Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pod závojem v Saúdské Arábii

26. 03. 2013 12:27:29
Právě jsem dokončila překládání knihy V zemi neviditelných žen, příběhu britské muslimské lékařky, která vypráví o tom, co ji potkalo v Saúdské Arábii, jedné z nejkonzervativnějších muslimských zemí světa. Poměrů v téhle zemi se upřímně hrozila.

Kniha, kterou chystá k vydání nakladatelství Triton, tak vlastně poskytuje odpověď na častou otázku, zda nám ze strany muslimů či Arabů hrozí nějaká pohroma. Pravda je taková, že není muslim jako muslim, většina na tom bude s mírumilovností a snášenlivostí podobně jako třeba křesťané nebo jakákoli jiná populace, ale v současnosti jsou hodně viditelní muslimové fanatičtí, rigidní, naprosto nesnášenliví a agresivní. A právě takoví se v Saúdské Arábii podílejí na vládnutí. Královská dynastie jim ponechává velkou moc a vše se podřizuje právu šaría, ale samotným obyvatelům země to asi moc příjemné není.

Autorka knihy doktorka Qanta Ahmedová má pákistánské kořeny, vyrůstala v Anglii a od svých studií žije v USA. Je tedy zvyklá na západní volnost sebevyjádření a neustálé omezování žen v Saúdské Arábii, kde strávila dva roky prací v nemocnici, ji pochopitelně iritovalo. Jen s odporem a sebezapřením snášela povinné zahalování žen na veřejnosti „černým polyesterovým vězením“, abájami a šátky dokonale kryjícími vlasy, zákaz řízení aut pro ženy, nebo zákaz, aby se na veřejnosti spolu objevovali muži a ženy, kteří k sobě nepatří (nejsou v příbuzenském poměru), takže si nemohla s kolegy ani jít sednout do restaurace, nebo přinejmenším riskovala náhlý vpád mutawů – náboženské policie, která řeší přestupky ranami pendreků a vězením. Večer nebylo ani kam jít do divadla, do kina nebo na koncert – nic takového se v Rijádu nenabízelo. Nanejvýš mohla vyrazit za sportem do posilovny vyhrazené jen ženám, nebo na domácí večírek, kde byly také samé ženy. To všechno ji velmi dusilo.

Na druhé straně si během svého pobytu v Arábii překvapivě upevnila svoji náboženskou víru a zažila extatické stavy na pouti do Mekky zvané hadž, kam smějí jen muslimové a autorka o ní podává podrobnou reportáž. (Dnes ovšem není problém najít na internetu najdete videa zachycující, jak to při rituálním obcházení svatyně Ka’aba v Mekce nebo při házení kamínků na sloupy představující ďábla chodí.) Se svými kolegy a kamarádkami v knize často diskutuje o islámu a dovídá se (a čtenáři s ní) mnoho zajímavého o islámských ideálech trpělivosti, smířlivosti, stálosti, pokory a snášenlivosti. Militantní až zuřivou frakci tvoří právě jen malá část islámských duchovních – wahabisté a jejich pravá ruka mutawové – kteří jsou naneštěstí tak velmi vidět.

Můj dojem teď je, že islám je velice starozákonní náboženství, s Biblí má společného jediného neviditelného Boha, zákaz modloslužebnictví, řadu shodných postav jako například Abrahama nebo archanděla Gabriela. Zajímavé je, že čest a dobrá pověst rodin (ono i v našich krajích dobře známé „co by tomu řekli lidi“) se v obrovské míře odvozuje od cudnosti a počestnosti žen, z čehož pramení ty snahy o jejich izolování v soukromí, zahalování, bránění ve volném pohybu a snaze, aby ženy byly pod stálým dohledem a ochranou. Jinak ale ten šátek kryjící vlasy není zas tak moc odlišný od toho, jak i u nás nosily vdané ženy šátky, řekněme ještě v předminulém století.

Ta důsledná segregace mužů a žen, zdůvodněná tím, že ženy už jaksi svou pouhou existencí provokují k sexuálním myšlenkám a úmyslům, samozřejmě vyúsťuje v to, že to tak opravdu je – jde o klasické sebenaplňující proroctví. Muži jsou silně nadržení, což se projevuje třeba krajně riskantním stylem řízení, který je tu zcela normální, a velkým počtem havárií a zabitých dětí v ulicích.

Co když se islám rozšíří i u nás?

Pokud by se muslimská víra u nás víc rozšířila – čemuž už nasvědčuje mnoho internetových stran v češtině, které vychvalují třeba zahalování a další islámské zvyky, i docela častý výskyt po zuby ošátkovaných postaviček v pražských ulicích – záleželo by na tom, zda by za tím stála ta jeho nesnesitelně militantní, nebo ta snášenlivější větev. Pozitivní by snad mohlo být, že by ubylo opilců a konzumovalo by se méně (nezdravého) vepřového... Každopádně některé zvyky jsou na naše poměry dost zvláštní. Například pravověrný muslim musí pětkrát denně (na volání muezzina) se vším na půl hodiny seknout, omýt se a modlit se na koberečku tváří k Mekce, včetně opakovaného padání obličejem na zem... a po tu dobu se musí zavřít obchody, restaurace apod. Takže z toho by mohla plynout zábava i pro zaměstnavatele a podnikatele.

Autor: Eva Hauserová | úterý 26.3.2013 12:27 | karma článku: 21.08 | přečteno: 1906x

Další články blogera

Eva Hauserová

Ostrovy uprostřed civilizace

Jak tak jezdíme po různých permakulturních projektech, navštívili jsme i jeden ostrovní systém. To je dům naprosto nezávislý na okolí, co se týče inženýrských sítí, na jaké jsme z civilizace zvyklí.

5.9.2017 v 8:05 | Karma článku: 12.17 | Přečteno: 301 | Diskuse

Eva Hauserová

S malým Felixem do Kadaně

Vůbec poprvé jsem se se svým vnoučkem vypravila na dvoudenní výlet. Užila jsem si to a doufám, že on taky!

24.7.2017 v 8:29 | Karma článku: 19.45 | Přečteno: 430 | Diskuse

Eva Hauserová

O stromech trochu příliš populárně

Kniha Petera Wohllebena Tajný život stromů je prý světovým bestsellerem. Pro mě bylo poněkud těžké se do ní začíst, a to pro její pouťově-vyvolavačský tón. Přitom její obsah vůbec není špatný!

23.6.2017 v 8:49 | Karma článku: 12.98 | Přečteno: 285 | Diskuse

Eva Hauserová

EKO a EZO

Pozoruju, že často bývají sdružovány a spojovány činnosti a záležitosti orientované ekologicky a „ezotericky“. To dávám do uvozovek, protože definice ezoterična může být různá. Každopádně: proč se to vůbec děje?

22.6.2017 v 8:17 | Karma článku: 10.53 | Přečteno: 282 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Zygmunt Bauman – Všichni žijeme v Utopii

Zygmunt Bauman byl polský sociolog světového věhlasu. Narodil se 19.listopadu 1925 v Poznani, od roku 1971 však žil ve Velké Británii.

21.9.2017 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 |

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma článku: 15.50 | Přečteno: 338 | Diskuse

Jiri Borovy

Rick a Morty

V pátek byla další česká premiéra. Televize Prima Comedy Central, tj. TV Prima, zahájila vysílání nového seriálu pro dospělé.

20.9.2017 v 9:36 | Karma článku: 6.32 | Přečteno: 208 | Diskuse

Karel Sýkora

Garou – Ton Premier Regard

Pierre Garand, vystupující pod pseudonymem Garou je kanadský zpěvák s výrazným „chraplavým“ hlasem, který je u nás známý hlavně jako představitel role Quasimoda z francouzského muzikálu Notre-Dame de Paris.

20.9.2017 v 5:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 |

Karel Sýkora

Peter Gabriel – Mercy Street

Peter Brian Gabriel je anglický hudebník. Poprvé se proslavil jako sólový zpěvák a flétnista v progressive rockové skupině Genesis. Po odchodu od ní se úspěšně věnoval sólové kariéře. V současnosti se věnuje produkci world music,

19.9.2017 v 20:03 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 90 |
VIP
Počet článků 284 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2531
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, www.hauserova.cz.Pořádám dílny tvůrčího psaní, viz www.tvurci-psani.cz, a také radím s pořizováním téměř bezúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Pracuji v neziskovce Permakultura (CS), viz www.permakulturacs.cz.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.