Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se vyřádit na zahrádce

Tak budeme zase tři týdny sedět doma. No, když má člověk zahrádku, vlastně to tak moc nevadí, stejně si už dlouho říkám, že bych se jí mohla věnovat intenzivněji a vymýšlet si nové způsoby, jak se na ní vyřádit.  

Dalo by se říct, že chci ze zahrádky získávat víc užitku? Tahle větička sice mé úmysly vystihuje, ale ne úplně: nejde mi jen o hmotný užitek pro nás lidi. Nejskvělejší na zahradním pobývání podle mě je kontakt s přírodou, možnost sledovat a vypozorovávat, co příroda „sama chce“ dělat, a taky mě hodně baví všelijak experimentovat. Plus mě ovšem taky zajímá, jak velkou část jídelníčku si dokážu samozásobitelsky vyprodukovat.

Představuju si, že budu tohle pozorování, vymýšlení a zkoušení různých nápadů provozovat přes celou vegetační sezónu a zajímavé postřehy budu zapisovat sem. I když samozřejmě doufám, že lockdown nebude trvat až do října.

 

Čím menší, tím intenzivnější

Naše zahrádka u rodinného domku je dost malá, má asi tři sta metrů čtverečních a z toho dobrou polovinu zabírají betonové cestičky, posezení a prostory pro hry dětí (tedy takové, kde nic neroste – pískoviště, domek, bahniště). Nevadí, na druhé straně mám všechno při ruce, pořád jsem doma a momentálně jsem plná odhodlání věnovat se zahrádce naplno.

První postřeh: roste tu spousta věcí, které skoro nevyužívám, a to z pouhé lenosti. Tak především se na zahrádce skvěle daří aromatickým bylinkám typu levandule, santolina, rozmarýn nebo šalvěj. Nemluvě o mátě a meduňce. Zmohla jsem se je na to, že si přes vegetační sezónu připravuju ústní vodu z máty a šalvěje (viz recept níže, naučila jsem se na dílně domácí drogerie lektorky Aleny Gajduškové). Ale to je jen zlomek bylinek, které tu bují a rozrůstají se!

Podobně zřídka využívám polníček kozlíček, který se tu ve velkém množství sám vysemeňuje, porůstá záhony a od listopadu do dubna se dá sklízet na chutný čerstvý salátek (pak vyběhne do květu a už není dobrý, ale trochu připomíná pomněnky a nechám ho dožít kvůli vysemenění). Rodina mého syna polníček nesklízí, protože ho nerozeznají od dalších přesévajících se rostlinek – hlavně od mavuně (Centranthus), která je sice taky jedlá, ale jen s určitým sebezapřením.

Pak mám ještě obrovské přebytky některých semínek, jako červené lebedy a mangoldu, a ta se dají během „hladového“ zimního a předjarního období nechat naklíčit na „microgreens“. Česky na jedlé malé rostlinky. Vysejete, a když je to vysoké tak pět centimetrů, ostříháte a sníte. Přirozeně že je to ukrutně zdravé. Ani tohle nedělám tak často, jak bych mohla.

Jak je vidět, už teď nám zahrádka skýtá, jak říkáme my permakulturisté, „hojnost“, dalo by se toho sklízet a využívat daleko víc a co nespotřebujeme sami, mohlo by se povyměňovat se sousedy, ale vyžaduje to investici nejcennějšího lidského zdroje – a to je náš (můj) čas a pozornost.

 

Ústní voda z máty a šalvěje

Výhonky máty a šalvěje (poměr 1:1) nastříhám na kousky, napěchuju do zavařovací skleničky a zaliju konzumním lihem. Nechám vyluhovat tři týdny na okně na sluníčku a občas zatřepu. Pak scedím – krásně to voní - a vždycky těsně před použitím si pár kapek této tinktury přidám do vody.
(Kdybyste si tinkturu rovnou naředili do zásoby, za pár dní by se vám mohla zkazit.)

 

Osevní postupy a chaotická polykultura

Takhle se říká promyšleným plánům, co a jak po sobě vysít nebo vysázet na záhony. Kupříkladu na čerstvě vyhnojený záhon dáte něco, co vyžaduje hodně živin, jako tykve, po nich přijde něco míň náročného, jako listová zelenina, a konečně tam dáte něco poutajícího dusík, tedy třeba hrášek. Snažíte se, abyste na záhoně pořád něco měli, takže ještě než na jaře vysadíte třeba rajčata, která nesnášejí mráz, můžete na záhonku vypěstovat kupříkladu ředkvičky. A pak ještě k osevním plánům patří, že například košťáloviny rozhodně nepěstujete dva roky po sobě na stejném místě. Jednak kvůli vyčerpání půdy, a jednak kvůli škůdcům, která tam přilákáte – a vy přece máte přírodní zahrádku a nechcete je hubit chemicky.

Tak takhle promyšlené plány vůbec nemám, a nechystám se k tomu ani letos. Moje metoda je „chaotická polykultura“, což znamená, že všechno roste ve skupinách a trsech podobně jako v přírodě. Žádné rovné linie a žádné dočista vypleté řádky.

Ono by to ani nešlo, protože záhonky jsou většinou podsadby – guildy – nějakých dřevin, stromů nebo keřů. Mají podobu zvýšených záhonků bez obrub – německých kop, protože do nich ukládám veškeré odřezané větve, spadané listí a další organickou hmotu, která se nehodí nebo nevejde do kompostu, takže nic neodvážím do sběrného dvora.

Zahrádka tedy vypadá tak, že je plná záhonků v podobě „kopečků“, „hrobečků“ a „housenek“, tu a tam obsazených trvalkami (jahodami, bylinkami, ovocnými keříky…), a mezi to dosazuju a dosévám jednoleté rostliny. Nejlíp každoročně prosperují divoká rajčata (ta divoká pěstuju proto, že jsou odolnější proti plísním); ta nejsou na správné osevní plány tak moc háklivá, a úplně na stejné místečko se s jejich výsadbou beztak nikdy netrefím. Na plodiny úplně nejnáročnější na výživu a zálivku spíš rezignuju, ale občas něco vyzkouším.

 

Kdy začít předpěstovávat

Na facebooku jsem v lednu a v únoru pozorovala, co si lidi v zahrádkářských skupinkách plánují a co už dělají, a v některých případech jsem si bručela pod fousy, že to snad ne. Nezkušení nedočkaví nováčci-pěstitelé už od ledna nadšeně vysévali, ale zjevně neměli pro předpěstování lepší prostor než parapet před oknem. Pak své neduživé vytáhlé semenáčky fotili a ptali se, co s nimi… často ortel zněl: vyhodit a začít znovu.

Sama mám pro předpěstování taky jen stolek u okna, kde není pro většinu rostlin dost světla. Rajčata to snášejí poměrně dobře a nevytahují se, ale taková ačokča se vždycky divoce vytáhne a je problém, aby přežila. Navíc jsem vypozorovala, že když předpěstované rostlinky dlouhé týdny hýčkáte v obýváku, jsou po vysazení ven dost v šoku, rozhodně v silnějším šoku, než když strávily uvnitř jen 1-2 týdny. Zarazí se v růstu, takže výhodu předpěstování ztratíte, nebo je přednostně sežerou plzáci, kteří přímo pasou po rostlinkách s vytáhlými, křehkými pletivy.

Rostliny, které nesnášejí mráz, tudíž začínám předpěstovávat až v dubnu. Ty, které mráz částečně snášejí, jako košťáloviny a různé květiny a bylinky, v březnu.

A březen už máme, takže o tom příště.

 

 

Autor: Eva Hauserová | pondělí 1.3.2021 7:46 | karma článku: 9,83 | přečteno: 384x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,53 | Přečteno: 471x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 571x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 572x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 695x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 908x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2104x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.