Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ve stínu Stalinovy pomsty

Hned prozradím, že Stalinova pomsta se přezdívá mrakodrapu ve stylu cukrářského dortu, který v 50. letech věnoval sovětský lid lidu polskému. Dlouho Varšavě dominoval, dnes se začíná ztrácet mezi dalšími mrakodrapy. Během našeho prodlouženého víkendu ve Varšavě jsme bydleli přímo pod ním.

Proti Varšavě jsem měla trochu předsudky; když už jedeme jako turisté do Polska, pak bychom přece měli zamířit do Krakova, ne? Jenomže dopravní spojení do Krakova je hodně nešikovné a zdlouhavé, zatímco do Varšavy je to z Prahy doslova jen skok: letadlo sotva stačí vystoupat na letovou dráhu a hned zas začne klesat, takže za hodinku jste na místě.

Je známo, že historické centrum Varšavy bylo po válce postaveno zbrusu nově, což se v dobách mého mládí jevilo jako vada na kráse, ale dnes už Staré i Nové Město získaly na patině, ošumělosti, zamyšleném tichém půvabu a malebnosti, protože zub času tady dosti citelně pracuje (a některé fasády opravdu moc dlouho nevydržely). Zvlášť Nové Město, kam nezabloudí tolik turistů, je hodně příjemné a klidné. Celé staré centrum Varšavy sice projdete za půl dne, ale přesto skýtá hodně malebných zákoutí, hezkých vyhlídek na Vislu a příjemných posezení v kavárničkách a hospůdkách. Ceny jsou dokonce o něco vlídnější než ty pražské.

Královský zámek má interiéry dokonce ještě zánovnější – až z roku 1984, ale je tu spousta starých obrazů a užitého umění a vlastně se můžete docela dobře vžívat do časů před několika staletími, kdy barokní nebo klasicistní zařízení opravdu takhle svítilo novotou. Pak jsme se dali zlákat muzeem Marie Sklodowské Curie v domě, kde se vědkyně narodila a strávila tu první rok života. Je to taková starosvětská výstava fotek a reálií, bez jakýchkoli módních snah o atraktivitu a interaktivitu, a zvnějšku se na fasádě skví dosti neuvěřitelné naivistické fresky radia, polonia a samotné vědkyně s dítětem v náručí. Velké sbírky polského výtvarného umění mají v Národním muzeu; nejlepší nám připadalo období secese, kdy si polští umělci dopřávali opravdu hodně divoké úlety fantazie, takže vřele doporučuju. Na Starém Rynku jsme ještě vyzkoušeli literární muzeum Adama Mickiewicze, zase tak starosvětské a tím půvabné, kde mají zároveň výstavu židovského kreslíře a spisovatele z Haliče Bruno Schulze, který zahynul rukou nacistů v roce 1942. Ta je hodně působivá vysokou koncentrací dekadence, stísněnosti, jakési bezmocné zasněnosti a tušení budoucích pohrom. Jinak je ve Varšavě několik Chopinových muzeí, takže jeho fanoušci by si tu přišli na své, ale my jsme je nenavštívili.

Dvakrát jsme se prošli také po několikakilometrové Královské cestě; hlavně třída zvaná Nowy Świat, což je její součást, je velmi příjemná, široká a lemovaná nepříliš vysokými paláci, které odhaduju na empírový nebo klasicistní styl. Královská cesta spojuje staré centrum města s romantickým parkem Lazienki, kde jsme se také chvíli procházeli, prohlédli si úžasný amfiteátr a pozorovali kachničky na soustavě rybníčků.

Ale snad ještě víc nás potěšil zmiňovaný mrakodrap Stalinova pomsta, oficiálně tedy Palác vědy a kultury, dnes už působící velmi pitoreskně a bizarně. U nás v Dejvicích sice máme bývalý hotel Internacional, dnes Crown Plazza, ale to je jen slabý odvar a vcelku umírněný zakrslík bez všech těch úžasných cimbuří, ozdůbek a budovatelských soch. Byli jsme velmi rádi, že jsme měli ubytování na dosah tohoto architektonického skvostu v garsonce pronajímané majitelem, v obytném domě pocházejícím zřejmě také z dob socialismu. Kolem je nové centrum Varšavy, vzdálené od toho starého asi tři kilometry, kde dnes vyrůstají nové mrakodrapy jakou houby po dešti a působí to trochu dojmem, jako by chtěly svého stalinského bratra cudně zahalit a zakrýt vlastními těly. Chtěli jsme si prohlédnout také interiéry Paláce vědy a kultury, a tak jsme vyjeli na jeho vyhlídkovou terasu do třicátého patra. Sice fungoval jen jeden ze dvou výtahů, takže jsme na tento zážitek půl hodiny čekali, a navíc byla docela mlha, takže jsme mohli shlížet jen na blízké novostavby, ale sama stavba zevnitř i honosné dekorace interiérů poskytovaly zážitek sám o sobě.

Podobně jako Berlín je Varšava velkoměsto ležící v placaté krajině, v minulosti silně pocuchané válkou a tím pádem mající alespoň v oblastech dál od centra poněkud chaotickou architekturu, ale v něčem je úplně jiná. Berlín je pravý etnický kotel a máte z něj pocit, že tam je možné všechno, zatímco Varšava působí mnohem usedleji a spořádaněji. Sem tam v ní najdete nějaké etno restaurace – libanonské, čínské, gruzínské, indické - ale různých etnických, alternativních a výstředních postaviček, podivných krámků, klubů, graffiti, pouličních hudebníků a bavičů a podobných věcí v tomhle městě moc nevidíte. V ulicích Varšavy je taky vidět hodně patosu – tím myslím množství pomníků, které jsou vesměs velmi dramatické a heroické, a vzpomínkové nápisy s tématem druhé světové války, kde se vždy mluví o krvi a vlastenectví. Ovšem tam, kde v pražských ulicích zahynuli za květnového povstání jeden dva lidé, jich ve Varšavě položily životy možná desítky tisíc, takže není divu.

Polsko má tu výhodu, že se tu jakž takž domluvíte česky. Třeba ve chvíli, kdy jsme přebírali naši garsonku, se ukázalo, že náš pan domácí neumí vůbec anglicky a bylo tedy třeba nasadit panslovanskou hatmatilku; nejlepší poloha je někde mezi slovenštinou a ruštinou. Za zmínku stojí i polské pivo; nejznámější je Ziviec, ale ochutnala jsem tu i řadu dalších značek. Všechna jsou nasládlá, docela dobrá, ale bez toho hořkého tónu, který máme rádi třeba u plzně. Z hospod a restaurací jsme si nejvíc oblíbili folklórně polský řetězec zvaný Zapiecek, do něhož nechodí jen turisté, ale i domácí. Mají tu především pirohy na různé způsoby (pod heslem „Co Poláci milují nejvíc? - Pravé ruské pirohy!“, což mě udivilo, ale zřejmě už tu nepanuje alergie na všechno ruské), dále zapékané palačinky a další mňamky, které se zřejmě opravdu blíží tradiční lidové kuchyni.

Víkend ve Varšavě byl nakonec skvělý – tahle živá, rušná velkoměsta se svými velkorysými rozměry, ať už jde o Budapešť, Berlín nebo Varšavu, vždycky člověku tak nějak usadí do proporcí naši českou realitu a konečně i Prahu, která je sice daleko nejhezčí, ale úplné velkoměsto to není.

 

Autor: Eva Hauserová | pátek 26.10.2012 7:25 | karma článku: 12,49 | přečteno: 1439x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,53 | Přečteno: 471x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 571x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 572x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 695x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 908x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2104x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.