Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok 1938 dětskýma očima: cesta časem zpátky

5. 10. 2014 8:52:34
Román britské autorky Ruth Boswell Nějaká vzdálená země vám nejen poskytne velmi plastický a dojímavý vhled do předválečného světa, ale také vám umožní daleko lépe proniknout do toho, jak historicky vypadaly vztahy mezi Čechy a Němci, nebo jak v Čechách žily asimilované židovské rodiny.

Nějaká vzdálená země” - možná poznáváte úryvek ze známého citátu britského ministerského předsedy Nevilla Chamberlaina poté, co uzavřel s Hitlerem Mnichovskou dohodu. Zdůvodňoval tak, že obětování Československa je přijatelnou cenou za zachování míru v Evropě. Právě tato slova ve své době vyvolala v duších Čechů nesmírnou hořkost, zklamání a deziluzi. Ruth Boswell bylo v té době osm let, ale mnichovské události se jí vtiskly hluboko do paměti. Snad i proto, že tolik ovlivnily její vlastní život.

Ruth Boswell žije od roku 1939 v Británii a stala se známou televizní a filmovou producentkou a scénáristkou. Své dětské zážitky teprve po letech ztvárnilav beletristické podobě. V únoru 1939, jen několik týdnů před německou okupací, ji rodiče poslali samotnou do Anglie k příbuzným, a tím jí nepochybně zachránili život. Její matka opustit Československo nemohla a zahynula v koncentračním táboře. Příběh zčásti vnímáme očima dětské protagonistky Anny a tyto pasáže jsou tím působivější, že jde nepochybně o autentické vzpomínky. Stejně tak se projevuje i vizuální zaměření autorky – jednotlivé scény na sebe navazují jako v napínavém filmu, a filmová podoba by příběhu určitě slušela.

Pronikneme tedy do života partičky dětí na pomezí pražských čtvrtí Vinohrady a Žižkov, jejichž dobrodružství vzdáleně připomínají Rychlé šípy – až na to, že v dusivé atmosféře války na spadnutí si děti hrají na budování krytu a vojenské ošetřovny a hromadí zásoby potřebné k přežití. Celá země se připravuje na válku, plynové útoky a bombardování, a vyostřují se také vztahy mezi dětmi různých národností. Na Anninu partu neustále útočí skupina nacisticky laděných německých dětí, která pozná, že Anna je židovka, a vybírá si ji za oběť šikany. Čeští kamarádi ji ale chrání.

Střih na rodiče protagonistky – a vnímáme matčiny úzkosti a obavy z nejisté budoucnosti, její zlé předtuchy, ale i naději, že všechno přece jen dobře dopadne, vždyť kdo by si dokázal představit hrůznou realitu, která následovala... Nový střih na Liberec – tehdy Reichenberg – do života místní nacistické honorace, mezi kterou se Annin židovský otec úspěšně pohybuje. Ovšem jen dokud nevyjde najevo jeho “méněcenný” původ, pak události naberou rychlý spád... A další střih: malá Anna odjíždí sama vlakem do Londýna, maminka ji ujišťuje, že ji bude brzy následovat, ale to se už nepodaří.

Zápletka je složitější, ale nebudu ji prozrazovat – jen ujišťuji, že příběh je velmi napínavý.

Osobně mě zaujal jeden aspekt tohoto vyprávění - pozdější generace si už vůbec nedokáží představit, jak tehdy ve skutečnosti vypadaly vztahy mezi Čechy, Němci a Židy. Jestliže se dnes na ně někdo snaží aplikovat současná měřítka politické korektnosti, s reálnou dobovou situací se to úplně míjí. Konkrétně: lidé měli daleko silnější pocity příslušnosti k vlastnímu národu než dnes, daleko reálnější a hmatatelnější bylo jakési kolektivní vědomí nebo, chcete-li, i reálná “kolektivní vina”. Němci opravdu ve své většině Čechy pohrdali a špatné vztahy kořenily hluboko v minulosti. Dnešní móda rozněžňovat se nad osudy odsunutých Němců, litovat je a narážet jejich odsun na kopyto dnešních “multikulti” a politicky korektních hledisek může fungovat jen jako vyjádření k dnešním problémům - ale bohužel pomýlenými prostředky, protože podle mého nejlepšího přesvědčení naprosto nemáme právo jednání tehdejších lidí soudit. Stejně tak může čtenáře překvapit i to, s jakou samozřejmostí se židovská holčička, jejíž mateřštinou byla němčina, identifikovala s českým národem a češstvím. Román Ruth Boswell vám zkrátka umožní, abyste se do tehdejších poměrů naplno vžili – bez jakýchkoli tezí a poučování, prostě jen na základě vnímaných reálií.

Tuto knihu jsem překládala a dostala jsem se k tomu netypickým způsobem. Rodiče mého přítele jsou totiž Češi žijíci dlouhá léta v Londýně a Ruth Boswell je jejich sousedka. Právem se domnívala, že její kniha by měla pravděpodobně větší čtenářský ohlas v Čechách než v Anglii, a obrátila se na ně, zda neznají nějakého překladatele do češtiny. Znali.

Rukopis mě strhl a brzy jsme s Ruth našly i ideálního vydavatele, nakladatelství Argo.

A tak knížka spatří už v nejbližších dnech světlo světa. Ruth Boswell přijíždí na její křest do Prahy a já se moc těším na osobní setkání.

Autor: Eva Hauserová | neděle 5.10.2014 8:52 | karma článku: 12.25 | přečteno: 594x

Další články blogera

Eva Hauserová

Ostrovy uprostřed civilizace

Jak tak jezdíme po různých permakulturních projektech, navštívili jsme i jeden ostrovní systém. To je dům naprosto nezávislý na okolí, co se týče inženýrských sítí, na jaké jsme z civilizace zvyklí.

5.9.2017 v 8:05 | Karma článku: 12.17 | Přečteno: 301 | Diskuse

Eva Hauserová

S malým Felixem do Kadaně

Vůbec poprvé jsem se se svým vnoučkem vypravila na dvoudenní výlet. Užila jsem si to a doufám, že on taky!

24.7.2017 v 8:29 | Karma článku: 19.45 | Přečteno: 430 | Diskuse

Eva Hauserová

O stromech trochu příliš populárně

Kniha Petera Wohllebena Tajný život stromů je prý světovým bestsellerem. Pro mě bylo poněkud těžké se do ní začíst, a to pro její pouťově-vyvolavačský tón. Přitom její obsah vůbec není špatný!

23.6.2017 v 8:49 | Karma článku: 12.98 | Přečteno: 285 | Diskuse

Eva Hauserová

EKO a EZO

Pozoruju, že často bývají sdružovány a spojovány činnosti a záležitosti orientované ekologicky a „ezotericky“. To dávám do uvozovek, protože definice ezoterična může být různá. Každopádně: proč se to vůbec děje?

22.6.2017 v 8:17 | Karma článku: 10.53 | Přečteno: 282 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Zygmunt Bauman – Všichni žijeme v Utopii

Zygmunt Bauman byl polský sociolog světového věhlasu. Narodil se 19.listopadu 1925 v Poznani, od roku 1971 však žil ve Velké Británii.

21.9.2017 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 |

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma článku: 15.50 | Přečteno: 338 | Diskuse

Jiri Borovy

Rick a Morty

V pátek byla další česká premiéra. Televize Prima Comedy Central, tj. TV Prima, zahájila vysílání nového seriálu pro dospělé.

20.9.2017 v 9:36 | Karma článku: 6.32 | Přečteno: 208 | Diskuse

Karel Sýkora

Garou – Ton Premier Regard

Pierre Garand, vystupující pod pseudonymem Garou je kanadský zpěvák s výrazným „chraplavým“ hlasem, který je u nás známý hlavně jako představitel role Quasimoda z francouzského muzikálu Notre-Dame de Paris.

20.9.2017 v 5:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 |

Karel Sýkora

Peter Gabriel – Mercy Street

Peter Brian Gabriel je anglický hudebník. Poprvé se proslavil jako sólový zpěvák a flétnista v progressive rockové skupině Genesis. Po odchodu od ní se úspěšně věnoval sólové kariéře. V současnosti se věnuje produkci world music,

19.9.2017 v 20:03 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 90 |
VIP
Počet článků 284 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2531
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, www.hauserova.cz.Pořádám dílny tvůrčího psaní, viz www.tvurci-psani.cz, a také radím s pořizováním téměř bezúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Pracuji v neziskovce Permakultura (CS), viz www.permakulturacs.cz.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.