Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč vy feministky nemáte rády chlapy?

29. 11. 2009 14:31:14
Nebo: Proč vy feministky nechápete, že muži a ženy nejsou úplně stejní? Tyto otázky občas stále slyším navzdory tomu, že v naší společnosti jsou už skoro dvacet let dostupné informace o tom, čeho se feminismus ve skutečnosti týká. Už mě fakt nebaví na ně odpovídat. Ale na druhé straně se za těch dvacet let přece jen hodně věcí změnilo a posunulo.

Krásně to uvidíte, když zalistujete sborníkem Gender a demokracie: 1989 – 2009, který právě vydala neziskovka Gender Studies a editovala Linda Sokačová. Hned v úvodu shrnuje socioložka Jiřina Šiklová: „Tento sborník je dokladem toho, že v této republice se již etablovala tematika gender i feminismu, že veřejnost i média se o problematiku žen zajímají, ženy se samy organizují a učí se, či se již naučily zakládat občanská sdružení a organizace, jimiž se prosazují.“

Ze sborníku je taky zřejmé, že situace má stále daleko k ideálu. Stereotypy stále v masivním měřítku přežívají – nejtypičtěji jsou nižší platy žen za stejnou práci nebo automatický předpoklad, že o domácnost a rodinu bude pečovat převážně žena. Média i zaměstnavatelé ale přece jen k problematice rovných příležitostí začínají přistupovat vstřícně. Také tématika domácího násilí a obtěžování („harašení“) na pracovištích se přece jen otevřela, i když se značným zpožděním – obtěžování na vysokých školách se v médiích začíná propírat dokonce až letos!

Diskuse o kvótách v politice už nejsou tabu, velké části veřejnosti vadí, že nemáme v politice víc žen, a samotné političky upozorňují na to, že v politických stranách vládnou „pánské kluby“ bránící ženám v proniknutí na volitelná místa kandidátek. (Zároveň je pravda, že naše politické prostředí je pro ženy strašlivě nelákavé až odpuzující – typická reakce potenciálních političek zní JÁ OSOBNĚ TAM NECHCI!!! - obdoba známého NE NA MÉM DVORKU!!! - NOT IN MY BACKYARD!!! – kterým lidé reagují na projekty dálnic, jaderných elektráren a podobně.)

Pamětnice typu Jiřiny Šiklové nebo Aleny Wagnerové ve sborníku připomínají, že v socialismu měly ženy paradoxně silnější a samostatnější postavení než v zemích západní Evropy před nástupem druhé vlny feminismu – tedy ještě v 70. letech. S tím mohly souviset pocity počátečního odporu a nedůvěry českých žen vůči feminismu po roce 1989 – na to se ostatně pamatuju taky, převládal pocit „jsme beztak už přetížené, tohle nám ještě scházelo, co to je zase za rozmar zpovykovaných zápaďaček?“ – ale postupně nám došlo, oč běží, a dnes už nevidím po této stránce mezi Češkami a jinými Evropankami podstatnější rozdíly.

Tak proč se tedy stále setkávám s těmi hloupými otázkami, které jsem citovala v úvodu, nebo s projevy ještě silnější agresivity? Vysvětlení tuším: rozvíjející se feministické aktivity vyvolávají odpor podle pravidla, že akce vyvolává reakci. Antropologové by nám řekli, že genderové rozdělení rolí (ať už je jakékoli) tvoří samotné základy snad každé lidské společnosti už od pravěku. Jen se podívejme, jak na svých genderových pravidlech lpějí dnešní muslimové! I u nás se někteří lidé cítí v nejhlubší podvědomé rovině – ve svém plazím mozku – ohroženi tím, že by se na genderových stereotypech mělo cokoli měnit. „Všeho už jste dosáhly,“ křičí, „a teď mlčte!“

Konzervativní reakce se často nesou v duchu „nechci, aby z mých daní dostávali granty feminističtí a genderoví aktivisté“ – tuším, že to byl poslanec Marek Benda, kdo prohlásil, že tato praxe je politováníhodná. Tito lidé by chtěli mít z Čech jakýsi skanzen klausovského ekonomického liberalismu typu „urvi, co můžeš, a ostatní ať chcípnou“, respektive možná skanzen středověce-katolický typu „rodina s mnoha dětmi a ženou v domácnosti se o své členy postará, a cokoli navíc je od ďábla“.

Ta úvodní věta vlastně ani nebývá formulována jako otázka, natož aby byl tazatel zvědavý na moji odpověď a skutečně ji vnímal. Ne. Je to konstatování: „Vy feministky nemáte rády chlapy.“

Autor: Eva Hauserová | neděle 29.11.2009 14:31 | karma článku: 19.21 | přečteno: 2748x

Další články blogera

Eva Hauserová

O stromech trochu příliš populárně

Kniha Petera Wohllebena Tajný život stromů je prý světovým bestsellerem. Pro mě bylo poněkud těžké se do ní začíst, a to pro její pouťově-vyvolavačský tón. Přitom její obsah vůbec není špatný!

23.6.2017 v 8:49 | Karma článku: 10.03 | Přečteno: 232 | Diskuse

Eva Hauserová

EKO a EZO

Pozoruju, že často bývají sdružovány a spojovány činnosti a záležitosti orientované ekologicky a „ezotericky“. To dávám do uvozovek, protože definice ezoterična může být různá. Každopádně: proč se to vůbec děje?

22.6.2017 v 8:17 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 240 | Diskuse

Eva Hauserová

Nová koťátka

Pořád jsme smutnili po Hustoušovi a neplánovali jsme další kočku nebo kočky – i když jsem obvykle doma mívala dvě až tři. Jak se dalo čekat, situace se náhle a radikálně změnila.

28.5.2017 v 9:16 | Karma článku: 27.88 | Přečteno: 619 | Diskuse

Eva Hauserová

Sbohem, Hustouši

Dnešní blog bude smutný, o kočičí eutanazii. Den před Velkým pátkem, zrovna třináctého, jsme museli dát Hustouše uspat.

17.4.2017 v 9:05 | Karma článku: 36.47 | Přečteno: 934 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Petr Gabriel

Koho mohou Holanďané soudit kvůli sestřelení letadla MH 17.

Nevyléčitelní pacienti z jihovýchodní Asie byli předhozeni k sestřelení šílencům, kteří číhali na svou dlouhodobě vybranou oběť-Putina, který jim již dlouhodobě vadil při řešení situací v mezinárodní politice. Použili i odpad klin

19.7.2017 v 1:30 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 585 | Diskuse

Stanislav Cigánek

Mýty a nemýty - džihádysti hrají si

Europoslanec Tomáš Zdechovský věří na mýty o ekonomických migrantech. Svou "víru" podkládá vlastní zkušeností i solidní analýzou.

18.7.2017 v 23:04 | Karma článku: 12.67 | Přečteno: 382 | Diskuse

Michal Konopa

Karma? Děkuju, nechci.

Na první pohled trochu debilní myšlenka, avšak má své opodstatnění. Karma a karmování může být v určitých ohledech problematické.

17.7.2017 v 10:45 | Karma článku: 8.30 | Přečteno: 331 | Diskuse

Jiří Nápravník

Ruští hackeří vs. lidská lenost

V poslední době se stalo módou svádět odpovědnost za útoky na počítačové systémy na ruské hackery. Co když je situace ve skutečnosti ještě vážnější? Programování je čistě lidská práce. Žádná fyzika, žádná chemie nebo biologie.

24.6.2017 v 15:03 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 195 | Diskuse

Karel Kužel

Tři hlavní otázky

Filosofie - náboženství - ideologie. Jak spolu souvisejí? Co řeší a co přinášejí? O tom mluví moje pojednání neodborné, nevážné a nezodpovědné.

22.6.2017 v 18:00 | Karma článku: 5.80 | Přečteno: 97 | Diskuse
VIP
Počet článků 282 Celková karma 15.66 Průměrná čtenost 2540
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, www.hauserova.cz.Pořádám dílny tvůrčího psaní, viz www.tvurci-psani.cz, a také radím s pořizováním téměř bezúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Pracuji v neziskovce Permakultura (CS), viz www.permakulturacs.cz.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.