Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mýty, domněnky, magie a pravda na zahrádce

V zahrádkaření se tradují některé postupy a metody, které nemusí mít reálný podklad a někdy hraničí až s magií. Nedělám si nároky na to, že bych znala pravdu, ale k určitým věcem jsem kapku skeptická...

Jde o věci, které někdy někdo vypozoroval v určitých podmínkách, ale zdaleka nemusí platit vždy a všude. Chtělo by to experimentální ověřování, což je ale těžké, protože v takových pokusech musíme měnit opravdu jen jeden jediný faktor, a všechny ostatní podmínky musí zůstat u kontrolního vzorku (kde ten faktor nepůsobí) naprosto stejné. Čehož se na zahrádce těžko dociluje.

Navíc v některých případech (u biodynamiky) může být údajně výsledek ovlivněn tím, zda sám pěstitel metodě věří – a to ne proto, že se projeví placebo efekt, ale proto, že „nevěřící“ člověk jaksi vysílá zcela jiné vlnění či vibrace než „věřící“, což ovlivňuje výsledek.

Postupně tady proberu čtyři témata:

- vzájemné působení rostlin („dobří a špatní sousedé“)

- kamenné (horninové, minerální) moučky

- probiotika, prospěšné mikroorganismy, urychlovače kompostů…

- biodynamiku

 

Vzájemné působení rostlin

Lidé se obvykle domnívají, že je strašně důležité, které rostliny sázíme vedle sebe (dobří a špatní sousedé) a že to zásadně ovlivní jejich výnosy. A protože permakultura je o spolupráci s přírodou a o vzájemném působení prvků na pozemku, plyne z toho, že taky radí v otázkách kombinování rostlin na záhonech, ne? Také já jsem na svém prvním kurzu permakulturního designu čekala, kdy už se to konečně začne probírat a budu si moct zapisovat přesné recepty… jenomže to se nestalo, nebo jen velmi obecně a okrajově.

Tabulky dobrých a špatných sousedů najdete v mnoha knihách, namátkou: Česká biozahrada (sestavil Radomil Hradil), Zdravá zahrada od Hely Vlašínové, celá kniha Kombinování rostlin od Christy Weinrichové, nebo šikovné kolečko „Dobří sousedé – zelenina na zahradě“, na kterém si určitou kombinaci bleskově nastavíte; vydala brněnská Veronica.

enomže praxe ukazuje, že vzájemná prospěšnost nebo „utlačování“ dvou konkrétních druhů může značně kolísat podle místních podmínek (stanoviště, půda, vláha, škůdci…). Liší se i instrukce, například právě teď jsem v jednom prameni našla, že brambory a hrách je špatná kombinace, ale jiný zdroj říká, že je výborná. Tak si vyberte…

 

Spolehlivé a méně spolehlivé rady

Rozhodně se spíš můžeme spolehnout na platnost obecných zákonitostí kombinování rostlin. Ve zkratce:

- Nesázíme vedle sebe nebo po sobě příbuzné rostliny (třeba brukvovité nebo lilkovité), protože vyčerpávají půdu stejným způsobem a mívají stejné škůdce

- Bereme v úvahu, jak moc daná rostlina vyčerpává půdu, nebo jí naopak dodává živiny (velmi „hladové“ jsou třeba tykve, naopak půdu obohacují dusíkem všechny bobovité)

- Jak velké jsou nadzemní a podzemní části sousedících rostlin? Nesázíme vedle sebe dva druhy s podzemními jedlými částmi (brambory a řepa), ale takové, kde má silně vyvinutou podzemní část jen jedna (brambory a pastinák)

- Jaké odpuzující nebo podpůrné látky rostliny vylučují? Potlačující vliv se může týkat buď sousedních rostlin, pak mluvíme o alelopatii, nebo chorob a škůdců. Alelopatické rostliny vylučují látky, které brzdí růst většiny ostatních rostlin, pověstný je ořešák, akát, pelyněk, zlatobýl, traduje se to o šalvěji. Naopak aroma bylinek jako heřmánku, levandule nebo tymiánu prospívá celému okolí, také česnek je univerzálně léčivý, s tou výjimkou, že ho nesnášejí fazole.

Co se týče vzájemné pomoci proti škůdcům, uvádí se, že dobrými sousedkami jsou mrkev a cibule – mrkev chrání cibuli před molíkem česnekovým (mrňavý mol), cibule odpuzuje pochmurnatku mrkvovou (moucha) – jenomže jak říká Carol Deppe ve své knize Nezdolný zahradník, nároky cibule a mrkve na vláhu se velmi liší, protože ve chvíli, kdy jí mrkev potřebuje hodně, už cibuli zálivka neprospívá, takže celkový efekt tohoto sousedství nakonec dobrý nebyl. - Tak si vyberte! Nezbývá než se pustit do experimentování na vlastní pěst a v podmínkách vlastního pozemku…

 

Aby se všemu pořád vedlo dobře

Existují rady, jak působení všech těchto vlivů oslabit nebo eliminovat. Třeba přidávat hodně kompostu a udržovat tak v půdě vysoký podíl organické hmoty a hodně života. Mikroorganismy, které tím do půdy dodáváte, se postarají o zdravou rovnováhu – zkonzumují škůdce a nepříznivé látky a vyrovnají hladiny živin, protože napomáhají jejich uvolňování z horninové složky půdy. Stejným způsobem podle výrobců působí přidání komerčně vyráběných probiotik a efektivních mikroorganismů (tyto výrobky se trochu liší spektrem mikrobů, které obsahují, podrobně to probereme v dalším dílu blogu). V takto ošetřené půdě údajně můžete pěstovat stejnou plodinu víckrát po sobě… ale řekla bych, že tady je zase potřeba experimentovat.

 

Příště o kamenných moučkách a užitečných mikroorganismech.

 

Autor: Eva Hauserová | pondělí 29.3.2021 8:29 | karma článku: 13,20 | přečteno: 525x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,53 | Přečteno: 471x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 571x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 572x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 695x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 908x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2104x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.