Konec světa podruhé

27. 11. 2020 7:12:11
Kniha Magdaleny Vožické Jak přežít konec civilizace – už dávno beznadějně rozebraná – nyní vychází podruhé v rozšířené a aktualizované podobě. Není tak pochmurná, jak by se podle názvu mohlo zdát!

Ve skutečnosti vás kniha uvede do celkem přívětivého a útulného světa – i když, pravda, naplněného tvrdou prací – našich prababiček a pradědečků, kteří si museli většinu jídla vyprodukovat v malém domácím hospodářství sami a celkově žili velmi úsporně a skromně. Dnes se o takový způsob života – daleko zdravější než je ten většinový – zajímáme i v případě, že se žádné pohromy neobáváme. Blíž to popisuju ve svém blogu z roku 2016, který se týká prvního vydání knihy: https://hauserova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=490751

Ve stínu hrozících katastrof

Kniha má samozřejmě i svoji temnou stránku, je znát, že autorka nad možným koncem civilizace, jak ji známe, hodně přemýšlí. Citlivě předjímá, co a jak by mohlo probíhat (myslím si, že ji takové noční můry opravdu trápí nebo trápily a takhle se s nimi vyrovnává), a provází nás velmi živými a barvitými představami, jak by mohl život „potom“ vypadat.

Naše vize civilizační katastrofy či katastrof se za poslední desetiletí hodně posunuly. Proměnila se především podoba katastrofy, které se obáváme. Už to není ten náhlý konec světa předpověděný podle mayského kalendáře, náraz asteroidu nebo jaderná apokalypsa. Na takovou jedinou obří katastrofu se konečně moc připravovat ani nelze. Spíš si úzkostně domýšlíme, že půjde o pozvolný úpadek či rozklad lidské civilizace. A jde o to, co by mohlo být nejpravděpodobnější příčinou nebo příčinami takového propadu, a jak by to všechno vypadalo.

V posledních desetiletích jsme se obávali především vyčerpání zásob fosilních paliv, následků takzvaného „ropného zlomu“ - bodu, kdy zásob nafty začne citelně ubývat a nastane takzvaný „energetický pokles - energy descent“. Ne že by to dnes úplně přestalo hrozit, ale lidstvo na tento problém zareagovalo svou vynalézavostí a ještě silnějším kořistěním z přírodních zdrojů i za cenu devastace životního prostředí, jako to udělalo už mnohokrát předtím (příkladem může být takzvaná zelená revoluce 60. - 70. let 20. století, kdy si lidé zajistili dostatek potravin, ovšem za drastickou cenu pro planetární ekosystémy).

Před několika lety se na povrch vynořil další problém a lidé ho začali pociťovat doslova na vlastní kůži – ano, jde o hrozbu klimatických změn a všeho, co s sebou už dnes přinášejí a v budoucnosti téměř jistě přinesou. Globální změny klimatu se ve střední Evropě nejpravděpodobněji projeví obdobími ničivého sucha, nebo zas přívalových dešťů a povodní, zvyšováním teplot, odumíráním lesů, mizením vody ze studní... zatímco tam, kde dřív byly subtropy, se rozšíří poušť. Miliony migrantů se vydají na pochod... vypuknou války, nastane ekonomický propad, pak úplný rozklad, chaos, krach bank, peněžního systému, selhání sítí – nebude elektřina, voda, zásobování zbožím...

K těmto vyhlídkám se přidala poslední a nejnovější hrozba, která nás asi všechny zaskočila. Pandemie! Stačí si představit, že by virus zmutoval a zabíjel by podstatné procento infikovaných lidí. Důsledky by byly podobné, snad až na to moře migrantů, které by nás zavalilo – rozpad všech sítí, které udržují v chodu náš život tak, jak jsme zvyklí. Bylo by čím dál důležitější umět se o sebe po všech stránkách postarat.

V čem spočívá soběstačnost

Ocitli bychom se tedy v situaci trosečníků na pustém ostrově. Vlastně ne pustém – zdroje bychom měli kolem sebe, jen se na takový případ předem připravit a umět je využívat. Ale také bychom měli kolem sebe další lidi a ne všichni by byli zrovna vlídní a nápomocní...

Některé své základní potřeby, jako pěstování jídla, bychom zvládli uspokojovat v rámci vlastní domácnosti – tady se hodí všechny ty prababičkovské recepty. Na něco bychom potřebovali součinnost se sousedy, prostě svůj „kmen“ - například kvůli lovu zvířat, větším stavbám, nebo k obraně osady před kořistníky a nájezdníky. Protože kdyby se situace nelepšila, nepřipraveným lidem by nezbylo než rozbíjet výlohy a rabovat obchody – a až by nebylo co loupit, vyrazili by do venkovské krajiny a hledali by jídlo a útočiště tam. I takových věcí se autorka okrajově dotýká a domýšlí to, i když vám přímo neporadí, jaké zbraně si ideálně pořídit. Ale podá vám pomocnou ruku a provede vás krajinou tak těžko představitelné – a zdánlivě tak vzdálené – postkatastrofické budoucnosti.

Magdalena Vožická, Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti, Walden Press 2020

Autor: Eva Hauserová | pátek 27.11.2020 7:12 | karma článku: 14.74 | přečteno: 673x

Další články blogera

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 449 | Diskuse

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 481 | Diskuse

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 479 | Diskuse

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma článku: 15.45 | Přečteno: 609 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma článku: 8.42 | Přečteno: 258 | Diskuse

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 314 | Diskuse

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 367 | Diskuse

Pavel Král

Spravedlnost

Po přečtení tohoto příběhu bych mohl jen poznamenat, že spravedlnost je v Božích rukou. A tím by bylo celé téma vyčerpáno. Ale já bych rád spolu s vámi uvažoval o potřebě spravedlnosti v širších souvislostech. A k tomu bych rád...

24.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 117 | Diskuse
VIP
Počet článků 380 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2103

Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.   

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...