Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč o rozvod žádají častěji ženy?

31. 01. 2010 10:25:03
Rozvody v České republice, stejně jako ve všech vyspělých zemích, iniciují častěji, asi ve dvou třetinách, ženy. Znamená to, že mají nad muži navrch?

Tahle podivná otázka by mě vůbec nenapadla, kdybych nezabrousila na webovky globálního maskulinistického hnutí (viz vše, co najdete ve vyhledavačích pod Men‘s Righs, nebo Men’s Movement). Tito muži soudí, že ženská emancipace už zašla příliš daleko a společnost dnes nadržuje ženám natolik, že muži už jsou na celé čáře utlačovaní. Ženy nejen že se s nimi rozvádějí jako na běžícím pásu, ale odmítají jim svěřovat do péče děti, a přitom od nich vymáhají výživné. Z pohledu maskulinistického hnutí tedy ženy vycházejí z rozvodových bitev jako vítězové a muži jako poražení, ochuzení o finanční prostředky i rodinu.

Troufám si říct, že už v tomhle pohledu na rozvod jako na bitvu, která má jasného vítěze a poraženého, se odráží mužské myšlení. Neznám ženu, která by se z rozvodu radovala, nebo by dokonce už při vstupu do manželství kula plány na to, jak muže opustí a oškube. Jediným a velmi jednoduchým důvodem, proč ženy žádají o rozvod častěji, je prostě to, že častěji nemohou v manželství vydržet. To automaticky neznamená, že by muži jako partneři byli v průměru nesnesitelnější než ženy jako partnerky. Znamená to, že ženy jsou citlivější a náročnější v tom, co od manželství očekávají. Mužům často nevadí, když si se svou ženou nerozumí, když ve vztahu nepanuje pohoda a když se vytratila samotná podstata manželství – aspoň zbytková láska a úcta, přátelství a svornost. Ženy tím trpí víc, což je dáno tím, že jsou zaměřenější na vztahy, víc jimi žijí.

Pokud jde o to, že muži dostávají poměrně málokdy děti do péče, pak si také nemyslím, že by šlo o nějaké spiknutí proti mužům. Kolik mužů zůstává doma na otcovské dovolené nebo na ošetřovačkách s nemocným dítětem? Právě těmto mužům bych děti do péče bez obav svěřila, ale vůbec se nedivím, že matky nebo soudy tak úplně nevěří otcům, kteří se o dítě v životě sami nestarali, že by to zvládli.

Z argumentace maskulinistů se úplně vytratil vysoký podíl případů, kdy otec naopak nejeví o dítě nejmenší zájem, ačkoli by mu ho matka ráda občas svěřovala, natož aby platil výživné. Podle jednoho amerického výzkumu 25 % rozvedených otců neposkytovalo svým dětem žádné finance, 50 % platilo výživné jen nepravidelně a pouze čtvrtina jich plnila finanční závazky vůči svým dětem pravidelně a v takové výši, v jaké je vyměřil soud (viz Heterington, E. M., Kelly, J. 2003. For Better or for Worse. Divorce Reconsidered. New York: Norton., s. 48.). Zdá se tedy, že v oné rozvodové bitvě si pánové nevedou zas tak špatně!

A mimochodem, maskulinisté také pokládají za projev útlaku mužů to, že se muži v průměru dožívají o několik let nižšího věku než ženy. Zřejmě se na nátlak žen udřou k smrti.

Pravda je taková, že estrogeny chrání ženy před cévními chorobami, takže je infarkty a mrtvice začínají ohorožovat až kolem šedesátky. Tehdy se ale ocitají na stejné startovní čáře, na jaké byli muži už ve třiceti nebo čtyřiceti letech. Navíc i testosteron v krvi působí rizikově – žene mladé muže do životu nebezpečných situací.

Maskulinisté kupodivu nenavrhují nabízející se řešení, že si se ženami vymění role a zůstanou tedy v domácnosti, protože to se jeví být zdravější. Těžko říct, co vlastně chtějí: aby společnost znovu uznala mužskou dominanci? Asi ano. Působí na mě dojmem, že by se jim ulevilo, kdyby byl muž znovu pasován na hlavu rodiny, která rozhoduje o osudu ženy a dětí, a kdyby byly ženy zatlačeny zpátky z veřejné sféry do soukromé, k plotnám a na dobře oplocené dvorky.

Autor: Eva Hauserová | neděle 31.1.2010 10:25 | karma článku: 27.60 | přečteno: 3855x

Další články blogera

Eva Hauserová

O stromech trochu příliš populárně

Kniha Petera Wohllebena Tajný život stromů je prý světovým bestsellerem. Pro mě bylo poněkud těžké se do ní začíst, a to pro její pouťově-vyvolavačský tón. Přitom její obsah vůbec není špatný!

23.6.2017 v 8:49 | Karma článku: 10.03 | Přečteno: 232 | Diskuse

Eva Hauserová

EKO a EZO

Pozoruju, že často bývají sdružovány a spojovány činnosti a záležitosti orientované ekologicky a „ezotericky“. To dávám do uvozovek, protože definice ezoterična může být různá. Každopádně: proč se to vůbec děje?

22.6.2017 v 8:17 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 240 | Diskuse

Eva Hauserová

Nová koťátka

Pořád jsme smutnili po Hustoušovi a neplánovali jsme další kočku nebo kočky – i když jsem obvykle doma mívala dvě až tři. Jak se dalo čekat, situace se náhle a radikálně změnila.

28.5.2017 v 9:16 | Karma článku: 27.88 | Přečteno: 619 | Diskuse

Eva Hauserová

Sbohem, Hustouši

Dnešní blog bude smutný, o kočičí eutanazii. Den před Velkým pátkem, zrovna třináctého, jsme museli dát Hustouše uspat.

17.4.2017 v 9:05 | Karma článku: 36.47 | Přečteno: 934 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Mezi kterými dvěma politickými stranami váhám ve volbách do parlamentu v roce 2017?

Nenajdeme ideální stranu, každé se dá něco více či méně zásadního vytknout. A strany, které ještě nemají zkušenosti, ty nelze posuzovat. Přesto má velký význam do voleb jít a volit každý podle nejlepšího vědomí. Zejména dnes.

23.7.2017 v 20:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 |

Sylva Heidlerová

Když jsou rodiče rukojmími svých dětí. Interaktivní blog.

Byli jednou jedni manželé, kteří založili hospodu. Co hospodu - penzion i usedlost. Dřeli do úmoru od nevidím do nevidím, posluhovali zákazníkům i dobytku. A vychovávali tři syny. Nezvonil zvonec, nebyl pohádky konec.

23.7.2017 v 18:50 | Karma článku: 18.81 | Přečteno: 425 | Diskuse

Tomáš Gayer

Vlevo Putin, vpravo Donald

Jaký by to byl život bez přátel? Pochopitelně myslím ty "opravdové", kteří ví nejlíp, co právě potřebujeme, jak máme žít a co nedělat. A ti udělají opravdu všechno pro to, abychom byli šťastní. Za každou cenu....!

23.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 19.17 | Přečteno: 388 | Diskuse

Pavel Vávra

Paralela s úpadkem starého Říma??

Národu místo odměrek obilí rozdělujeme štědré sociální dávky a jsme v situaci že za to už ani není vděčný. Je ukřivděný že je to málo.Namísto amfiteátru plného brutality nabízíme televizi. Brutalita sice až domů, ovšem až po 22h.

23.7.2017 v 12:08 | Karma článku: 34.20 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Jiří Turner

Ortodoxní muslimové jako Svědci Jehovovi

U nás prý žije 22 tisíc muslimů, při sčítání obyvatel se však k islámu hlásilo jen 3400 jedinců. Představa o nich bývá dost vzdálena realitě. Nechodí do mešity, často pijí alkohol, mají rádi psi a někteří propadli vepřové pečeni.

23.7.2017 v 9:37 | Karma článku: 8.51 | Přečteno: 799 | Diskuse
VIP
Počet článků 282 Celková karma 15.66 Průměrná čtenost 2540
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, www.hauserova.cz.Pořádám dílny tvůrčího psaní, viz www.tvurci-psani.cz, a také radím s pořizováním téměř bezúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Pracuji v neziskovce Permakultura (CS), viz www.permakulturacs.cz.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.