kolik jich žije na kilometru čtverečním. Nejdřív Evropa: Česká republika 135, Slovensko 111, Německo 233, Británie 277, Francie 118, Itálie 201, Polsko 122, Ukrajina 73, Bulharsko 64. Pozoruhodné je Holandsko se 408 obyvateli na kilometr, které je přitom po USA druhým největším vývozcem potravin na světě. Holandská zemědělská produkce sice není stoprocentně bio a eko, ale kdyby taková byla, stále by země měla hodně přebytků. Čili už jen z tohoto jediného údaje je vidět, že ani v nejhustěji obydlených zemích není nutné počty obyvatel snižovat, když chceme žít udržitelně, ale klíčové je zavádění přiměřených technologií a také chování lidí. Stačilo by žít celkově skromněji a samozásobitelštěji, jíst místní potraviny převážně rostlinného původu a přejít na obnovitelné zdroje energií.

A teď pro srovnání asijské země: Indie 411, Vietnam 289, Čína 149, Japonsko 337, Malajsie 95, Afghánistán 57, Saúdská Arábie 15, Emiráty 115, Irán 50. Vidíme, že opravdu „přelidněně“ působí na první pohled Indie, a opravdu, když jsem tam byla, na vlastní oči jsem viděla, že tam hustota lidí opravdu bije do očí hlavně ve městech. Ale zrovna v Indii by se dala velmi snadno nahradit fosilní paliva solárními technologiemi, a pokud vím, samotní Indové Gándhím počínaje hlásají, že si ani nepřejí mít západní životní standard. Kupříkladu jsem četla bědování nějakého kapitána automobilového průmyslu, že v Indii lidé nechtějí kupovat auta a spokojují se se skútry – no bodejť, sama můžu dosvědčit, že by se tam tolik aut ani nevešlo. (Ano, populační hustota je srovnatelná s Holandskem, ale tam přece lidé také jezdí s oblibou na kolech, že.)

Nechci působit nějak přehnaně technooptimisticky, ale znamenalo by opravdu velký krok na cestě k udržitelnosti, kdyby USA, Čína a další státy našly prostředky na přechod k obnovitelným zdrojům energií a k chytrým technologiím, kterými by se dosáhlo obrovských úspor, jak to navrhuje Jeremy Rifkin v knize New Green Deal (Nová zelená dohoda), kde mimochodem dává Američanům za vzor Evropskou unii a její plány. V češtině má vyjít za pár dní, do půlky prosince. Uskutečnit tuhle přestavbu není tak těžké, stála by jen zlomek toho, co se vydává za zbrojení. A snižovat počty obyvatel kvůli tomu potřeba není.

Pro srovnání ještě údaje z méně zalidněných končin: Brazílie - 25 lidí na kilometr, Afrika: Gambie 202, Guinea 50, Jižní Afrika 47, DR Kongo 36, Mozambik 37, Uganda 177, Somálsko 24, Čad 12. Zase vidíte, že problémy zřejmě leží jinde než v samotných počtech lidí. Na zemi dopadá tolik sluneční energie, že by stačila pokrýt potřeby všech obyvatel a zajistit jim slušný životní standard, kdybychom ji ovšem dokázali rozumně využívat.

 

Kdyby se mocní dokázali domluvit...

Teď přijde to, co mi přijde na spikleneckých teoriích nejkomičtější: představa, že se mocní tohoto světa – bez ohledu na svůj rozdílný původ, výchovu, názory, ideologie, mentalitu, preference a nenávisti – tedy že se tato barvitá skupina lidí, kterou spojuje jen a pouze cynický přístup k nám „obyčejným lidem“ a chtějí na nás zbohatnout - dokáže domluvit. Samozřejmě že to nedokážou! Někdo by taková vyjednávání určitě pokazil, prozradil ve jménu vítězství své vlastní ideologie a svých zbraní, snažil by se převálcovat ostatní, nechtěl by se s nimi dělit o zisky… ale pro účely dalších úvah teď na chvíli předpokládejme, že by se domluvit dokázali.

V tom případě by nakládali se světovými zdroji tak, aby co nejvíc a nejefektivněji zbohatli.

Což by rozhodně nedělali tak zfušovaným způsobem, jak to kolem sebe vidíme.

Úplně nejvíc by se jim vyplatilo počty lidí neredukovat, protože tím se zredukuje i potenciál bohatství, které mohou vytvořit, ale proměnit obyvatele Země v tupé a poslušné otroky. Manipulace s lidským vědomím a svobodnou vůlí by se daly provádět daleko šikovněji, tak, aby si to lidé ani neuvědomili. Ano, cílem může být davová mentalita typu „já jsem příliš hloupý/hloupá, ať za mě všechno raději rozhodují ti chytřejší nahoře, velké korporace a charismatický vůdce XY“, ale je k tomu nutné vyvolávání strachu, nesnášenlivosti a nenávisti? Jen v tom případě, že nemáme nějaký biologický (fyziologický, biochemický…) prostředek, kterým cílové skupině výrazně snížíme IQ a asertivitu, nebo řekněme schopnost samostatně myslet a jednat. Podle spikleneckých teorií ovšem takové prostředky existují a jsou schovány ve vakcínách, případně v postřicích z letadel a podobně.

Jenomže pak by se výsledky na takto „ošetřené“ populaci už projevily a rozdíly proti populaci „neošetřené“ by už byly očividné – což nejsou.

Kromě toho: když už by spiklenecká elita pokládala za nutnou redukci počtu obyvatel, mohla by přece výrazně snížit plodnost těch „ošetřených“ - což také v praxi nepozorujeme – a nemusela by lidi ani zabíjet. Ale dejme tomu, že by se chtěla sadisticky kochat jejich utrpením. Pak by mohli snadno smontovat virus, který by byl daleko víc smrtící. A v okamžiku, kdy by ho vypustili do světa, by už jistě měli v rukávu připravenou spolehlivou vakcínu, na které by vydělali astronomické sumy. Nic takového ale v praxi nepozorujeme.

 

Lidé žádnou manipulaci „seshora“ nepotřebují, aby se zničili

Zastánci spikleneckých teorií si často myslí asi tohle: „Přece není možné, aby se lidé chovali jako takoví idioti! Někdo jimi musí manipulovat.“ - Já si ale myslím, že to možné je, a dokonce je to zákonité. Můj osobní „světonázor“ je evolučně biologický: naše šimpanzí podstata nám přímo diktuje, abychom útočili na sousední něčím odlišné kmeny svého vlastního biologického druhu, i když je v krajině pro všechny dost místa. Prostě nás ti cizinci něčím štvou – jsme teritoriálně agresivní. Naše šimpanzí hierarchická a přitom hašteřivá mentalita nám našeptává, abychom se zaměřovali na konflikty a rozepře a abychom mezi sebou neustále o něco bojovali a poměřovali se, kdo má čeho víc. Také nám chybí schopnost vidět na více generací dopředu – nějaká abstraktní hrozba pro naše pravnoučata nás nezajímá zdaleka tolik, jako ohrožení našeho současného blahobytu, pokud by se nám třeba zvedly životní výdaje.

Neříkám, že nejsme schopní tohle biologické nastavení překonávat a chovat se kulturně a civilizovaně, ale stojí nás to určitou námahu, protože naše defaultní nastavení je dosti primitivní.

Problémy lidstva se tím dají velmi snadno a jednoduše vysvětlit.

 

Autor: Eva Hauserová | středa 1.12.2021 8:34 | karma článku: 33,38 | přečteno: 6495x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,53 | Přečteno: 466x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,35 | Přečteno: 568x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 571x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 695x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 907x | Diskuse| Cestování

Eva Hauserová

O indiánské spiritualitě

Kniha Opeřené slunce vás uvede do světa amerických prérijních indiánů, jejich spirituality a životního stylu, zcela neslučitelného s životním stylem „bílého muže“. Není to ale snadné čtení.

17.4.2023 v 8:11 | Karma: 7,51 | Přečteno: 273x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Jak to chodí v tyrkysových firmách

Občas jsem slyšela někoho mluvit o tyrkysových firmách, ale měla jsem jen mlhavou představu, oč běží. Konečně jsem objevila knihu, která to důkladně objasňuje - Budoucnost organizací od Frederica Lalouxe.

20.3.2023 v 8:24 | Karma: 9,88 | Přečteno: 778x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Rozinky i hořké pilulky z oblasti evoluce

Přiznávám, že název knihy obsahující slovo „vymírání“ mě spíš odstrašoval, možná i proto se mi tahle publikace, vydaná už před čtyřmi lety, dostala do rukou až teď. Ale spíš než depresivní byla nad očekávání zajímavá.

4.1.2023 v 7:54 | Karma: 7,38 | Přečteno: 353x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Zápisky infantilní babičky

Se svými vnoučátky ve věku osmi, šesti a čtyř let si v současnosti báječně vyhraju. Je to ten nejlepší věk, pravý věk hravosti! A tím myslím i svých osmašedesát let...

22.12.2022 v 8:33 | Karma: 15,67 | Přečteno: 462x | Diskuse| Hobby

Eva Hauserová

Půda očima permakultury

O víkendu se konala v Praze na Toulcově dvoře už tradiční permakulturní konference a pěkně se vydařila. Letos měla velké a nesmírně aktuální téma půdy a jejího obdělávání.

9.11.2022 v 9:13 | Karma: 12,37 | Přečteno: 445x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Komunitní energetika může pomoci v krizi

Na konferenci pořádané Nadací Partnerství jsem se dověděla, jak je to s rozvojem komunitní energetiky u nás, k čemu by byla dobrá a kde to vázne.

4.11.2022 v 8:47 | Karma: 9,20 | Přečteno: 468x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Co dělat proti konfliktům ve skupinách

V poslední době se objevuje trend nahrazovat tradiční hierarchické uspořádání lidských skupin společným rozhodováním na principu poradních kruhů, kde dostane hlas a je vyslyšen a respektován každý člen uskupení.

5.10.2022 v 8:08 | Karma: 8,38 | Přečteno: 432x | Diskuse| Občanské aktivity

Eva Hauserová

Elektromobil do každé domácnosti!

Odpůrci elektromobility tvrdí, že je to slepá ulička a z různých důvodů na elektřinu nikdy nebude jezdit většina aut. Vidím to jinak.

19.8.2022 v 9:20 | Karma: 10,82 | Přečteno: 1283x | Diskuse| Energetika

Eva Hauserová

Temná ruská chapadla

Na jedné z eko akcí, které objíždím, jsem narazila na neuvěřitelné výsledky ruského trollení. Až do této chvíle jsem proruskou propagandu ignorovala – jak člověk už tak doufá, že když si něčeho nebude všímat, samo se to vytratí...

16.8.2022 v 9:51 | Karma: 29,70 | Přečteno: 1036x | Diskuse| Politika

Eva Hauserová

Z německého koncentráku do sovětského Ruska

Evelina Merová byla ještě jako dítě a dospívající dívka vězněna v nacistických koncentrácích, jako válečný sirotek se dostala do Leningradu a prožila tam většinu života. Její vzpomínky jsou dojemné, fascinující - a také varovné.

1.6.2022 v 8:25 | Karma: 23,02 | Přečteno: 730x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Zemědělství rozhoduje o zdraví krajiny

Poslední květnovou středu jsem strávila na semináři nazvaném Šetrné metody hospodaření na zemědělské půdě, který se konal ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby (VÚRV).

30.5.2022 v 8:35 | Karma: 9,97 | Přečteno: 378x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Na nás si nepřijdou, máme svoji vlastní měnu!

Doplňkové měny – komplementární k těm oficiálním - mohou fungovat lokálně a pomáhat tak vyrovnávat otřesy ekonomiky. Patří mezi ně i kryptoměny, ale směna produktů může mít i mnoho jiných podob.

16.5.2022 v 8:18 | Karma: 10,08 | Přečteno: 534x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Dubaj očima baťůžkářské turistky

Dubaj žije z turismu, ale opravdu si to tu může užít turista vyhledávající přepychové nákupy a adrenalinové atrakce... pěší potulky se tu dají podnikat tak nejspíš v obřích nákupních centrech.

16.3.2022 v 7:40 | Karma: 15,72 | Přečteno: 618x | Diskuse| Cestování

Eva Hauserová

V Dubaji na EXPO 2020

V prvním březnovém týdnu jsme se s kamarádkou vypravily na světovou výstavu EXPO 2020 do Dubaje. Během týdenní výpravy jsme zvládly i trochu běžné turistiky...

14.3.2022 v 7:57 | Karma: 12,11 | Přečteno: 355x | Diskuse| Cestování

Eva Hauserová

Dokáží se lidé chovat nenásilně?

S vnoučky jsme nedávno přelouskali komiks o Tarzanovi, kde jsou gorily, respektive „opové“, líčeny jako krvežíznivá, krajně agresivní monstra. Chtěla jsem to uvést na pravou míru, a tak jsme se šli na gorily podívat do ZOO...

22.2.2022 v 7:51 | Karma: 9,78 | Přečteno: 414x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2104x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.